Czy termin wejścia w życie zmian w VAT zostanie przesunięty
REKLAMA
Senat zgłosił w ubiegłym tygodniu 12 poprawek do nowelizacji ustawy o VAT. Większość z nich ma charakter redakcyjny, ale niektóre przewidują istotne zmiany merytoryczne.
REKLAMA
Senat zaproponował, by przesunąć termin wejścia w życie ustawy z 1 stycznia 2013 r. na 1 kwietnia 2013 r. Zdaniem senatorów "uchwalenie tak daleko idących zmian w podatku od towarów i usług, jakie są czynione niniejszą ustawą, nie może zaskakiwać podatników". Zgodnie z poprawką niektóre przepisy nowelizacji miałyby wejść w życie później, czyli 1 stycznia 2014 r.
- Mimo że wiele przepisów nowelizacji jest korzystnych dla podatników, dobra legislacja wymaga dłuższego vacatio legis niż dwutygodniowe. Przychylamy się do przesunięcia vacatio legis - powiedział wiceminister finansów Maciej Grabowski.
Inna merytoryczna poprawka Senatu przewiduje, że podatnicy, którzy wykonują tzw. usługi ciągłe - związane np. z dostarczaniem wody, prądu, gazu, usługami telekomunikacyjnymi czy z odprowadzaniem ścieków - nie będą musieli wystawiać faktur od otrzymanych zaliczek. Zdaniem Senatu zmiana taka uprości procedurę wystawiania tych faktur, które są mało czytelne dla konsumentów.
Więcej na temat zmian w VAT przeczytacie Państwo w Biuletynie VAT
Zamów prenumeratę Biuletynu VAT >>
Ustawa o VAT przewiduje m.in. zmiany, które mają dostosować polskie prawo do regulacji UE oraz uprościć przepisy. Zawiera też zmiany dotyczące momentu powstania obowiązku podatkowego i prawa do odliczenia VAT. W projekcie znajdują się regulacje upraszczające fakturowanie.
REKLAMA
Zlikwidowany ma być obowiązek wystawiania faktur dokumentujących sprzedaż zwolnioną od podatku VAT, co oznacza, że podatnicy będą zobowiązani do wystawiania takich faktur jedynie na żądanie nabywców. Ponadto zakres danych określonych na fakturach będzie taki jak obecnie na rachunkach, a faktury związane ze sprzedażą paliwa do samochodu nie będą musiały zawierać numeru rejestracyjnego pojazdu.
Poza tym, gdy kwota transakcji nie przekroczy 450 zł będzie można wystawiać faktury uproszczone. Fakturę będzie można wystawić do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym miała miejsce transakcja; wprowadzona zostanie też możliwość wystawiania faktur zbiorczych, obejmujących transakcje z całego miesiąca kalendarzowego.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat