Niższe opłaty interchange od 1 lipca 2014 r.
REKLAMA
REKLAMA
Nowelizacja ma na celu rozwój obrotu bezgotówkowego i wyeliminowanie mechanizmów ograniczających konkurencję na rynku usług obsługi transakcji przy pomocy kart płatniczych. Uregulowano w niej maksymalną wysokość tzw. opłaty interchange, pobieranej przy transakcjach kartami płatniczymi przez wydawców kart (banki) od akceptantów (punktów usługowo-handlowych) za pośrednictwem agentów rozliczeniowych.
REKLAMA
Zgodnie z nowymi przepisami opłata ta nie może przekroczyć 0,5% wartości jednostkowej transakcji przy użyciu karty płatniczej.
Jednocześnie w przypadku ustalenia w umowie agenta rozliczeniowego (podmiotu dokonującego rozliczenia transakcji płatniczej) z akceptantem wyższej stawki opłaty interchange z mocy prawa zastosowanie będzie miała ustawowa stawka maksymalna. Ustawa nakłada również nowe obowiązki informacyjne zarówno na organizacje kartowe, jak i na wydawców kart płatniczych oraz na agentów rozliczeniowych.
Ideą wprowadzonych zmian jest zwiększenie dostępności polskich konsumentów do bezgotówkowych form płatności. Ograniczenie istotnej bariery kosztowej, jaką stanowiły do tej pory zawyżone stawki opłaty interchange, powinno przyczynić się do powszechniejszego niż dotychczas przyjmowania płatności kartami płatniczymi w punktach handlowo-usługowych.
Jednak ustawa przewiduje 6 miesięczne vacatio legis, tj. czas dla organizacji kartowych, wydawców kart płatniczych (m.in. banków) oraz agentów rozliczeniowych na dostosowanie swojej działalności, w tym zawartych przez przedsiębiorców z agentami rozliczeniowymi umów o akceptację kart płatniczych w punktach handlowo - usługowych, do przepisów ustawy.
Nowe stawki opłat interchange zaczną zatem obowiązywać od 1 lipca 2014 r.
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
Polecamy: Zmiany 2014 - Podatki, Księgowość, Kadry, Firma, Prawo
Ograniczenie opłaty interchange nie obejmie nowych organizacji kartowych przez 3 lata od rozpoczęcia przez nie działalności. Będzie to jednak możliwe pod warunkiem, że nowo utworzony podmiot tego typu nie będzie należał do tej samej grupy co inna organizacja kartowa. Dodatkowo, inna organizacja nie może wywierać na nową znaczącego wpływu w rozumieniu ustawy o rachunkowości.
Ustawa nakłada także na organizacje kartowe obowiązek m.in. udostępniania na swoich stronach internetowych informacji o stawkach opłat stanowiących ich przychody. Ponadto, nowelizacja przewiduje, że organizacje kartowe, banki wydające karty oraz agenci rozliczeniowi na zmianę umów będą mieli 6 miesięcy od wejścia w życie nowych przepisów.
Sejm uchwalił ustawę 30 sierpnia 2013 r., prezydent podpisał ją 11 października 2013 r. i została opublikowana w Dzienniku Ustaw z 30 października 2013 - pozycja 1271.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat