reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Darowizna bez VAT

Darowizna bez VAT

Darczyńca dokonujący darowizny poza ramami działalności gospodarczej nie jest podatnikiem w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Nie jest zatem zobowiązany do uiszczenia z tytułu ów czynności prawnej podatku VAT. Sama darowizna jest jednak kwalifikowana jako dostawa.

Tak w wydanej 20 marca 2014 r. indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi.

Dokonanie darowizny

Z wnioskiem o wydanie pisemnej interpretacji wystąpiła wnioskodawczyni będąca osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej. Nie była ona i nie jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, nie prowadziła i nie prowadzi działalności rolniczej w rozumieniu ustawy o podatku VAT, nie była i nie jest rolnikiem ryczałtowym. Jest w związku małżeńskim, od maja 2010 roku posiada umowną rozdzielność majątkową.

W 2011 roku wnioskodawczyni dokonała zakupu działki rolnej z zamiarem posiadania jej przez długi okres a w przyszłości - przekształcenia jej na działkę budowlaną i wybudowanie na niej własnego budynku mieszkalnego. Działka weszła w skład jej majątku osobistego. W 2013 roku została ona podzielona  na cztery działki, z czego trzy działki zostały przekształcone na działki budowlane, natomiast czwarta działka została wyznaczona jako droga wewnętrzna (dojazdowa do pozostałych działek).

Następnie wnioskodawczyni - w formie darowizny - przekazała działki mężowi. Weszły one w skład jego majątku osobistego. Działki były niezabudowane; nie były przedmiotem najmu, dzierżawy ani innych umów o podobnym charakterze. Takiej czynności wnioskodawczyni dokonała po raz pierwszy i nie zamierzała dokonywać jej w przyszłości.

Dla terenu, na którym znajdowały się rzeczone działki, nie został opracowany plan zagospodarowania przestrzennego, natomiast w 2013 roku wydano decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu dla ów działek.

W związku z tak przedstawiającym się stanem faktycznym pojawiły się wątpliwości co do tego, czy dokonana na rzecz męża darowizna jest dostawą w rozumieniu przepisów ustawy o VAT - a jeżeli tak - to czy istnieje obowiązek opłacenia od ów czynności podatku VAT.

Organ podatkowy uznał, że choć dokonaną darowiznę należy traktować jako dostawę, to nie jest to jednak podstawą do opodatkowania jej podatkiem VAT. Swoje stanowisko uzasadnił tym, że rozporządzenie działką nie było dokonane w ramach indywidualnej działalności gospodarczej.

 

Deklaracje PIT i CIT wyłącznie przez internet od 2015 roku

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Polecamy: Zmiany 2014 - Podatki, Księgowość, Kadry, Firma, Prawo

Podstawa opodatkowania VAT

 

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.) opodatkowaniu podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Dotyczy to wszelkich czynności mających rzeczony skutek (np. sprzedaży,  zamiany, darowizny, przeniesienia własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu...).

Należy zauważyć jednak, że nie każda czynność będąca dostawą towarów podlega opodatkowaniu VAT. Czynność będzie jemu podlegała jedynie jeżeli zostanie wykonana przez podatnika.

Ustawa definiuje podatnika jako osobę prawną, jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej oraz osobę fizyczną, o ile  wykonuje samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat jej prowadzenia.

Stąd czynnikiem, który decyduje, czy dana czynność będzie objęta podatkiem VAT jest to, czy dana osoba prowadzi samodzielnie działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy.

 

Pojęcie działalności gospodarczejw w VAT

 

Dla uznania określonych zachowań danego podmiotu za działalność gospodarczą istotne znaczenie ma ich zorganizowany i zarobkowy charakter. Dodatkowo należy wskazać, że działalność gospodarcza powinna cechować się stałością, powtarzalnością i niezależnością jej wykonywania, bowiem związana jest z profesjonalnym obrotem gospodarczym.

W kwestii opodatkowania darowizny gruntów istotne jest szczególnie to, czy darczyńca podejmuje aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producenta, handlowca i usługodawców, czy też darowizna następuje w ramach zarządu majątkiem prywatnym.

Darowizna jako dysponowanie prawem własności

W omawianym kontekście warto przytoczyć wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 15 września 2011 r. w sprawach połączonych C-180/10 i C-181/10, z którego wynika, że dostawę gruntu przeznaczonego pod zabudowę należy uznać za objętą podatkiem VAT pod warunkiem, że transakcja ta nie stanowi jedynie czynności związanej ze zwykłym wykonywaniem prawa własności.

Oznacza to, że w sytuacji, w której podmiot nie podejmuje aktywności przekraczającej ram czynności związanych ze zwykłym wykonywaniem prawa własności, nie jest on podatnikiem w rozumieniu przepisów rzeczonej ustawy. Wynika stąd brak obowiązku obciążania go podatkiem VAT.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

Ministerstwo Finansów

Zdjęcia


Kasy fiskalne 2020 (PDF)29.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Artur Tim

Doradca podatkowy, doradca restrukturyzacyjny (licencja syndyka), agent celny, prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama