| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > MF. Darowizna kościelna i odpis

MF. Darowizna kościelna i odpis

Te same pieniądze nie mogą być podstawą do skorzystania raz z odliczenia w ramach darowizny kościelnej, a raz jako zmniejszenie 1 proc. Ale jeden dowód wpłaty może być podstawą skorzystania z ulgi i zmniejszenia. Podatnik musi tylko zaznaczyć, ile przeznacza na zmniejszenie, a ile na darowiznę.

W ubiegłym tygodniu przestrzegaliśmy przed pochopnym korzystaniem z dokonywania korekt zeznań podatkowych. Chodziło o tych podatników, którzy skorzystali z pomniejszenia podatku o wpłaty dokonane na rzecz kościelnych osób prawnych.

W prasie pojawiły się sugestie, że w związku z luką prawną podatnicy ci mogli jedną wpłatę rozliczyć raz jako darowiznę kościelną, a raz jako zmniejszenie podatku. Jak się okazuje, nie tylko specjaliści podchodzą do takiego pomysłu z rezerwą. Na taką możliwość nie zgadza się także Ministerstwo Finansów.

W odpowiedzi na pytanie „GP” resort wyjaśnił, że to podatnik w momencie dokonywania darowizny musi być zdecydowany, w jaki sposób zamierza odliczyć wydatkowane kwoty – czy w ramach „kościelnej” darowizny, czy w ramach 1 proc. zmniejszenia podatku. Jak zauważono w piśmie, trudno wyobrazić sobie też sytuację, w której obdarowany jedną wpłatę dwa razy zalicza do przychodów.

Jak zastrzega MF, jedna wpłata może być zaliczona tylko raz do przychodów bilansowych osoby prawnej. Gdyby założyć, że osoba prawna może jedną wpłatę podwójnie zaliczyć do swoich dochodów, to również przy sporządzeniu bilansu musiałaby tę podwojoną kwotę wykazać po stronie wydatków.

Tym samym w ocenie MF ten sam wydatek podatnika nie może stanowić podstawy opisanych różnych odpisów podatkowych.

Jednocześnie jednak resort nie ma zastrzeżeń do sytuacji, gdy podatnik przy wpłacie zaznaczy, że określona kwota stanowi 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, a pozostała to darowizna na rzecz kościelnej osoby prawnej prowadzącej działalność charytatywno-opiekuńczą.

Wówczas nie ma przeszkód, by ten sam dowód wpłaty stanowił podstawę odliczenia, z tym że w przypadku darowizny kościelnej podatnik musi dodatkowo posiadać potwierdzenie obdarowanego o przyjęciu darowizny.

Aleksandra Tarka

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK