Jak księgowi oceniają polski system podatkowy
REKLAMA
REKLAMA
Firmy doradcza KPMG przeprowadziła badanie dotyczące systemu podatkowego, w którym udział wzięli przedstawiciele kadry zarządzającej, dyrektorów finansowych, głównych księgowych oraz szefów sprawozdawczości finansowej i controllingu. Badanie miało na celu poznanie oceny polskiego systemu podatkowego z punktu widzenia kadry najwyższego szczebla z przedsiębiorstw z różnych branż.
REKLAMA
Z badania wynika, że średnia ocena polskiego systemu podatkowego wypada słabo (2,3 w pięciostopniowej skali). Ocena ta jest wypadkową ocen poszczególnych jego elementów, z których relatywnie najniższą ocenę otrzymała stabilność przepisów podatkowych, a względnie najwyższą nastawienie urzędników administracji
Ankietowani najsłabiej ocenili stabilność przepisów podatkowych - 80% uznało, że jest ona słaba lub bardzo słaba - oraz niewystarczająco wczesne informowanie o zmianach w prawie podatkowym - słabe lub bardzo słabe w opinii 60%.
Nieco lepiej ocenili zaś możliwość konstruktywnej wymiany argumentów podczas kontroli podatkowych oraz nastawienie urzędników administracji publicznej. Co istotne, żaden z respondentów nie wystawił oceny bardzo dobrej dla jakiejkolwiek z analizowanych kategorii systemu podatkowego.
Najbardziej problematyczne (dla 59% respondentów) okazały się kwestie dotyczące cen transferowych oraz liczba deklaracji i informacji do przygotowania (53%).
Nowe wzory deklaracji podatkowych VAT
Najmniej uciążliwe okazały się funkcje płatnika z tytułu PIT. Ponad jedna czwarta badanych nie ma z nimi problemów, a 52% respondentów uważa, że są one umiarkowanie problematyczne. Podobnie wypadły zeznania podatkowego CIT, które według 77% respondentów nie sprawia problemów lub jest umiarkowanie problematyczne.
W badaniu padło również pytanie o najnowsze zmiany w prawie podatkowym. Zdecydowana większość respondentów (69%) uważa, że zmiana polegająca na wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów niezapłaconych faktur w ogóle nie wpłynie na eliminację zatorów płatniczych, a jedynie zwiększy obowiązki administracyjne w firmie.
Metoda kasowa w VAT - zmiany 2013
Badanie zostało przeprowadzone 15 stycznia wśród uczestników III Kongresu Podatków i Rachunkowości KPMG, na pytania odpowiedziało 135 osób.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat