reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Odliczenie VAT z faktur otrzymanych przed rozpoczęciem działalności

Odliczenie VAT z faktur otrzymanych przed rozpoczęciem działalności

Osoba, która przed rozpoczęciem działalności gospodarczej i złożeniem do urzędu skarbowego druku VAT-R - otrzyma faktury dokumentujące wydatki inwestycyjne, ma możliwość rozliczenia podatku VAT naliczonego z tego tytułu po rozpoczęciu działalności gospodarczej.

Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w indywidualnej interpretacji podatkowej z 25 lutego 2014 r. (ILPP2/443-1147/13-4/JK).

Interpretacja dotyczy podatnika, który rozpoczął budowę lokalu gastronomicznego, mającego mu służyć do planowanej na 2015 r. działalności gospodarczej. Dokonuje on zakupów materiałów budowlanych, za które otrzymuje faktury VAT na jego nazwisko i adres zamieszkania. Podatnik przewiduje, iż dopiero po ukończeniu budowy złoży do urzędu skarbowego wniosek VAT-R i zarejestruje działalność gospodarczą.

Zdaniem dyrektora, przedstawiony stan faktyczny pozwala na odliczenie podatku VAT, z faktur dotyczących wydatków na inwestycje związane z planowaną działalnością gospodarczą. Organ przypomniał, iż „jedną z fundamentalnych zasad konstrukcji podatku od towarów i usług jest prawo podatnika do odliczenia podatku zapłaconego w cenie przy nabyciu towarów i usług związanych z działalnością gospodarczą. Podstawowa zasada wspólnotowego systemu VAT, jaką jest zasada neutralności podatku, jest rozumiana jako stosowanie podatku od towarów i usług na wszystkich etapach obrotu gospodarczego z równoczesnym prawem do potrącenia podatku zawartego w poprzedniej fazie obrotu. Wszelkie ograniczenia prawa do odliczenia podatku naliczonego wpływają na neutralność tego podatku i mogą wynikać jedynie z wyraźnej regulacji ustawowej”.

Ponadto, dla określenia przysługującego podatnikowi prawa odliczenia podatku VAT, istotny jest przede wszystkim związek występujący pomiędzy zakupami, a prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą.

Terminy odliczania VAT w 2014 r.

 Sprzedaż samochodów używanych - nie będzie zwolnienia z VAT

W odniesieniu do art. 88 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług stanowiącego, że „Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7”, Dyrektor stwierdził, iż „status podatnika czynnego (zarejestrowanego) konieczny jest w momencie wykazywania odliczenia. Oznacza to, że podatnik w rozumieniu art. 15 ustawy, nabywa prawo do odliczenia podatku naliczonego w momencie otrzymania faktury, lecz aby uprawnienie to zrealizować musi posiadać status podatnika VAT czynnego (musi posiadać taki status w momencie realizacji uprawnienia)”.

W odniesieniu do prezentowanego stanu faktycznego, wnioskodawca w chwili otrzymania faktury za zakup materiałów przeznaczonych do budowy lokalu gastronomicznego nabył prawo do odliczenia wynikającego z niej podatku VAT - niezależnie od złożenia w urzędzie skarbowym zgłoszenia rejestracyjnego (VAT-R). Status zarejestrowanego podatnika VAT, jest niezbędny jedynie w chwili realizacji swojego uprawnienia tj. momencie faktycznego odliczenia podatku VAT.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Zdjęcia


Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Klimkiewicz-Deplano

Partner Zarządzający Advicero Nexia, Doradca Podatkowy nr wpisu 09935

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama