Napiwkiem podziel się z fiskusem
REKLAMA
Sezon letni sprzyja podejmowaniu pracy w branży turystycznej, w gastronomii itp. Podejmujące takie zajęcia osoby, oprócz wynagrodzenia, często otrzymują również napiwki. Sygnały docierające ostatnio do redakcji świadczą o tym, że nie wszyscy wiedzą, czy napiwki są opodatkowane.
REKLAMA
Stanowisko zajmowane przez organy podatkowe jednak nie pozostawia żadnych złudzeń. – Napiwki otrzymane przez pracowników zawsze stanowią przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych – odpowiedział niezorientowanym podatnikom naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty (wyjaśnienia IUSB XVI – 412/152/2004 z 27 lutego 2004 r.). W piśmie urzędu skarbowego ponadto podkreślono, że napiwki mogą stanowić przychód ze stosunku pracy bądź przychód z tzw. innych źródeł. O zakwalifikowaniu napiwków do jednego z wymienionych źródeł decyduje sposób ich otrzymania. Jeżeli kwota napiwku zawarta jest w rachunku wystawionym dla klienta, to wówczas dla pracownika kwota ta – zgodnie z art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) – stanowi przychód ze stosunku pracy.
Pracodawca dolicza go w takim przypadku do pozostałych składników wynagrodzenia i od łącznej kwoty pobiera zaliczkę na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Często jednak bywa tak, że rachunek wystawiony dla klienta nie zawiera kwoty napiwku. Napiwek jest po prostu wręczany pracownikowi bezpośrednio przez klienta. W takim przypadku napiwek stanowi dla pracownika przychód z innych źródeł. Mowa jest o nich w art. 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Taki napiwek należy wykazać w rocznym zeznaniu podatkowym, łącznie z dochodami z pozostałych źródeł. W trakcie roku nie należy odprowadzać od nich zaliczek na podatek dochodowy ani składać dodatkowych dokumentów.
Podobne stanowisko zajął naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany (wyjaśnienia US32/PDL/PŁ/415-11/04 z 8 grudnia 2004 r.). W odpowiedzi na pytanie podatnika stwierdzono, że kiedy pracownik otrzyma napiwki bezpośrednio od klienta, to wówczas ich wartości nie można zaliczyć do przychodów ze stosunku pracy, o których mowa w art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Takie napiwki stanowią bowiem przychód z innych źródeł w rozumieniu art. 20 ust. 1 ustawy. W zeznaniu podatkowym za dany rok podatkowy podatnik powinien je wykazać w pozycji inne źródła.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat