Prorodzinne propozycje rządu
REKLAMA
REKLAMA
Urlopy macierzyńskie mają zostać wydłużone od 1 września 2013 r. z 6 do 12 miesięcy. Z tej możliwości będzie mógł skorzystać każdy, kto w momencie wejścia w życie ustawy będzie uprawniony do urlopu macierzyńskiego. Nawet osoba, która 1 września 2013 r. będzie w ostatnim tygodniu urlopu, będzie mogła przedłużyć go o kolejne pół roku. Od 20 tygodnia urlopu będzie można łączyć pobieranie zasiłku macierzyńskiego z pracą zawodową w wymiarze do połowy etatu. Wówczas wypłacana będzie połowa zasiłku. Ma to zachęcić do stopniowego powrotu do pracy zawodowej.
REKLAMA
Obecnie urlop macierzyński wynosi 20 tygodni podstawowych i cztery tygodnie dodatkowe. Od 1 września 2013 r. ma wynosić pół roku (20 tygodni podstawowych i sześć tygodni dodatkowych) i będzie można wydłużyć go o kolejne 26 tygodni. W czasie urlopu w wymiarze półrocznym rodzic będzie otrzymywał co miesiąc zasiłek w wysokości 100% dotychczasowego wynagrodzenia. Jeżeli natomiast rodzic lub opiekun zdecyduje się na roczny urlop, otrzyma zasiłek w wysokości 80% pensji.
Drugą część urlopu będzie można wykorzystać, dzieląc ją na 3 części, z ewentualną przerwą na powrót do pracy, jednak tylko w ciągu pierwszego roku życia dziecka. Będzie też możliwość wymieniania się między rodzicami urlopem, także w dodatkowej jego części. Już teraz, po 14 tygodniach matka może zrezygnować w urlopu na rzecz ojca. Wydłużenie urlopów ma zachęcić rodziców do dzielenia się opieką nad dzieckiem.
Inny projekt nowelizacji Kodeksu pracy dotyczy urlopów wychowawczych. Ma on dostosować nasze prawo do wymogów unijnych dyrektyw i wprowadzić przepisy, zgodnie z którymi jeden z 36 miesięcy urlopu będzie obowiązkowo wykorzystany przez drugiego rodzica. Urlop wychowawczy będzie mógł być wykorzystywany w 5, a nie jak dotychczas, w 4 częściach, ma zostać też podwyższony - z 3 do 4 miesięcy - wymiar urlopu, który może być jednocześnie wykorzystywany przez oboje rodziców. Urlop wychowawczy można wziąć do ukończenia przez dziecko 4 roku życia.
REKLAMA
Kolejna prorodzinna zmiana to rozszerzony krąg osób, za które budżet państwa będzie opłacał składki emerytalne i rentowe w związku ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem. Chodzi o osoby, które w okresie opiekowania się dzieckiem zrezygnują z działalności zarobkowej - np. prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej, pracy na umowę zlecenie. Składki za te osoby, podobnie jak w przypadku osób przebywających na urlopach wychowawczych, finansować będzie w całości budżet państwa za pośrednictwem ZUS. Dzięki temu okres opieki nie wpłynie na pomniejszenie przyszłych świadczeń emerytalnych osób wychowujących dzieci.
Proponowane przez rząd rozwiązania zakładają, że podmioty organizujące opiekę nad dziećmi do 3 roku życia będą mogły otrzymać z budżetu państwa dotację na pokrycie wydatków związanych z utworzeniem i funkcjonowaniem żłobków, klubów dziecięcych oraz dziennych opiekunów. Wysokość dotacji nie będzie mogła przekroczyć 80% kosztów realizacji zadania. Rozwiązania te mają zachęcić do zakładania żłobków i klubów dziecięcych. Oprócz gminy, dziennego opiekuna będą mogły zatrudniać osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. Gmina będzie mogła także udzielić dotacji do pobytu dziecka u dziennego opiekuna. W projekcie przewidziano także możliwość organizowania przez instytucje opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 wspólnej obsługi (administracyjnej, finansowej i organizacyjnej) z przedszkolami i innymi instytucjami oświatowymi (np. szkołami). Powinno to obniżyć koszty funkcjonowania placówek zajmujących się opieką nad małymi dziećmi.
A.J.
Zespół Doradców Podatkowych Jacek Czernecki Spółka z o. o.
ul. Zagrody 20a, 30-318 Kraków
tel.: 12 260 98 10, e-mail: doradcy@doradcy.pl, www.doradcy.pl
Usługi księgowe i doradztwo podatkowe,
pomoc prawno-podatkowa oraz reprezentacja
Klienta przed aparatem skarbowym.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat