MF. Darowizna kościelna i odpis
REKLAMA
W ubiegłym tygodniu przestrzegaliśmy przed pochopnym korzystaniem z dokonywania korekt zeznań podatkowych. Chodziło o tych podatników, którzy skorzystali z pomniejszenia podatku o wpłaty dokonane na rzecz kościelnych osób prawnych.
REKLAMA
W prasie pojawiły się sugestie, że w związku z luką prawną podatnicy ci mogli jedną wpłatę rozliczyć raz jako darowiznę kościelną, a raz jako zmniejszenie podatku. Jak się okazuje, nie tylko specjaliści podchodzą do takiego pomysłu z rezerwą. Na taką możliwość nie zgadza się także Ministerstwo Finansów.
W odpowiedzi na pytanie „GP” resort wyjaśnił, że to podatnik w momencie dokonywania darowizny musi być zdecydowany, w jaki sposób zamierza odliczyć wydatkowane kwoty – czy w ramach „kościelnej” darowizny, czy w ramach 1 proc. zmniejszenia podatku. Jak zauważono w piśmie, trudno wyobrazić sobie też sytuację, w której obdarowany jedną wpłatę dwa razy zalicza do przychodów.
Jak zastrzega MF, jedna wpłata może być zaliczona tylko raz do przychodów bilansowych osoby prawnej. Gdyby założyć, że osoba prawna może jedną wpłatę podwójnie zaliczyć do swoich dochodów, to również przy sporządzeniu bilansu musiałaby tę podwojoną kwotę wykazać po stronie wydatków.
Tym samym w ocenie MF ten sam wydatek podatnika nie może stanowić podstawy opisanych różnych odpisów podatkowych.
REKLAMA
Jednocześnie jednak resort nie ma zastrzeżeń do sytuacji, gdy podatnik przy wpłacie zaznaczy, że określona kwota stanowi 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, a pozostała to darowizna na rzecz kościelnej osoby prawnej prowadzącej działalność charytatywno-opiekuńczą.
Wówczas nie ma przeszkód, by ten sam dowód wpłaty stanowił podstawę odliczenia, z tym że w przypadku darowizny kościelnej podatnik musi dodatkowo posiadać potwierdzenie obdarowanego o przyjęciu darowizny.
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA