REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

10-lecie zharmonizowanego VAT - Konferencja na UW

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

6 czerwca 2014 r. na Uniwersytecie Warszawskim odbędzie się ogólnopolska konferencja naukowa sumująca dorobek ustawodawstwa, judykatury oraz praktyki interpretacyjnej w zakresie zharmonizowanego podatku od towarów i usług oraz akcyzy w Polsce. 1 maja 2014 r. minęła bowiem 10 rocznica wejścia w życie ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, która implementuje przepisy unijnej dyrektywy w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej.

Konferencja jest organizowana przez prof. dr. hab. Witolda Modzelewskiego z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

REKLAMA

Autopromocja

Konferencja odbędzie się w Warszawie w Audytorium Starej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, Krakowskie Przedmieście 26/28.

Patronem medialnym Konferencji jest Infor.pl.

Zapisz się na nasz newsletter

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PROGRAM KONFERENCJI

Godz. 9:30-10:30 - Rejestracja uczestników Konferencji

 

Godz.10:30-10:45 - Uroczyste otwarcie Konferencji

prof. dr hab. Krzysztof Rączka, Dziekan Wydziału Prawa i Administracji UW,

 

Godz. 10:45-11:15 - Podatki a patriotyzm - wykład inauguracyjny

prof. dr hab. Jan Głuchowski (Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu)

 

Godz. 11:15-12:15 - Sesja I: Ocena procesu harmonizacji podatków pośrednich

Prowadzący sesję: dr Krzysztof Radzikowski (doradca podatkowy)

 

Dyskusja panelowa z udziałem:

prof. dr hab. Jadwigi Glumińskiej-Pawlic (Uniwersytet Śląski w Katowicach, Przewodniczącej Krajowej Rady Doradców Podatkowych),

prof. dr hab. Cezarego Kosikowskiego (Uniwersytet w Białymstoku),

prof. dr hab. Wiesława Czyżowicza (Szkoła Główna Handlowa w Warszawie).

 

Godz. 12:15-12:30 - Przerwa kawowa

 

Godz. 12:30-14:30 - Sesja II: 10 lat zharmonizowanego podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego - próba oceny

Prowadzący sesję: prof. dr hab. Elżbieta Chojna-Duch (Uniwersytet Warszawski)

 

Dyrektywy podatkowe UE i orzecznictwo TSUE w systemie prawa obowiązującego na terytorium Polski - dylematy de lege lata i de lege ferenda. Wybrane problemy teoretycznoprawne na przykładzie podatku od towarów i usług, dr Krzysztof Radzikowski (doradca podatkowy)

Klauzula standstill a harmonizacja podatku od wartości dodanej w UE, mgr Jakub Chowaniec (doktorant, Uniwersytet Warszawski)

Status prawny i (pierwsze) zasiedlenie nieruchomości a opodatkowanie podatkiem od towarów usług transakcji ich dotyczących, Agata Czerniak (studentka V roku, Uniwersytet Warszawski)

Benchmarking systemów podatkowych w kontekście podatku od wartości dodanej, mgr Anna Rutkowska-Brdulak (doktorantka, Uniwersytet Warszawski, doradca podatkowy),

Opodatkowanie akcyzą wyrobów przeznaczonych na cele nieenergetyczne - perspektywa zmian (mgr Mirosław Siwiński, doktorant, Uniwersytet Warszawski, radca prawny, doradca podatkowy)

Niespójności w zakresie przedmiotu opodatkowania podatku od towarów i usług i podatkiem akcyzowym na przykładzie wybranych pojazdów samochodowych, Dariusz M. Malinowski (doradca podatkowy, Krajowa Rada Doradców Podatkowych)

 

Godz. 14:30-15:00 - Przerwa obiadowa

 

Godz. 15:00-16:15 - Sesja III: Podstawowe zagrożenia dla funkcjonowania podatków pośrednich: wyłudzenia i oszustwa podatkowe

Prowadzący sesję: dr Maciej Ślifirczyk (Uniwersytet Warszawski)

 

Standard należytej staranności podatnika VAT, Małgorzata Jarosławska (studentka V roku, Uniwersytet Warszawski)

Wyłudzenie zwrotu podatku od towarów i usług - odpowiedzialność karna i karnoskarbowa, dr Krzysztof Buk (adiunkt Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie)

Sposoby wyłudzania zwrotów podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego - istota, przyczyny, skala i okoliczności sprzyjające zjawisku, prof. dr hab. Witold Modzelewski (Uniwersytet Warszawski).

 Prof. Modzelewski o pięciu nowych pułapkach w VAT

 Prof. Modzelewski o blokadzie zwrotów VAT

 

 Opłata konferencyjna: 160 zł/osoby

Wpłata na rzecz: Wydział Prawa i Administracji UW ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, 00-927 Warszawa,

Bank Millennium S.A., nr rachunku 22 1160 2202 0000 0000 6084 8799

 

W tytule wpłaty trzeba podać:

- tytuł konferencji (Dziesięciolecie zharmonizowanego podatku od towarów i usług oraz akcyzy w Polsce - podsumowanie dorobku ustawodawstwa, judykatury oraz praktyki interpretacyjnej),

- imię i nazwisko uczestnika/uczestników.

 

ZAPISZ SIĘ NA KONFERENCJĘ - Internetowy system zapisu

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA