Nie trzeba będzie przechowywać Monitora Sądowego i Gospodarczego
REKLAMA
Projekt ten ma na celu m.in.:
REKLAMA
- zniesienie - ciążącego na przedsiębiorcy - obowiązku przechowywania numerów Monitora Sądowego i Gospodarczego, w których zamieszczone są ogłoszenia dotyczące tego przedsiębiorcy, oraz
- zmianę brzmienia dwóch przepisów ze względu na funkcjonowanie w systemie prawa ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym.
Obowiązek przechowywania numerów MSiG nie znajduje uzasadnienia wobec zmiany sposobu rozpowszechniania Monitora, zapewniającej powszechny i nieskomplikowany dostęp on-line do treści ogłoszeń zamieszczonych w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.
Wedle projektowanych rozwiązań, zmiany wymaga również przepis art. 1 ust. 7 ustawy stanowiący upoważnienie Ministra Sprawiedliwości do określenia w drodze rozporządzenia organizacji, sposobu, wydawania i rozpowszechniania oraz podstawy ustalania ceny numerów Monitora Sądowego i Gospodarczego i wysokości opłat za zamieszczenie w nim ogłoszenia lub obwieszczenia.
Przepis ten nie zawiera wytycznych, przez co nie spełnia wymogów art. 92 ust. 1 Konstytucji. Podkreślenia wymaga, że ustawa została uchwalona w grudniu 1995 r., a więc przed wejściem w życie Konstytucji.
Nieobecność w pracy z powodu złej pogody a prawo do wynagrodzenia
Od czego zależy wysokość raty amortyzacji
Redagując przepis należy wskazać, że organ upoważniony regulując wskazane wyżej kwestie, powinien mieć na względzie pokrycie rzeczowych i osobowych kosztów zamieszczenia ogłoszenia i wydawania Monitora, przy jednoczesnym uwzględnieniu potrzeby szybkiej publikacji i zapewnieniu powszechnego dostępu do informacji publikowanych w Monitorze.
Celem projektowanej regulacji jest dostosowanie obowiązujących aktualnie przepisów ustawy z dnia 22 grudnia 1995 r. o wydawaniu Monitora Sądowego i Gospodarczego do wymogów konstytucyjnych oraz aktualnego stanu prawnego.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat