| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Dostałeś bilet na Euro? Zapłacisz podatek

Dostałeś bilet na Euro? Zapłacisz podatek

W radości przeżywania wrażeń sportowych na Euro 2012 chce uczestniczyć także fiskus. Osoby, które otrzymały w prezencie bilety na mecze, muszą od takich świadczeń zapłacić podatek. Dotyczy to zarówno nagrodzonych biletami pracowników, klientów, jak i partnerów biznesowych. Podatek od biletu wartego 800 zł może wynieść nawet 256 zł.


Nagrodzony pracownik ma wyższy przychód


Jeśli pracownik otrzymał bilet od  pracodawcy, np. w formie nagrody motywacyjnej, uzyskał w ten sposób dodatkowy przychód ze stosunku pracy. Nagroda w formie rzeczowej też jest bowiem traktowana jako przychód, czyli tak samo jak wynagrodzenie zasadnicze, czy wynagrodzenie za godziny nadliczbowe. Nie ma przy tym znaczenia, jakie było źródło finansowania tej nagrody po stronie pracodawcy.


Wartość biletu zalicza się do otrzymywanego wynagrodzenia


Do przychodów pracownika zalicza się cenę biletu (razem z podatkiem od towarów i usług). Pracodawca jako płatnik zobowiązany jest pobrać zaliczkę na podatek według odpowiedniej stawki (dochody z pracy na etacie opodatkowane są według skali - 18% do kwoty 85 528 zł i 32% od nadwyżki) i odprowadzić na konto fiskusa. Wartość ta zostanie później wykazana w przekazywanym przez pracodawcę PIT-11 (czyli rocznej informacji m. in. o wysokości dochodu, należnym i pobranym podatku, która jest przekazywana do końca lutego pracownikowi i fiskusowi) i ostatecznie rozliczona przez pracownika w zeznaniu rocznym.  


Kontrahent otrzyma PIT-8C


Bilet na mecz może być także sposobem na zacieśnienie więzi z partnerami biznesowymi, bądź klientami.  Jeśli zaproszenie na mecz razem z biletem otrzymał kontrahent lub osoba, z którą firma współpracuje, również wystąpi konieczność odprowadzenia podatku. Wartość biletu w tym przypadku stanowi bowiem przychód z tzw. innych źródeł, do których zalicza się obok wymienionych w ustawie przykładowych świadczeń (np. zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia) także inne nieodpłatne świadczenia, które nie są przyporządkowane do innych źródeł (np. z działalności gospodarczej, ze stosunku pracy). Takim nieodpłatnym świadczeniem są z pewnością bilety na Euro 2012.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Effect

Kancelaria Effect z Krakowa zajmuje się dochodzeniem odszkodowań komunikacyjnych i powypadkowych na terenie całego kraju

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK