Umowy podatkowe z Jersey i Guernsey
REKLAMA
Chodzi o ustawę dotyczącą ratyfikacji umowy między Polską a Wyspą Jersey o wymianie informacji w sprawach podatkowych, a także o ustawę o ratyfikacji umów o unikaniu podwójnego opodatkowania w odniesieniu do przedsiębiorstw eksploatujących statki morskie lub statki powietrzne w transporcie międzynarodowym oraz o ustawę o ratyfikacji umów o unikaniu podwójnego opodatkowania dotyczącą osób fizycznych.
REKLAMA
Umowy z Jersey są ze sobą powiązane; zostały podpisane w Londynie w grudniu 2011 r. Zdaniem resortu finansów dla polskiej administracji skarbowej zasadniczą sprawą była umowa o wymianie informacji w sprawach podatkowych, bo dzięki niej polski fiskus będzie miał dostęp do takich informacji. Liczba polskich podatników, którzy mieszkają na Jersey, rośnie.
"Wejście w życie umowy umożliwi wprowadzenie mechanizmów skutecznej wymiany informacji w sprawach podatkowych w celu ograniczenia unikania opodatkowania i tym samym ograniczenia skali nadużyć podatkowych" - poinformowały służby prasowe prezydenta w komunikacie.
Według Kancelarii Prezydenta wejście w życie umowy wraz z transparentną polityką podatkową Jersey w zakresie wymiany informacji podatkowej spowodują, iż możliwa będzie zmiana statusu Jersey, tj. wykreślenie tego terytorium z listy krajów stosujących szkodliwe praktyki podatkowe.
Wskazano, że umowa dotyczy w przypadku Polski: podatku dochodowego od osób prawnych, podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku od towarów i usług; a w przypadku Jersey: podatku dochodowego oraz podatku od dóbr i usług.
Umowy dotyczące unikania podwójnego opodatkowania przewidują, że dochody uzyskiwane przez firmy morskie i lotnicze będą opodatkowane w miejscu faktycznego zarządu przedsiębiorstwa. Jeśli przedsiębiorstwo polskie zarejestrowałoby się na Wyspie Jersey, a zarząd miałoby w Polsce, to podatek musiałoby płacić w Polsce.
Wszystkie zmiany prawa w jednym miejscu: www.zmianyprawa.infor.pl >>
"To rozwiązanie odmienne od rozwiązania funkcjonującego dotychczas w sytuacji bezumownej. Polscy podatnicy eksploatujący statki morskie lub powietrzne zostaną zwolnieni w nowej sytuacji z obowiązku sporządzania szczegółowej dokumentacji transakcji prowadzonych w relacjach z rezydentami z Jersey" - napisano w poniedziałkowym komunikacie.
Ponadto w poniedziałek w komunikacie Kancelaria Prezydenta podała, że prezydent Komorowski podpisał ustawę o ratyfikacji umowy między Polską a Baliwatem Guernsey o wymianie informacji w sprawach podatkowych.
REKLAMA
Umowę tę podpisano w grudniu ubiegłego roku w Londynie. W komunikacie wskazano, że jej wejście w życie umożliwi wprowadzenie mechanizmów skutecznej wymiany informacji w sprawach podatkowych w celu ograniczenia unikania opodatkowania i wykreślenia terytorium Guernsey z listy krajów, które stosują szkodliwe praktyki podatkowe.
"Umowa dotyczy w przypadku Polski: podatku dochodowego od osób prawnych, podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku od towarów i usług; w przypadku zaś Guernsey: podatku dochodowego oraz podatku od zysków ze sprzedaży nieruchomości (dwellings profits tax)" - dodano.
Podpisanie ustaw otwiera drogę do ratyfikowania umów.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat