Zmiany w rozliczaniu VAT przygotowane przez resort gospodarki
REKLAMA
REKLAMA
Propozycja ws. VAT dotyczy rozliczania tego podatku tzw. metodą kasową, zgodnie z którą podatek odprowadza się dopiero wtedy, gdy kontrahent zapłaci fakturę za towar lub wykonaną usługę; zmiana znajduje się w przygotowanych przez resort gospodarki założeniach do projektu ustawy o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych.
REKLAMA
Ludowcy przekonują, że dziś mamy tylko "pozornie kasowy" VAT, bo jeśli płatnik nie otrzyma zapłaty za fakturę po 90 dniach, to i tak musi zapłacić podatek.
O zmianach w rozliczaniu VAT w ubiegłym tygodniu wicepremier Waldemar Pawlak (PSL) rozmawiał z premierem Donaldem Tuskiem i ministrem finansów Jackiem Rostowskim.
Akademia VAT
Przygotuj się na 200 zmian w podatku VAT. Zapraszamy na cykl warsztatów >>
Z kolei projekt nowelizacji procedury karnej, która ma usprawnić procesy sądowe i skrócić ich czas nawet o jedną trzecią, liczy ponad 160 propozycji zmian. To efekt dwuletnich prac komisji kodyfikacyjnej pod kierunkiem prof. Andrzeja Zolla i Piotra Hofmańskiego.
Zmianie ma ulec filozofia prowadzenia procesu. Sąd, zwolniony z obowiązku samodzielnego dochodzenia do tzw. prawdy materialnej, stałby się arbitrem rozsądzającym spór między oskarżycielem a obroną, co w języku prawniczym nosi nazwę kontradyktoryjności. Przyjęte w projekcie rozwiązania przewidują wyeliminowanie i skrócenie niektórych procedur sądowych oraz rezygnację z prowadzenia kosztownych dla Skarbu Państwa przesłuchań świadków i powoływania biegłych.
Ma to wpłynąć na przyspieszenie procesu postępowania karnego oraz jego skrócenie. Zgodnie z propozycjami obrońca i pełnomocnik mają być wyznaczani z urzędu na wniosek strony (obciążenie kosztami obrony lub pełnomocnictwa ma zależeć od wyniku procesu sądowego).
W projekcie zaproponowano m.in. poszerzenie możliwości dobrowolnego poddawania się karze, dziś dopuszczalne tylko w sprawach o występki (zagrożone karą do 10 lat więzienia), również na sprawy o zbrodnie zagrożone karą do 15 lat więzienia, jak również ograniczenie liczby dokumentów przekazywanych sądowi wraz z aktem oskarżenia - tylko do ściśle związanych z przedmiotem procesu.
REKLAMA
Rząd zajmie się też założeniami do projektu nowelizacji ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich. Zmiany zakładają dostosowanie ustawy do orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego. Ustanawia się w nim na 5 dni maksymalny okres pobytu osadzonego w policyjnej izbie dziecka. Doprecyzowane mają też zostać kwestie związane z prowadzeniem przez sąd postępowań w sprawach nieletnich.
W dokumencie znalazły się też nowo opracowane zasady nagradzania i karania dyscyplinarnego nieletnich umieszczonych w schroniskach i zakładach dla nieletnich, jak również doprecyzowanie zasad używania wobec nich środków przymusu bezpośredniego.
Ministrowie rozpatrzą również projekt uchwały w sprawie organizacji 3. Letnich Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich w 2018 r. Istotą rozwiązań jest przygotowanie - w przypadku przyznania Polsce organizacji Igrzysk - istniejących obiektów sportowych, na których rozgrywane będą konkurencje sportowe, objęte programem igrzysk.
Projekt uchwały zawiera m.in. kwestię udzielenia gwarancji (w tym gwarancji finansowej) na organizację igrzysk, co - według ministerstwa sportu i turystyki - jest kluczowym elementem dokumentacji aplikacyjnej i ma bardzo istotny wpływ na wybór miasta gospodarza igrzysk.
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA