5 miliardów euro niezapłaconych podatków
REKLAMA
REKLAMA
Raport Komisji Europejskiej pokazuje miliardowe straty z niezapłaconych podatków. Cała Unia Europejska w 2011 roku straciła prawie 193 miliardy euro w wyniku niezapłaconych podatkami, w Polsce w tym czasie niezapłacono podatków na kwotę ponad 5 miliardów euro, ale nasz kraj nie wypada źle pod tym względem - jest w środku stawki.
REKLAMA
Podatek od transakcji finansowych w Unii Europejskiej
Bruksela podkreśliła, że kryzys przyczynił się do pogorszenia sytuacji we Wspólnocie jeśli chodzi o ściągalność podatków. Bankructwa i zaległe płatności to jedne z powodów takiej sytuacji, jak również źle działająca administracja.
Ale najbardziej niepokojącym problemem są oszustwa podatkowe. Od 2007 roku ich liczba gwałtownie wzrosła. Według unijnych ekspertów, im bardziej skomplikowane przepisy, tym większa zachęta dla oszustów.
Stąd apel Komisji Europejskiej między innymi o uproszczenie przepisów i usprawnienie administracji. „Te dane są alarmujące, ale wiemy, jak należy sobie z tym radzić. Chodzi o to, by kraje członkowskie wdrażały wszystkie zalecenia i poprawiały ściągalność podatków u siebie” - powiedziała rzeczniczka Komisji Europejskiej Emer Traynor.
Wynagrodzenie minimalne w krajach UE
W Polsce niezapłacone podatki to 1,5 procent PKB - tyle co średnia unijna. Prymusami we Wspólnocie pod tym względem są Szwecja, Malta, Holandia, Irlandia i Słowenia. Najgorzej ze ściągalnością podatków radzą sobie Rumunia, Grecja, Łotwa, Litwa, Słowacja i Węgry.
Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat