| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Unia Europejska zmieni systemy podatkowe

Unia Europejska zmieni systemy podatkowe

Zdaniem Unii Europejskiej systemy podatkowe nie są dostosowane do nowoczesnej gospodarki - chodzi przede wszytkim o opodatkowanie różnych dziedzin cyfrowej gospodarki. W związku z tym Komisja Europejska powołuje specjalną grupę ekspercką, która ma wskazać te dziedziny cyfrowej gospodarki, które należałoby opodatkować.

Systemy podatkowe Unii Europejskiej pochodzą z czasów przed rewolucją cyfrową i dlatego nie nadążają za wymogami nowoczesnej gospodarki.

Czas to zmienić - z takiego założenia wychodzi Komisja Europejska i powołuje specjalną grupę ekspercką, która ma wskazać te dziedziny cyfrowej gospodarki, które należałoby opodatkować. Chodzi między innymi o przywołanie do porządku wielkich internetowych korporacji, które znajdują sposoby na to, by nie płacić wysokich podatków.

OECD i G20 przeciwko optymalizacji podatkowej

OECD zmienia przepisy dotyczące opodatkowania korporacji

Komisja Europejska chce - z jednej strony - walczyć z uchylaniem się od płacenia podatków przez internetowych gigantów, z drugiej - zmusić ich do większego wkładu do publicznej kasy. Nieoficjalnie mówi się tutaj chociażby o wprowadzeniu podatku od gromadzenia informacji o użytkownikach, o którym ostatnio jest bardzo głośno we Francji. Na poziomie unijnym debata na ten temat dopiero się rozpoczyna, a Bruksela otwarta jest na wszystkie sugestie.

Unijny komisarz do spraw podatków i zwalczania nadużyć finansowych Algirdas Semeta uznał bowiem, że „należy się upewnić, iż przedsiębiorstwa sektora cyfrowego działają uczciwie i uczciwie płacą podatki”. Zadaniem unijnych specjalistów będzie więc przeanalizowanie najlepszych sposobów na opodatkowanie różnych dziedzin cyfrowej gospodarki, biorąc pod uwagę zarówno korzyści, jak i ryzyko z tym związane. Grupa ekspercka powinna rozpocząć pracę pod koniec tego roku - tak, by za kilka miesięcy móc przedstawić swój pierwszy raport.

Limity podatkowe w 2014 rok

Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Michał Cyran

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK