Zmiany w kodeksie karnym skarbowym
Przedsiębiorcy krytykują projekt nowelizacji kodeksu karnego skarbowego, a Ministerstwo Sprawiedliwości sprzeciwia się opracowanym w resorcie finansów poprawkom.Sejmowa Nadzwyczajna Komisja do spraw Kodyfikacji zarekomenduje przyjęcie poprawek do nowelizacji kodeksu karnego skarbowego (k.k.s.) i kodeksu wykroczeń zaostrzających kary za przestępstwa paliwowe.
Ministerstwo Finansów przekonało posłów, by zgłosili je po tym, jak resortowi nie udało się zrównać stawki akcyzy na paliwa opałowe i napędowe. Chodzi m.in. o podwyższenie górnego wymiaru kary do pięciu lat. Komisja sprzeciwiła się natomiast poprawce do kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, która pozwoliłaby inspektorom kontroli skarbowej i funkcjonariuszom celnym wystawiać mandaty (do 3 tys. zł) za jazdę na paliwach opałowych. Poselskie poprawki inspirowane przez resort finansów torpeduje Ministerstwo Sprawiedliwości, reprezentujące rząd w pracach nad nowelizacją k.k.s.
– Naszym zdaniem projekt zakłada wystarczający stopień penalizacji tego typu przestępstw. Poza tym poprawki burzą spójność k.k.s. Zmiany w pozostałych kodeksach mógłby zakwestionować Trybunał Konstytucyjny – tłumaczy Andrzej Grzelak, wiceminister sprawiedliwości.
Nowelizację k.k.s. (jako całość), która generalnie zaostrza kary za przestępstwa skarbowe, krytykują też przedsiębiorcy. Rafał Iniewski z PKPP Lewiatan tłumaczy, że ze względu na słabą jakość przepisów podatkowych łatwo dopuścić się przestępstwa skarbowego.
– Jeżeli przestępstawa skarbowe są dużym problemem, to dlaczego tak mało jest aktów oskarżenia z k.k.s. i wyroków opartych na tym kodeksie – mówi R. Iniewski.
Jacek Wróblewski, dyrektor generalny Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego, uważa, że problem nie leży w wysokości kar, ale w ich skutecznym stosowaniu.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.Marcin Musiał
OPINIA
Mirosław Barszcz, partner z Baker & McKenzie Doradztwo Podatkowe
Najważniejsze zmiany w kodeksie karnym skarbowym polegają na zaostrzeniu wysokości kar za przestępstwa skarbowe. Myślę, że trzeba powtarzać bez końca, że wyższe kary nie spowodują spadku liczby przestępstw. Na wykładach z prawa karnego uczono nas, że w średniowieczu do największej liczy rozbojów dochodziło w czasach, kiedy najczęściej dokonywano egzekucji za te przestępstwa. Trzeba zreformować system ścigania przestępstw. Należy zacząć od innego zdefiniowania zadań urzędów kontroli skarbowej. Teraz ich funkcje w znacznej mierze dublują się z zadaniami urzędów skarbowych. Moim zdaniem UKS-y powinny być służbami mundurowymi, swego rodzaju policją skarbową zajmującą się ściganiem przestępców, którzy mają olbrzymie nielegalne źródła dochodów i nie płacą podatków, a nie kontrolami w przedsiębiorstwach.
Poszerzaj swoją wiedzę, czytając naszą publikację

Spółki. W jakiej formie prowadzić biznes
Tylko teraz
79,00 zł
Podatek od spadków i darowizn

Jak zdobyć Certyfikat:
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
1/10
Podatkowi od spadków i darowizn nie podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem:
spadku
darowizny
odpłatnego zniesienia współwłasności
zasiedzenia
Komentarze(0)
Pokaż: