TOP 10 zmian w prawie w 2012 roku - cz. I
REKLAMA
I miejsce w rankingu TOP 10 zajmuje nowelizacja ustawy Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2011 r. Nr 233, poz. 1381), która weszła w życie 3 maja 2012 r. Nowelizacja wprowadziła bardzo istotne, w porównaniu do dotychczasowego stanu prawnego, zmiany do postępowania cywilnego. Najistotniejszą z tych zmian było zniesienie przepisów dotyczących odrębnego postępowania w sprawach gospodarczych. Zgodnie z ww. nowelizacją ustawy, obecnie do spraw gospodarczych mają zastosowanie przepisy o zwykłym postępowaniu cywilnym. Dodatkowo, ww. nowelizacja zmieniła przepisy ogólne o procesie, odnoszące się do gromadzenia materiału procesowego. Zmianie uległy także m.in. zasady wnoszenia apelacji, przepisy dotyczące możliwości zaskarżenia w drodze zażalenia do Sądu Najwyższego rozstrzygnięcia sądu drugiej instancji uchylającego wyrok sądu pierwszej instancji i przekazującego sprawę do ponownego rozpoznania. Modyfikacja dotychczasowych zasad procesu miała na celu przyspieszenie postępowań, zapobieżenie prowadzenia ich w sposób przewlekły, a także poprawienie efektywności ochrony prawnej udzielanej w postępowaniu cywilnym.
REKLAMA
II miejsce w ww. rankingu kancelarii zajmuje ustawa z dnia 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (Dz. U. z 2011 r. Nr 232, poz. 1377), która weszła w życie 29 kwietnia 2012 r. Nową ustawą wprowadzono wiele istotnych regulacji mających na celu zabezpieczenie interesów nabywców lokali mieszkalnych i domów jednorodzinnych. Wśród istotnych rozwiązań należy przede wszystkim wskazać wprowadzenie definicji umowy deweloperskiej oraz określenie, że umowa deweloperska powinna być zawarta w formie aktu notarialnego pod rygorem nieważności. Ustalono także, że umowa deweloperska stanowi podstawę wpisu do księgi wieczystej. Innym ważnym mechanizmem wprowadzonym w ww. ustawie jest obowiązek sporządzenia przez dewelopera rozpoczynającego sprzedaż lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych, prospektu informacyjnego dotyczącego danego przedsięwzięcia deweloperskiego. Jednocześnie określono, że deweloper powinien zapewnić nabywcom lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych co najmniej jeden z określonych w ustawie środków ochrony. Dodatkowo, co istotne, nową ustawą dodano w części trzeciej ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. - Prawo upadłościowe i naprawcze (tekst jednolity: Dz. U. z 2009 r. Nr 175, poz. 1361, z późn. zm.) tytuł poświęcony postępowaniu upadłościowemu deweloperów. Tym samym, nowa ustawa gwarantuje większą przejrzystość przepisów, szczególnie dotyczących obowiązków deweloperów oraz stwarza mechanizmy ochrony praw przyszłych nabywców lokali oraz domów jednorodzinnych.
III miejsce w rankingu TOP 10 zajmuje, naszym zdaniem, ustawa z dnia kwietnia 2009 r. o obywatelstwie polskim (Dz. U. z 2012 r., poz. 161), która weszła w życie 15 sierpnia 2012 roku. Najistotniejszą zmianą w nowej ustawie jest wprowadzenie do obrotu prawnego nieznanego dotąd wcześniej sposobu nabycia obywatelstwa polskiego, poprzez jego przywrócenie. Ponadto, nowa ustawa zawiera inne ważne regulacje, w tym dopuszczające wielość obywatelstw, z zachowaniem prymatu obywatelstwa polskiego odnośnie praw i obowiązków obywatela. Na podstawie nowej ustawy zostały rozszerzone także możliwości nabywania obywatelstwa w trybie uznania za obywatela polskiego w oparciu o decyzję wojewody. Bardziej szczegółowo, w porównaniu z dotychczas obowiązującymi przepisami, uregulowano również kwestie dotyczące potwierdzenia posiadania lub utraty obywatelstwa polskiego. Nowa ustawa dostosowała tym samym polskie przepisy o obywatelstwie do nowoczesnych standardów, w tym do standardów międzynarodowych.
Zmiany przepisów w polskim porządku prawnym wprowadzone w 2012 roku, zajmujące kolejne miejsca w naszym rankingu, zostaną omówione w następnych publikacjach kancelarii, do lektury których już teraz Państwa serdecznie zapraszamy.
Maciej Szulikowski
radca prawny i partner zarządzający
M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat