REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatki 2014 - na co powinni przygotować się przedsiębiorcy?

REKLAMA

Na początku grudnia w siedzibie Business Centre Club, w Pałacu Lubomirskich w Warszawie odbyła się konferencja dotycząca zmian w podatkach dochodowych oraz podatku VAT w 2014 r., na które powinni przygotować się przedsiębiorcy.

W konferencji wzięli udział: dr Irena Ożóg - minister ds. prawa podatkowego Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC oraz Marek Szczepanik - Managing Associate, Kancelaria Ożóg i Wspólnicy, Michał Borowski - Managing Associate, Kancelaria Ożóg i Wspólnicy, Piotr Standera - Managing Associate, Kancelaria Ożóg i Wspólnicy i Mariusz Kołacki - Kancelaria Ożóg i Wspólnicy. Gości konferencji powitał Marek Goliszewski, prezes BCC.

REKLAMA

Autopromocja

Zmiany 2014 - Podatki, Księgowość, Kadry, Firma, Prawo

Rozpoczynająca konferencję dr Irena Ożóg, minister ds. prawa podatkowego Gospodarczego Gabinetu Cieni Business Centre Club, zwróciła uwagę, że częste zmiany zasad opodatkowania, uciążliwe kontrole skarbowe, a także niejasna interpretacja prawa podatkowego utrudniają prowadzenie biznesu. W efekcie Polska w międzynarodowych rankingach znajduje się na szarym końcu pod względem przyjazności prawa podatkowego.

Zdaniem Ireny Ożóg wynika to z braku wyraźnie określonej polityki podatkowej państwa. - Minister finansów, a w ostateczności parlament, stanowi prawo podatkowe pod wpływem potrzeby chwili. Jeżeli widzi, że do budżetu nie wpływają podatki, to w tempie dalece niewystarczającym zmienia przepisy - powiedziała Ożóg. Jako przykład podała tzw. solidarną odpowiedzialność w VAT, którą parlament wprowadził do systemu, jej zdaniem, z co najmniej dwuletnim opóźnieniem. Powiedziała, że w tym czasie rozwinęła się szara strefa, co dla uczciwych przedsiębiorców oznacza fatalne warunki konkurencji. - Formą takiej odpowiedzialności w praktyce jest odbieranie nabywcy towarów prawa do odliczenia VAT-u naliczonego w sytuacji, gdy dostawca nie jest rzetelnym płatnikiem tego podatku - wyjaśniła.

Ożóg zwróciła uwagę, że niekorzystne dla przedsiębiorców jest również niejednoznacznie interpretowane przez administrację państwową prawo podatkowe. - Często minister finansów, który interpretuje prawo, upiera się przy swoim stanowisku w sytuacji, gdy orzecznictwo sądowe jest zupełnie inne. Mamy wyroki naczelnych i wojewódzkich sądów administracyjnych dotyczące m.in. VAT czy podatku dochodowego i mimo to minister finansów nie zgadza się z nimi. To walka do upadłego, która nie wiadomo komu i czemu ma służyć - stwierdziła.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


INFORFK: Jak przygotować dział księgowości na zmiany w VAT od 2014

 

 

 


- W polskiej administracji podatkowej funkcjonują co najmniej trzy piony, z czego przynajmniej dwa ze sobą wewnętrznie konkurują, a jej ofiarą jest podatnik - zauważa Ożóg - z jednej strony mamy urzędy i izby skarbowe oraz urzędy i izby celne, a z drugiej strony urzędy kontroli skarbowej. Te dwa piony nadzorują różni wiceministrowie finansów, co wpływa negatywnie na ich współpracę. Brak wymiany informacji o podatnikach i o tym, co dzieje się na rynku powoduje, że szara strefa ma się dobrze.

Tymczasem przedsiębiorcy oczekują stabilizacji prawa podatkowego oraz rzetelnej relacji z organami podatkowymi.


Zmiany w podatkach wchodzące w życie 1 stycznia 2014:


Podatek od towarów i usług

Zmienione terminy wystawiania faktur VAT. Aktualnie faktury należy wystawiać nie później niż 7. dnia, od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Od 1 stycznia 2014 r. co do zasady faktury będą musiały być wystawiane nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę. Faktury nie będą jednak mogły być wystawione wcześniej niż 30. dnia przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi (z określonymi wyjątkami).

Nowe zasady ustalania momentu powstania obowiązku podatkowego. Dotychczas co do zasady obowiązek podatkowy powstawał z chwilą wystawienia faktury. Od 2014 r. co do zasady obowiązek podatkowy będzie powstawał z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi.

Terminy wystawiania faktur VAT w 2014 r.

Nowe zasady odliczania VAT naliczonego. Przedsiębiorca, który będzie chciał odliczyć VAT, będzie musiał się dowiedzieć, kiedy powstał obowiązek podatkowy u kontrahenta. Zgodnie bowiem z ogólną zasadą prawo do odliczenia podatku naliczonego powstanie w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabywanych lub importowanych towarów i usług powstał u kontrahenta obowiązek podatkowy, jednak nie wcześniej niż za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny.


Podatek dochodowy - optymalizacja podatkowa

Nowe zasady w zakresie opodatkowania spółek komandytowo-akcyjnych. Spółki te zostały objęte opodatkowaniem CIT. Przepisy przejściowe wprowadzające zamiany w powyższym zakresie, pozwalają jednak na osiągnięcie korzyści podatkowych jeszcze w 2014 r., jeżeli w projektach optymalizacyjnych zostaną wykorzystane spółki komandytowo-akcyjne o przedłużonym roku podatkowym.

 


Zapowiadane zmiany, które nie wejdą w życie 1 stycznia 2014 r.


Podatek od spadków i darowizn

Nie nastąpi likwidacja progresywnych skal podatkowych i obniżenie stawek podatku od spadków i darowizn do stawek 1 proc. (dla pierwszej grupy podatkowej), 2 proc. (dla drugiej grupy podatkowej) i 3 proc. (dla trzeciej grupy podatkowej).

Nie nastąpi ograniczenie zwolnienia w podatku od spadków i darowizn dla najbliższych członków rodziny do kwoty 1 mln zł.

Jak służby finansowo-księgowe powinny przygotować się na zmiany w VAT 2014

Nowe zasady fakturowania od początku 2014 r.


Regulacja w zakresie podatków dochodowych

Ustawodawca nie wprowadzi od 1 stycznia 2014 r. zmian dotyczących tzw. cienkiej kapitalizacji, czy opodatkowania zagranicznych spółek kontrolowanych (CFC).

Nie zostaną wdrożone zmiany w zakresie cen transferowych polegające na objęciu obowiązkiem przygotowania dokumentacji cen transferowych: umów spółek osobowych, czy transakcji z zagranicznym zakładem polskiego podatnika oraz zakładem podatnika zagranicznego w Polsce.


Regulacja w zakresie klauzuli obejścia prawa

REKLAMA

Propozycje zmian w ordynacji podatkowej, spośród których nowością miała być m.in. generalna klauzula przeciw unikaniu opodatkowania, nie zostały jeszcze opracowane w formie projektu ustawy (na dzień dzisiejszy powstały jedynie założenia projektu).

W związku ze zmianą na stanowisku ministra finansów i zapowiedzią nowego ministra co do potrzeby opracowania kodeksu podatkowego, losy założeń zmian ordynacji podatkowej są niepewne.


Odliczanie VAT z tytułu nabycia samochodów osobowych i paliwa

Zgodnie z planami Ministerstwa Finansów od nowego roku miał zostać wprowadzony nowy limit odliczenia VAT naliczonego z tytułu nabycia samochodów osobowych w wysokości 50% kwoty podatku określonej w fakturze (obecnie wynosi on 60 proc., nie więcej jednak niż 6.000 zł). Częściowe ograniczenie - do wysokości 50 proc. - prawa do odliczenia podatku VAT objęłoby także zakup paliwa do samochodów objętych derogacją oraz innych wydatków eksploatacyjnych (naprawa i konserwacja pojazdów, wydatki na dostawy lub usługi związane z pojazdami i ich wykorzystywaniem). Wdrożenie tej zmiany jest uzależnione od decyzji derogacyjnej Komisji Europejskiej. Nie wydaje się aby było to możliwe od stycznia 2014 r.

Moment powstania obowiązku podatkowego w 2014 r.

Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/9
Są kosztem uzyskania przychodu:
koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych
udzielone pożyczki, w tym stracone pożyczki
wydatki na wystrój wnętrza biurowego nie będące wydatkami reprezentacyjnymi
wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych – od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Filmowi księgowi – znasz ich historie? Rozwiąż quiz!
Księgowi na ekranie to nie tylko liczby i dokumenty, ale też intrygi, emocje i zaskakujące zwroty akcji. Jak dobrze znasz filmy, w których bohaterowie związani są z tym zawodem? Rozwiąż quiz i sprawdź swoją wiedzę o najciekawszych produkcjach z księgowymi w roli głównej!
Zmiany w podatku od nieruchomości od 2025 roku. Czy wydane wcześniej interpretacje nadal będą chronić podatników?

Projekt ustawy zmieniającej przepisy dotyczące podatku od nieruchomości został skierowany do prac w Sejmie, druk nr 741. Zmiany przepisów planowo mają wejść w życie od 1 stycznia 2025 roku.  Co te zmiany oznaczają dla podatników, którzy posiadają interpretacje indywidualne? Czy interpretacje indywidualne uzyskane na podstawie obecnie obowiązujących przepisów zachowają moc ochronną od 1 stycznia 2025 roku?

Integracja kas rejestrujących online z terminalami płatniczymi od 2025 roku. Obowiązek odroczony do 31 marca

Ministerstwo Finansów poinformowało 20 listopada 2024 r., że uchwalono przepisy odraczające do 31 marca 2025 r. obowiązku integracji kas rejestrujących z terminalami płatniczymi. Ale Minister Finansów chce w ogóle zrezygnować z wprowadzenia tego obowiązku. Podjął w tym celu prace legislacyjne. Gotowy jest już projekt nowelizacji ustawy o VAT i niektórych innych ustaw (UD125). Ta nowelizacja jest obecnie przedmiotem rządowych prac legislacyjnych.

KSeF obowiązkowy: najnowszy projekt ustawy okiem doradcy podatkowego. Plusy, minusy i niewiadome

Ministerstwo Finansów przygotowało 5 listopada 2024 r. długo wyczekiwany projekt ustawy o rozwiązaniach w obowiązkowym KSeF. Spróbujmy zatem ocenić przedstawiony projekt: co jest na plus, co jest na minus, a co nadal jest niewiadomą. 

REKLAMA

QUIZ. Korpomowa. Czy rozumiesz język korporacji? 15/15 to wielki sukces
Korpomowa, czyli specyficzny język korporacji, stał się nieodłącznym elementem życia zawodowego wielu z nas. Z jednej strony jest obiektem żartów, z drugiej - niezbędnym narzędziem komunikacji w wielu firmach. Czy jesteś w stanie rozpoznać i zrozumieć najważniejsze pojęcia z tego języka? Czy potrafisz poruszać się w świecie korporacyjnych skrótów, terminów i zwrotów? Sprawdź się w naszym quizie!
Ile zwrotu z ulgi na dziecko w 2025 roku? Podstawowe warunki, limity oraz przykładowe wysokości zwrotu w rozliczeniu PIT

Ulga na dziecko to znaczące wsparcie podatkowe dla rodziców i opiekunów. W 2025 roku, podobnie jak w ubiegłych latach, rodzice mogą liczyć na konkretne kwoty ulgi w zależności od liczby dzieci. Poniżej przedstawiamy szczegółowe wyliczenia i warunki, które należy spełnić, aby skorzystać z przysługującego zwrotu w rozliczeniu PIT.

QUIZ. Zagadki księgowej. Czy potrafisz rozszyfrować te skróty? Zdobędziesz 15/15?
Księgowość to nie tylko suche cyfry i bilanse, ale przede wszystkim język, którym posługują się specjaliści tej dziedziny. Dla wielu przedsiębiorców i osób niezwiązanych z branżą finansową, terminologia księgowa może wydawać się skomplikowana i niezrozumiała. Skróty takie jak "WB", "RK" czy "US" to tylko wierzchołek góry lodowej, pod którą kryje się cały świat zasad, procedur i regulacji. Współczesna księgowość to dynamicznie rozwijająca się branża, w której pojawiają się nowe terminy i skróty, takie jak chociażby "MPP". Celem tego quizu jest przybliżenie Ci niektórych z tych terminów i sprawdzenie Twojej wiedzy na temat języka księgowości. Czy jesteś gotów na wyzwanie?
Darowizna od teściów po rozwodzie. Czy jest zwolnienie jak dla najbliższej rodziny z I grupy podatkowej?

Otrzymanie darowizny pieniężnej od teściów po rozwodzie - czy nadal obowiązuje zwolnienie z podatku od darowizn dla najbliższej rodziny? Sprawdźmy, jakie konsekwencje podatkowe wiążą się z darowizną od byłych teściów i czy wciąż można skorzystać z preferencji podatkowych po rozwodzie.

REKLAMA

Raportowanie JPK CIT od 2025 roku - co czeka przedsiębiorców?

Od stycznia 2025 roku wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące raportowania podatkowego JPK CIT. Nowe regulacje wprowadzą obowiązek dostarczania bardziej szczegółowych danych finansowych, co ma na celu usprawnienie nadzoru podatkowego. Firmy będą musiały dostosować swoje systemy księgowe, aby spełniać wymagania. Sprawdź, jakie zmiany będą obowiązywać oraz jak się do nich przygotować.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców – zmiany 2025/2026. Wszystko już wiadomo

Od 2025 roku zasady naliczania składki zdrowotnej zmienią się w porównaniu do 2024 roku. Nastąpi ograniczenie podstawy naliczania składki do 75% minimalnego wynagrodzenia oraz likwidacja naliczania składki od środków trwałych. Natomiast od 1 stycznia 2026 r. zmiany będą już większe. W dniu 19 listopada 2024 r. Rada Ministrów przyjęła autopoprawkę do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (druk sejmowy nr 764), przedłożoną przez Ministra Finansów. Tego samego dnia rząd przyjął projekt kolejnej nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw dotyczący zmian w składce zdrowotnej od 2026 roku.

REKLAMA