REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Będą przepisy nakładające akcyzę na liście tytoniowe

REKLAMA

Ministerstwo finansów jeszcze w tym roku zamierza opodatkować akcyzą niepocięte liście tytoniowe - poinformował wiceminister finansów Jacek Kapica. Obecnie sprzedaż takich liści jest nieopodatkowana, są one wykorzystywane do produkcji nielegalnych papierosów.


Ministerstwo finansów chce całościowo uregulować problem opodatkowania tytoniu. Takie zmiany znalazłyby się w nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym. Chodzi o to, by nieopodatkowany tytoń nie trafiał do nielegalnych wytwórni papierosów - tłumaczył Kapica na czwartkowym posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa.

Autopromocja

Jednak by szybko zareagować na problem, resort zdecydował, by w ustawie okołobudżetowej, która wejdzie w życie najpóźniej od 1 stycznia 2013 r. ująć susz tytoniu, czyli wysuszone i nie pocięte liście, jako wyrób akcyzowy. W ten sposób handlować suszem tytoniowym będzie mógł tylko upoważniony podmiot, który zgłosi taką działalność do urzędu - wyjaśnił wiceminister.

Jak mówił, problem wykorzystywania nieopodatkowanych, niepociętych liści tytoniowych został zauważony przez resort już w 2010 r. Powstał on z powodu zmiany przepisów dotyczących rynku tytoniu dostosowującej je do unijnego prawa. Zrezygnowano wówczas z wymogu kontrakcji tytoniu i liście stały się przedmiotem wolnego obrotu.

Zgodnie z ustawą o podatku akcyzowym tytoniem do palenia jest surowiec już pocięty. Brak kontraktacji spowodował, że wysuszone, ale niepocięte, liście tytoniu nie są opodatkowane - tłumaczył wiceminister. Jak mówił, problem narasta. W wyniku kontroli w 2010 r. zatrzymano 135 ton nielegalnie sprzedawanych liści tytoniu przeznaczonych dla palaczy, w 2011 - 240 ton, a w pierwszej połowie tego roku było to już ponad 180 ton.

Według ministerstwa szara strefa w obrocie liściem tytoniowym szacowana jest na poziomie 30 proc., co daje uszczerbek budżetowi państwa w wysokości ok. 450 mln zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

O problemie sygnalizowała także Polska Izba Handlu informując, że od kilku miesięcy spada liczba sprzedawanych papierosów, natomiast rośnie gilz, czyli bibułek do robienia tzw. skrętów. Według rzecznika PIH Marcina Kraszewskiego, liście łatwo jest użyć do produkcji nieopodatkowanych papierosów, wystarczy tylko tytoń pociąć nawet w maszynce do robienia makaronów. Z powodu spadku sprzedaży wyrobów tytoniowych handel i budżet państwa stracił już w 2011 r. 1 mld zł - zaznaczył Kraszewski.

Kapica zapytany o problem przemytu papierosów zza wschodniej granicy stwierdził, że szara strefa w handlu papierosami nie jest taka duża i szacowana jest na ok. 15 proc. całego obrotu. "Moim zdaniem, to jest niski poziom. Inne kraje mają szarą strefę w tego rodzaju wyrobach na poziomie 20-30 proc. np. dotyczy to Niemiec i Wielkiej Brytanii" - argumentował. Jego zdaniem jest to zjawisko ekonomiczne i szarej strefy nie da się całkowicie wyeliminować.

Wiceminister poinformował, że nasz kraj ma jedną z najniższych stawek podatku akcyzowego w UE. Polska musi dostosować poziom akcyzy do unijnych wymogów. Do 2017 r. musi ona wynosić 90 euro za 1000 sztuk papierosów. Zaznaczył, że proces dostosowania rozpoczął się w 2009 r., wtedy akcyza wynosiła 60 euro na 1000 szt. papierosów. Co roku akcyza jest podnoszona o 4-5 proc. Obecnie podatek ten wynosi 75 euro za 1000 szt.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Polska ustawa o kryptoaktywach od 30 czerwca 2024 r. Założenia i cel nowych przepisów [omówienie projektu]

    Projekt ustawy o kryptoaktywach ma zaimplementować do krajowych przepisów rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 1095/2010 oraz dyrektyw 2013/36/UE i (UE) 2019/1937 (Dz. U. UE. L. z 2023 r. Nr 150, str. 40 z późn. zm.) (dalej: MiCA) określające zasady regulacji i nadzoru emisji, handlu i świadczenia usług związanych z kryptowalutami. Rozporządzenie obowiązuje już od 29 czerwca 2023 r., ale w pełni zacznie być stosowane dopiero w grudniu 2024 r. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację zadań wynikających z rozporządzenia MiCA, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów. Według ustawodawcy podjęcie działań zmierzających do realizacji ww. celów zapewni rozwój rynku w perspektywie wieloletniej oraz bezpieczeństwo przez rozszerzenie kompetencji nadzorczych. Za projekt ustawy odpowiada Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów. 

    Eksport usług do Turcji na nowych zasadach od stycznia 2024

    Eksport usług występuje wówczas, gdy za miejsce świadczenia usług, czyli faktycznego opodatkowania, jest terytorium innego państwa. O miejscu opodatkowania danej usługi decyduje nie miejsce jej faktycznego wykonania, ale wskazane przepisami ustawy o VAT „miejsce jej świadczenia”. Charakterystyką usługi wykonanej poza granice terytorium kraju to takie świadczenie, od którego zobowiązanym do rozliczenia VAT jest zagraniczny nabywca tej usługi. Dla polskiego usługodawcy jest ona wówczas czynnością niepodlegającą opodatkowaniu (NP) w VAT.

    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    REKLAMA