REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obniżki PIT w Czechach

REKLAMA

Rząd czeski podjął decyzję o obniżce dwóch najniższych stawek PIT do 12 i 19 proc. (z 15 i 20 proc.), co obejmie około 90 proc. zatrudnionych. Decyzja sąsiadów - według ekspertów - powinna pobudzić do refleksji także nasz rząd, tym bardziej, że tendencja do obniżania podatków dochodowych widoczna jest w wielu krajach Unii Europejskiej.

Rząd czeski zatwierdził w ubiegłym tygodniu reformę podatkową, która zakłada m.in. obniżenie dwóch najniższych stawek PIT do 12 i 19 proc. Obecnie osoby fizyczne płacą w Czechach podatek według stawek progresywnych: 15, 20, 25 i 32 proc. Aleš Zídek, tax manager z biura kancelarii prawnej White & Case w Pradze wyjaśnił „GP”, że zaproponowana przez czeski rząd obniżka stawek PIT dotyczy przede wszystkim osób osiągających niskie dochody i jest wyraźnie podyktowana względami politycznymi z powodu przyszłorocznych wyborów parlamentarnych. – Jednak nowelizacja czeskiej ustawy o podatku dochodowym przynosi również inne, pozytywne, choć generalnie w mniejszym stopniu dostrzegalne, zmiany dla przedsiębiorców. – Są to m.in. podniesienie kwoty zryczałtowanego odliczenia dla małych przedsiębiorstw do 50 proc. dochodu, wprowadzenie wiążących interpretacji w odniesieniu do cen transferowych, wprowadzenie neutralnego podatkowego reżimu w stosunku do przyznawania pozwoleń na emisje oraz regulacje precyzujące status podatkowy spółki europejskiej (SE) – wyjaśnił Aleš Zídek.

Autopromocja

Jacek Tkaczyk, menedżer działu prawno-podatkowego Moore Stephens Smoczyński i Partnerzy Sp. z o.o. zauważył, iż propozycja czeskiego rządu dotycząca obniżenia stawek podatkowych powinna zmobilizować nasz rząd do podobnych działań. – Obniżenie najniższej 15-proc. stawki czeskiego PIT do 12 proc. spowoduje w Czechach znaczny spadek kosztów zatrudniania pracowników. Może to być kolejny bodziec dla zagranicznych firm inwestujących w naszym regionie, aby swoje inwestycje ulokować w Czechach, a nie w Polsce – dodał Jacek Tkaczyk.

Podobnego zdania jest Arkadiusz Michaliszyn Dariusz Mioduski, doradca podatkowy, partner CMSCameron McKenna, który podkreślił, że Polska należy do krajów, w których obciążenia fiskalne wynagrodzeń są najwyższe w świecie. I nie chodzi tu tylko o archaiczny system progresji podatkowej, ale także o wysokie progi podatkowe oraz składki na ubezpieczenia społeczne. – Polska nie może sobie pozwolić na pozostawanie w ogonie reform podatkowych. To już chyba ostatni dzwonek na radykalną reformę systemu podatkowego – wyjaśnił Dariusz Mioduski.

– Obniżka stawek PIT wpłynie na wzrost konsumpcji, a ta obciążona jest VAT. Zwiększone w ten sposób wpływy budżetowe z tytułu VAT co najmniej zrekompensują obniżkę wpływów z PIT. Ostatecznie więc budżet nie straci na takiej decyzji (a może nawet zyskać). Spowoduje to też ożywienie gospodarcze – powiedział „GP” Mariusz Gumola, prawnik w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.Kliknij w obrazek, aby powiększyć
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Projekt objaśnień podatku u źródła (WHT) wciąż wzbudza wątpliwości

  Obecny projekt objaśnień jest już kolejnym projektem, który ma definiować zagadnienia podatku WHT i obejmuje przepisy obowiązujące od początku 2022 r. Pierwszy projekt ujrzał światło dzienne w czerwcu 2019 r., jednak nigdy nie wszedł w życie. Nowy projekt objaśnień WHT budzi jednak nowe wątpliwości w zakresie interpretowania i stosowania przepisów w zakresie WHT, co przy jednoczesnym wzroście kontroli wśród podatników w zakresie tego podatku rodzi dodatkowe obawy. 

  Zerowy VAT na żywność w I kwartale 2024 r. Jest rozporządzenie!

  Minister Finansów podpisze rozporządzenie w sprawie 0 proc. VAT na żywność w I kwartale 2024 r. - poinformował dzisiaj premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że odpowiedzialny rząd PiS pracuje od pierwszego do ostatniego dnia swojej misji.

  Na co płatnicy WHT muszą uważać składając oświadczenie WH-OSC? Jakie błędy są najczęściej popełniane?

  Ustawa o Polskim Ładzie 1 stycznia 2022 r.  wprowadziła mechanizm pay & refund w rozliczeniach z tytułu podatku u źródła (WHT). Mechanizmem objęte zostały należności z tytułu dywidend, odsetek i należności licencyjnych, wypłacanych na rzecz jednego podmiotu powiązanego, których łączna kwota przekracza 2 mln zł w roku podatkowym. Co istotne, w odniesieniu do nadwyżki ponad 2 mln zł nie przewidziano możliwości zastosowania zwolnienia z ustawy o CIT ani preferencji wynikających z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. 

  Kiedy nie trzeba zgłaszać darowizny?

  Zastanawiasz się, czy musisz składać formularz SD-Z2, aby zgłosić otrzymaną od rodziny darowiznę. Wyjaśniamy, kiedy nie trzeba tego robić. A gdy zajdzie taka konieczność, podajemy informację, jak można dokonać tego przez internet, korzystając z usług rządowych.

  Akcyjny (opcyjny) program motywacyjny ESOP - projektowanie i wdrażanie

  Co to jest akcyjny (opcyjny) program motywacyjny (menedżerski) ESOP? - idea, korzyści, koszty oraz skutki

  Ile aktualnie wynosi wartość oficjalnych aktywów rezerwowych Polski?

  Oficjalne aktywa rezerwowe Polski to 170,9 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 186,7 mld - poinformował dzisiaj Narodowy Bank Polski. Są to dane na koniec listopada 2023 r.

  Taryfa celna 2024 - opublikowano Wspólną Taryfę Celną i tablice korelacyjne na przyszły rok oraz listy nowych i usuniętych kodów CN

  Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej serii L z 31 października 2023 roku zostało opublikowane rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2023/2364 z 26 września 2023 r. zmieniające załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej. Rozporządzenie to stosuje się od 1 stycznia 2024 roku.

  Tabela kursów średnich NBP z 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023. Kurs euro w tym dniu to 4,3334 zł.

  Wnioski WIS, WIA i WIP wyłącznie elektronicznie od 1 stycznia 2024 roku

  Ministerstwo Finansów poinformowało, że od 1 stycznia 2024 r. będzie można składać elektronicznie wnioski o wydanie wiążących informacji stawkowych (WIS), wnioski o wydanie wiążących informacji akcyzowych (WIA) i wnioski o wydanie wiążących informacji o pochodzeniu (WIP). Wnioski o wydanie WIS będą składane w serwisie e-Urząd Skarbowy a wnioski o wydanie WIA i WIP na portalu PUESC.

  Księgowy w erze sztucznej inteligencji. Czy AI odbierze księgowym pracę?

  Sztuczna inteligencja budzi wiele emocji. Gorące dyskusje, także w księgowości, wywołuje zwłaszcza potencjalny wpływ AI na poziom zatrudnienia w firmach. Czy faktycznie księgowi powinni obawiać się utraty pracy z powodu postępującej automatyzacji i rosnącej roli sztucznej inteligencji?

  REKLAMA