| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Polskie regulacje niezgodne z unijnymi

Polskie regulacje niezgodne z unijnymi

Podatek akcyzowy nakładany przez Polskę na używane samochody sprowadzane z zagranicy jest niezgodny z prawem wspólnotowym. Ma charakter opłaty dyskryminującej swobodny obrót towarów między państwami członkowskimi Unii Europejskiej - uważają eksperci.

Według dr. Roberta Zajdlera z Departamentu Prawa Unii Europejskiej Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej, problem akcyzy na samochody z punktu widzenia prawa UE sprowadza się do tego, aby regulacje krajowe nie dyskryminowały samochodów nabywanych w innych państwach UE w stosunku do takich samych samochodów nabywanych w Polsce. – Dla przykładu, jeżeli Kowalski będzie chciał kupić Volkswagena w Niemczech i następnie zarejestrować go w Polsce, nakładane na niego obciążenia podatkowe oraz administracyjne nie mogą być wyższe, niż wtedy gdyby kupił taki sam samochód w Polsce – wyjaśnił Robert Zajdler. Podobnego zdania jest Jacek Tkaczyk, menedżer działu prawnopodatkowego Moore Stephens Smoczyński i Partnerzy Sp. z o. o. Ponadto zauważył on, iż art. 23 i 25 traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską wprowadzają jedną z podstawowych zasad funkcjonowania UE, tj. zasadę swobodnego przepływu towarów między państwami Unii. A niestety podatek akcyzowy nałożony przez Polskę na używane samochody sprowadzane z krajów Unii ma charakter opłaty dyskryminującej swobodny obrót towarów między państwami członkowskimi.
Dorota Baczewska–Golińska, doradca podatkowy w EVIP Doradztwo Podatkowe Sp. z o.o. podkreśliła natomiast, że wątpliwości podatników istniały od początku obowiązywania nowych przepisów o podatku akcyzowym. – Warszawski WSA uznał, iż wątpliwości te są uzasadnione. WSA skierował pytanie prejudycjalne do ETS w sprawie zgodności art. 80 ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku akcyzowym, który nakłada obowiązek zapłaty podatku z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu osobowego z UE przed jego rejestracją, z art. 25 i art. 90 traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską. Przepisy te zasadniczo zabraniają nakładania m.in. opłat mających charakter ekwiwalentny do ceł na towary pochodzenia unijnego oraz jeżeli byłyby one wyższe od podatku na krajowe towary podobnego rodzaju – podkreśliła Dorota Baczewska-Golińska (o wyroku WSA w Warszawie patrz „GP” z 23 czerwca br.).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wyrwa

Doradca podatkowy nr 12653

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »