REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie składki zdrowotne będą płacili rolnicy

REKLAMA

Sejmowa komisja polityki społecznej skierowała rządowy projekt noweli ustawy o składkach zdrowotnych rolników do drugiego czytania. Zgodnie z projektem, dotychczasowe zasady opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne rolników będą obowiązywały jeszcze przez rok.

Posłowie z sejmowej komisji nie wnieśli poprawek, nie byli jednak jednomyślni - za przyjęciem rządowej wersji projektu opowiedziało się 18 z nich, 9 było przeciw, a dwie osoby się wstrzymały.

REKLAMA

Autopromocja

Część posłów zwracała uwagę, że projekt powinien być skierowany do komisji zdrowia (autorem projektowanej nowelizacji jest resort zdrowia) i do komisji rolnictwa, gdyż dotyczy rolników. Podkreślano też, że zbyt szybkie jest tempo prac. Projekt zakłada, że ustawa zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2013 r.

"Mówimy o terminach, ale to nie może tak być, że jesteśmy maszynką do głosowania, że rząd wrzuca w ostatniej chwili i my mamy to dzisiaj przepracować. (...) To nie jest pierwszy projekt w tym trybie i w takim tempie procedowany" - podkreśliła Barbara Bartuś (PiS).

Podobnego zdania była Beata Mazurek (PiS). "Nie powinniśmy procedować nad tą ustawą tylko z uwagi na to, że ona ma wejść w życie 1 stycznia 2013 r., tym bardziej, iż posłowie mogą przesunąć ten termin" - mówiła. Jej zdaniem rząd miał dostatecznie dużo czasu na wcześniejsze skierowanie do Sejmu projektu nowelizacji.

Poseł Anna Bańkowska (SLD) zgłosiła nawet wniosek o przerwanie prac i przesłanie projektu ustawy do innych komisji. Przedstawicielka Biura Legislacyjnego Sejmu wyjaśniła jednak, że takie rozwiązanie jest niemożliwe, gdyż komisja już rozpoczęła nad nim pracę. Wobec tego posłanka wnioskowała, by poprosić o opinię nt. projektu komisje zdrowia oraz rolnictwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Więcej na ten temat znajdziesz w Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Zamów prenumeratę Monitora Prawa Pracy i Ubezpieczeń >>

Wiceminister zdrowia Sławomir Neumann poinformował, że ministerstwo przekazało projekt nowelizacji w sierpniu do uzgodnień wewnętrznych i międzyresortowych i - jak mówił - potrzebne były na to aż trzy miesiące, by projekt mógł trafić do Sejmu. Dodał, że w resorcie rolnictwa trwy prace nad całościową ustawą wprowadzającą podatek dochodowy w rolnictwie. Prace są zaawansowane, ale nie wyszły poza ministerstwo rolnictwa i dlatego resort zdrowia zdecydował się na nowelizację dotychczasowej ustawy o składkach zdrowotnych rolników - zaznaczył.

 

W styczniu 2012 r. Sejm uchwalił ustawę o składce zdrowotnej rolników, która różnicuje wysokość składki w zależności od liczby posiadanych hektarów. Zakłada ona, że rolnicy, którzy mają ponad 6 hektarów przeliczeniowych, płacą za osobę 1 zł od hektara. Za rolników mających gospodarstwo do 6 hektarów, składkę - tak jak w poprzednich latach - płaci budżet państwa.

REKLAMA

Składki domowników rolników prowadzących wyłącznie działy specjalnej produkcji rolnej opłaca rolnik prowadzący taką działalność. Składki są opłacane w okresach kwartalnych, w terminach przyjętych dla składek na ubezpieczenie społeczne.

Uchwalenie tej ustawy miało związek z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego (z października 2010 r.) o niezgodności z ustawą zasadniczą kwestii finansowania z budżetu państwa składek na ubezpieczenie zdrowotne rolników. Grupa ta, zdaniem Trybunału Konstytucyjnego, jest niejednorodna pod względem statusu materialnego, a w związku z tym nie ma podstaw do równego traktowania obowiązków opłacania składek. Zastrzeżenia TK dotyczyły więc wyłącznie tego, że wszyscy rolnicy - także ci, którzy posiadają zdolność do płacenia składki zdrowotnej - korzystają z możliwości jej opłacania ze środków publicznych.

Projekt nowelizacji ustawy przedłuża na 2013 r. obowiązywanie przepisów dotyczących opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne rolników i ich domowników. Będą one analogiczne do obowiązujących w 2012 r. Nie zmieni się również wysokość kwoty ryczałtowej, jaką KRUS co miesiąc będzie przekazywał do Narodowego Funduszu Zdrowia - będzie to 155 167 tys. zł.

W lutym 2012 r. Krajowa Rada Izb Rolniczych wystąpiła z wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie, czy obowiązująca ustawa o składkach na ubezpieczenia zdrowotne rolników jest zgodną z Konstytucją RP. Wysokość składki zależy bowiem obecnie od liczby posiadanych hektarów, a nie od sytuacji finansowej rolnika.

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Niezdolny do służby ale zdolny do pracy (funkcjonariusz z III grupą inwalidzką). Czy może skorzystać z podatkowej ulgi rehabilitacyjnej?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej uznał, że funkcjonariusze służb mundurowych, którym przyznano III grupę inwalidztwa (obejmującą zdolnych do pracy ale niezdolnych do służby) - nie mają prawa do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Kompas Konkurencyjności dla UE – ogólniki i brak konkretnych działań. Stanowisko PIPC

W dniu 29 stycznia 2025 r. Komisja Europejska przedstawiła „Kompas Konkurencyjności dla UE”. Jest to pierwsza inicjatywa nowej Komisji Europejskiej, która ustanawia konkurencyjność jako jedną z nadrzędnych zasad działania UE na czas trwania obecnej kadencji (2024-2029). Poniżej prezentujemy stanowisko Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego dotyczące ww. dokumentu Komisji Europejskiej.

Ulga termomodernizacyjna 2025: Co nowego w przepisach dla podatników?

Ulga termomodernizacyjna po zmianach. Od początku 2025 roku właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej także w przypadku zakupu i montażu magazynów energii. Jest to kolejna forma wsparcia rozwoju energetyki odnawialnej i zwiększenia opłacalności instalacji prosumenckich.

Uwaga na fałszywe e-maile na temat konieczności dokonania korekty PIT

Ministerstwo Finansów poinformowało, że pojawiły się fałszywe wiadomości podszywające się pod Krajową Administrację Skarbową (KAS) zawierające miedzy innymi informacje o konieczności dokonania korekty PIT-17.

REKLAMA

WIBOR zostanie zastąpiony przez POLSTR - nowy wskaźnik referencyjny. Od kiedy?

POLSTR – tak będzie nazywał się nowy wskaźnik referencyjny, który zastąpi WIBOR. Taką decyzję podjął 30 stycznia 2025 r. Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. wskaźników referencyjnych.

Sądy masowo popierają przedsiębiorców w sporze o Mały ZUS Plus

Sądy Okręgowe w całej Polsce wydały ponad 60 wyroków zgodnych z interpretacją Rzecznika MŚP, uznając, że przedsiębiorcy mogą ponownie skorzystać z Małego ZUS Plus po dwóch latach przerwy. ZUS stoi na stanowisku, że okres ten powinien wynosić trzy lata. Spór trwa, a część spraw trafia do Sądu Najwyższego.

Czy komputery kwantowe są zagrożeniem dla blockchaina i bezpieczeństwa cyfrowych transakcji?

Blockchain od lat jest symbolem bezpieczeństwa i niezmienności danych. Jego zastosowanie wykracza daleko poza kryptowaluty – wykorzystuje się go w finansach, administracji, logistyce czy ochronie zdrowia. Jednak pojawienie się komputerów kwantowych, zdolnych do przeprowadzania obliczeń niewyobrażalnych dla klasycznych komputerów, rodzi pytanie: czy blockchain przestanie być odporny na złamanie? A jeśli tak, jakie będą tego konsekwencje dla transakcji, danych i całej gospodarki cyfrowej?

Przelewy natychmiastowe – czy europejskie banki są gotowe do zmian?

Zgodnie z decyzją Parlamentu Europejskiego przelewy w euro mają docierać na konta klientów w UE w ciągu 10 sekund. Bankom, które nie spełnią tego wymogu, mogą grozić nie tylko kary, ale i utrata klientów.

REKLAMA

Przedsiębiorców niepokoją podatki i niestabilność prawa. Dużym problemem są też rosnące koszty energii

Rosnące koszty energii, wysokie podatki i niestabilność prawa to największe obawy polskich przedsiębiorców. Firmy mierzą się także z problemem braków kadrowych, a większość nie spodziewa się poprawy warunków gospodarczych w najbliższym czasie.

4%, 5% a nawet 8% - w którym banku można tyle dostać? Oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych - koniec stycznia 2025 r.

W styczniu 2025 r. nastąpiły zmiany w czołówce promocyjnych depozytów bankowych. Dwa banki przestały oferować 8% w skali roku. Ale inna instytucja postanowiła właśnie na początku 2025 r. taką ofertę udostępnić. Mimo licznych promocji lokat i rachunków oszczędnościowych widoczny jest trend stopniowego pogarszania się oferty depozytowej - już od 2 lat. Skutkiem tego - jak pokazują dane NBP - przeciętna lokata zakładana jest z oprocentowaniem mniejszym niż 4% w skali roku.

REKLAMA