| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podatnicy popełnili mniej błędów

Podatnicy popełnili mniej błędów

Składanie zeznań podatkowych za 2004 r. przebiegało spokojnie. Podatnicy mniej niż w latach ubiegłych popełniali błędów rachunkowych, co może wynikać z częstszego korzystania z programów komputerowych. Najwięcej problemów mieli z rozliczaniem dochodów z zagranicy. Organizacje pożytku publicznego otrzymały ponad 32 miliony złotych, czyli trzykrotnie więcej niż w roku ubiegłym - wynika ze wstępnego podsumowania akcji rozliczeń za 2004 r.

Podsumowanie akcji rozliczeń z fiskusem za 2004 r. nadal trwa. Jej zakończenie planowane jest dopiero na koniec lipca. Jednak już dziś znane są wstępne wyniki tego podsumowania, z których widać, że tegoroczna kampania rozliczeniowa różniła się od poprzednich.

Po pierwsze, termin na przekazanie przez pracodawców pracownikom informacji o uzyskanych dochodach (PIT-11) został przesunięty na koniec lutego br. W poprzednim roku termin ten upływał z końcem stycznia. – Spowodowało to przesunięcie największej fali składających zeznania na koniec lutego i pierwsze tygodnie marca. Dzięki temu kampania była bardziej płynna i większe kolejki w urzędach zdarzały się jedynie sporadycznie – powiedział Radosław Hancewicz, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Białymstoku. Podobnie było w urzędach skarbowych województwa pomorskiego, choć tam najwięcej zeznań wpłynęło do urzędów w kwietniu.

Po drugie, w tym roku po raz pierwszy podatnicy składali PIT-36L (dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, które wybrały liniową stawkę podatku) oraz PIT-38 (składany dodatkowo przez osoby, które uzyskały dochody ze sprzedaży m.in. papierów wartościowych). Ze wstępnych danych Ministerstwa Finansów wynika, że PIT-38 złożyły 233 734 osoby, a PIT-36L – 184 125 osób.
Pozytywną informacją wynikającą z podsumowania akcji składania zeznań za 2004 r. jest fakt, że podatnicy mniej niż w latach ubiegłych popełniali błędów rachunkowych. Może to wynikać z tego, że w tym roku więcej z nich korzystało z programów komputerowych.

– Występowały jednak powtarzające się jak co roku błędy dotyczące nieprawidłowego podawania numeru NIP, adresu zamieszkania czy brak podpisu – powiedziała Monika Kopiecka z Izby Skarbowej w Gdańsku. Podobne błędy zdarzały się w urzędach województw mazowieckiego, łódzkiego, zachodniopomorskiego i wielkopolskiego.

Andrzej Kulmatycki, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Warszawie, podkreślił, że w zeznaniach za 2004 r. najczęściej wykazywaną ulgą była ulga dotycząca remontu i modernizacji budynku lub lokalu mieszkalnego. Tak samo było w województwie opolskim.

Uwagę warto także zwrócić na odpis 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Z danych z początku czerwca br. wynika, że w tym roku potrzebujący otrzymali 32 204 179 zł, podczas gdy w ub.r. tylko 10 305 000 zł. Zatem w rozliczeniu za 2004 r. podatnicy okazali się trzykrotnie hojniejsi niż rok temu.

 Ewa Matyszewska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Marta Wilczkowska

Nowe Horyzonty®-Szkolenia dla Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »