REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PSL proponuje abolicję podatkową

REKLAMA

Wicepremier Piechociński proponuje abolicję podatkową jako sposób na zwiększenie wpływów do budżetu państwa. Abolicja podatkowa to jedna z kilkudziesięciu propozycji przygotowanego przez PSL pakietu, który miałby być punktem wyjścia do dyskusji na temat tzw. nowego otwarcia programowego.


Abolicja podatkowa


Propozycje, które mają być podstawą do dyskusji na temt nowego otwarcia programowego zostały opracowane w podległym ludowcom ministerstwie gospodarki. Wśród pomysłów znalazły się m.in.: abolicja podatkowa i zwolnienia podatkowe dla Polaków, którzy zainwestują w kraju środki zarobione na emigracji.

REKLAMA

Autopromocja

Janusz Piechociński powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że warto wrócić do pomysłu jaki na początku lat dwutysięcznych przedstawiał ówczesny wicepremier Grzegorz Kołodko. Dodał, że umożliwi to części przedsiębiorców znajdujących się w szarej strefie powrót do legalnego obrotu. Dzięki temu zwiększy się globalna podstawa opodatkowania.

Podatek od transakcji finansowych i dla hipermarketów


Politycy umiarkowanie o abolicji podatkowej według Piechocińskiego


Traktuję to jako wstępny głos do dyskusji w rządzie - tak o idei abolicji podatkowej mówi wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego, polityk PO Jacek Protasiewicz. Abolicja podatkowa to jeden z pomysłów Polskiego Stronnictwa Ludowego. Miałaby pomóc w rozruszaniu gospodarki. W ocenie Jacka Protasiewicza, trzeba rozważyć nie tylko zalety ale i wady takiego rozwiązania. Niepożądanym skutkiem ubocznym mogłoby być utwierdzenie łamiących prawo podatkowe, że to się opłaca. W rozmowie z IAR zauważył, że są tacy, którzy wolą prowadzić biznes "na czarno".

Budżet 2014: niskie wpływy z podatku VAT

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Adam Hofman z PiS uważa, że nie ma o czym debatować, póki projekt powstały w podległym ludowcom ministerstwie gospodarki, nie zostanie formalnie złożony. Na razie nazwał go pomysłem "z kapelusza", z którym "Piechociński nagle wyskoczył".

 

Wojciech Olejniczak zwrócił uwagę na inny pomysł ludowców. Chodzi o to by emigranci, którzy zarobione za granicą pieniądze zainwestują w Polsce, mieli zagwarantowane znaczące ulgi podatkowe. Europoseł SLD przypomniał, że Stronnictwo już dawno zajmowało się tym problemem. Powiedział IAR, że po koalicji rządzącej spodziewa się nie kolejnych pomysłów, ale wreszcie załatwienia sprawy.

Stanisław Żelichowski z PSL, broni pomysłu wprowadzenia abolicji podatkowej, zachęt do inwestowania w kraju zarobionych za granicą pieniędzy i likwidacji niektórych resortów, a na ich miejsce utworzenia innych. Nowym i - według ludowców -bardzo potrzebnym, jest ministerstwo energetyki.

Odwrotne obciążenie w VAT w handlu produktami wrażliwymi

Polityk w wypowiedzi dla IAR dodał, że osobiście wolałby, by projekty były najpierw omawiane na rządzie, a potem dopiero poddawane pod publiczną dyskusję, ale - zaznaczył- prezes Piechociński miał prawo przedstawić je opinii społecznej już teraz. Ma nadzieję, że to przyspieszy reformowanie administracji na najwyższym szczeblu.

Zdaniem Żelichowskiego, dziś wielką bolączką Polski jest niepodejmowanie decyzji przez powołanych do tego urzędników i instytucje. Dał przykład trwających od roku prób utworzenia w Banku Gospodarstwa Krajowego systemu wspierania przedsiębiorczości. "Ponieważ to nie ujrzało światła dziennego, to Piechociński spróbował to ruszyć inaczej" - wyjaśnił polityk PSL.

Zapraszamy na forum o podatkach

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia procedurę nadmiernego deficytu wobec Polski. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

REKLAMA

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA

Są już propozycje nowych definicji budynku i budowli, na potrzeby podatkowe. Jest temat garaży wielostanowiskowych

Mamy już propozycje nowych definicji budynku i budowli oraz rozwiązanie kwestii opodatkowania garaży wielostanowiskowych. Zmiany zawiera projekt nowelizacji ustawy o podatku rolnym i innych ustaw, który został właśnie opublikowany na stronach rządowych.

Przedsiębiorca wydaje pieniądze na edukację i szkolenia. Kiedy może te wydatki zaliczyć do kosztów podatkowych firmy?

Czy przedsiębiorca może zaliczyć różnoraki wydatki edukacyjne i szkoleniowe do kosztów uzyskania przychodów? Przedsiębiorca może bowiem podjąć naukę w celu rozpoczęcia wykonywania określonej działalności gospodarczej lub zdobycia przewagi konkurencyjnej w ramach już wykonywanej. Nierzadko również dochodzi do otwierania nowej gałęzi prowadzonej działalności. Idąc tym samym tropem można spotkać się ze szkoleniami dla pracowników oraz współpracowników, które mogą okazać się korzystniejszym rozwiązaniem niż poszukiwanie nowych specjalistów. Co na ten temat sądzą organy podatkowe?

REKLAMA