NSA. Podatek od nieruchomości
REKLAMA
Podatnik w 1996 r. nabył kilka nieruchomości od Agencji Rolnej Skarbu Państwa (ARSP). Po kilku nieudanych próbach wyegzekwowania podatku od nieruchomości za 1997 r. wreszcie w grudniu 2001 r. wójt gminy określił należność w kwocie ponad 60 tys. zł. Przy czym zastosował najwyższą stawkę obowiązującą dla nieruchomości związanych z działalnością gospodarczą.
REKLAMA
Podatnik nie chciał się zgodzić z takim stanowiskiem i w odwołaniu podkreślił, że nieruchomość nie ma związku z prowadzoną działalnością.
Samorządowe Kolegium Odwoławcze nie przyznało racji podatnikowi. Kolegium zastrzegło, że w 1997 r. wszystkie nieruchomości podatnika prowadzącego działalność gospodarczą były opodatkowane tak jak nieruchomości związane z taką działalnością, i to z mocy samego prawa. Podkreślono też, że z oględzin nieruchomości nabytych przez podatnika wynika jasno, że są one wykorzystywane do działalności gospodarczej.
Również sąd administracyjny I instancji nie przyznał racji podatnikowi. Potwierdził, że w stanie prawnym obowiązującym w 1997 r. już samo posiadanie nieruchomości kwalifikowało je jako nieruchomości związane z działalnością.
Spór trafił na wokandę Naczelnego Sądu Administracyjnego. Tym razem skarżący zarzucił, że nieruchomość nabyta od ARSP jest gospodarstwem rolnym. Na właścicielu ciążył zatem obowiązek uiszczenia nie podatku od nieruchomości, ale podatku rolnego. Na potwierdzenie swych racji skarżący powoływał się na ewidencję gruntów, w której sporna nieruchomość figuruje jako nieużytki rolne.
REKLAMA
NSA skargę kasacyjną oddalił. Jak zauważył sąd, skarżący nigdy wcześniej nie kwestionował charakteru nieruchomości. Wręcz przeciwnie, od 1997 r. zgłaszał wnioski o umorzenie lub zawieszenie podatku od nieruchomości, wskazując na nakłady, jakie czyni, a które zmierzały do rozwinięcia działalności i zatrudnienia większej liczby pracowników.
Ponadto w treści aktów notarialnych jasno określono, że nieruchomości są przeznaczone pod działalność usługową i składową, zaś zmiana przepisów, zgodnie z którą związek z działalnością określa na podstawie ewidencji gruntów, zaczęła obowiązywać znacznie później, konkludował NSA.
Wyrok jest prawomocny.
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA