NSA. Zakłady pracy chronionej
REKLAMA
Podatnik zajmował się usługami turystycznymi. Jako zakład pracy chronionej (ZPChr) korzystał ze zwolnienia w podatku od nieruchomości. Wójt gminy w maju 2002 r. zauważył jednak, że zakład ma zaległość w podatku od stycznia do maja 2002 r. W ocenie organu nie wszystkie nieruchomości objęte są zwolnieniem, bo nie wszystkie zostały ujęte w decyzji o nadaniu statusu ZPChr.
REKLAMA
Podatnik w odwołaniu nie zgodził się z taką interpretacją. W jego ocenie zwolnienie jest podmiotowe, co oznacza, że jeśli ma status ZPChr, to korzysta ze zwolnienia w odniesieniu do wszystkich nieruchomości, gdzie prowadzona jest działalność zakładu.
Samorządowe Kolegium Odwoławcze nie przyznało podatnikowi racji, podobnie zresztą jak sąd administracyjny, do którego trafiła jego skarga. Jak podkreślił sąd, co prawda ze zwolnienia z podatku od nieruchomości lub ich części korzysta podatnik jako ZPChr. Ale dodatkowo zwolnienie zostało zawężone w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych przedmiotowo do nieruchomości, które zostały wymienione w decyzji o nadaniu statusu ZPChr.
Takie samo stanowisko zajął Naczelny Sąd Administracyjny, na którego wokandę trafiła skarga kasacyjna zakładu. Oddalając skargę, sąd powtórzył, że ze zwolnienia korzystają tylko te nieruchomości zakładu, które zostaną wymienione w decyzji o nadaniu statusu ZPChr. Nie zmienia tego fakt uzupełnienia tej decyzji, bo nastąpiło to po okresie, jakiego dotyczy spór. Sąd przypomniał, że decyzja o nadaniu statusu ZPChr nie jest decyzją deklaratoryjną, czyli potwierdzającą jakiś fakt, ale konstytutywną, czyli przyznającą. To dopiero ta decyzja kształtuje status ZPChr.
Wyrok jest prawomocny.
Od 1 stycznia 2003 r. zwolnienia przysługujące zakładom pracy chronionej określa art. 7 ust. 2 pkt 4 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. 2002 r. nr 9, poz. 84 z późn. zm.). Wyrok zachowuje jednak aktualność. Obowiązujący przepis stanowi bowiem, że zwolnienie przysługuje prowadzącym ZPChr lub zakłady aktywności zawodowej w zakresie przedmiotów opodatkowania zgłoszonych wojewodzie. Warunkiem jest to, by zgłoszenie zostało potwierdzone decyzją w sprawie przyznania statusu ZPChr lub zakładu aktywności zawodowej, ewentualnie potwierdzone zaświadczeniem. Chodzi o nieruchomości zajęte na prowadzenie tego zakładu, z wyjątkiem przedmiotów opodatkowania znajdujących się w posiadaniu zależnym podmiotów niebędących prowadzącymi ZPChr lub zakłady aktywności zawodowej.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat