Odsetki płaci syndyk
REKLAMA
W praktyce, często organy podatkowe mają problem z egzekwowaniem odsetek od podmiotu w upadłości. Oczywiście ustawę z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz. U. nr 60, poz. 535 z późn. zm.) w odniesieniu do postępowania podatkowego stosujemy jako lex specialis (przepisy szczególne) przed Ordynacją podatkową.
REKLAMA
W myśl art. 92 ust. 1 Prawa upadłościowego i naprawczego z masy upadłości mogą być zaspokojone odsetki od wierzytelności, należne od upadłego, za okres do dnia ogłoszenia upadłości. Jednak przepis ten dotyczy wierzytelności istniejących w dniu ogłoszenia upadłości. Za zobowiązania powstałe po tym dniu odpowiada syndyk, który – skoro Prawo upadłościowe i naprawcze nie odnosi się do tego typu zobowiązań, powinien respektować przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.). A ta nie dzieli podatników i należnych od nich zaległości, na tych w upadłości i pozostałych. Ordynacja podatkowa traktuje wszystkich podatników w odniesieniu do odpowiedzialności za zaległości podatkowe i należne odsetki jednakowo. Oznacza to, że syndyk, działając za upadły podmiot, winien – przy zapłacie podatku po terminie płatności, co często się syndykom zdarza – regulować od zaległości, za które odpowiada, również odsetki za zwłokę.
WARTO WIEDZIEĆ
Organ podatkowy ma obowiązek doręczyć podatnikowi w upadłości, postanowienie o zaliczeniu wpłaty, w którym proporcjonalnie zaliczy wpłatę na poczet zaległego podatku i odsetek za zwłokę.
Ogłoszenie upadłości nie ma i nie może mieć wpływu na wykonywanie obowiązków przez podmiot w upadłości (np. uiszczanie opłat publicznoprawnych). Nie ma również podstaw do odmiennego rozliczania wpłat dokonywanych przez syndyka z tytułu podatku. Żaden przepis nie zwalnia organu podatkowego od obowiązku stosowania zasady określonej w art. 55 par. 2 Ordynacji podatkowej (proporcjonalne rozliczenie wpłaty) tylko z tego powodu, że wpłaty z tytułu zaległości podatkowej powstałej po ogłoszeniu upadłości dokonał syndyk masy upadłości (wyrok WSA w Olsztynie z 10 marca 2004 r., III SA 2682/02; niepublikowany).
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat