reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jak księgowi oceniają polski system podatkowy

Jak księgowi oceniają polski system podatkowy

Z badania przeprowadzonego wśród m.in. kadry zarządzającej, głównych księgowych oraz szefów sprawozdawczości finansowej wynika, że polski system podatkowy jest daleki od ideału.

Firmy doradcza KPMG przeprowadziła badanie dotyczące systemu podatkowego, w którym udział wzięli przedstawiciele kadry zarządzającej, dyrektorów finansowych, głównych księgowych oraz szefów sprawozdawczości finansowej i controllingu. Badanie miało na celu poznanie oceny polskiego systemu podatkowego z punktu widzenia kadry najwyższego szczebla z przedsiębiorstw z różnych branż.

Z badania wynika, że średnia ocena polskiego systemu podatkowego wypada słabo (2,3 w pięciostopniowej skali). Ocena ta jest wypadkową ocen poszczególnych jego elementów, z których relatywnie najniższą ocenę otrzymała stabilność przepisów podatkowych, a względnie najwyższą nastawienie urzędników administracji

Ankietowani najsłabiej ocenili stabilność przepisów podatkowych - 80% uznało, że jest ona słaba lub bardzo słaba - oraz niewystarczająco wczesne informowanie o zmianach w prawie podatkowym - słabe lub bardzo słabe w opinii 60%.

Nieco lepiej ocenili zaś możliwość konstruktywnej wymiany argumentów podczas kontroli podatkowych oraz nastawienie urzędników administracji publicznej. Co istotne, żaden z respondentów nie wystawił oceny bardzo dobrej dla jakiejkolwiek z analizowanych kategorii systemu podatkowego.

Najbardziej problematyczne (dla 59% respondentów) okazały się kwestie dotyczące cen transferowych oraz liczba deklaracji i informacji do przygotowania (53%).

Nowe wzory deklaracji podatkowych VAT

Najmniej uciążliwe okazały się funkcje płatnika z tytułu PIT. Ponad jedna czwarta badanych nie ma z nimi problemów, a 52% respondentów uważa, że są one umiarkowanie problematyczne. Podobnie wypadły zeznania podatkowego CIT, które według 77% respondentów nie sprawia problemów lub jest umiarkowanie problematyczne.

W badaniu padło również pytanie o najnowsze zmiany w prawie podatkowym. Zdecydowana większość respondentów (69%) uważa, że zmiana polegająca na wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów niezapłaconych faktur w ogóle nie wpłynie na eliminację zatorów płatniczych, a jedynie zwiększy obowiązki administracyjne w firmie.

Metoda kasowa w VAT - zmiany 2013

Badanie zostało przeprowadzone 15 stycznia wśród uczestników III Kongresu Podatków i Rachunkowości KPMG, na pytania odpowiedziało 135 osób.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Zdjęcia


VAT 2020. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama