Dzień Wolności Podatkowej 14 czerwca 2014 r.
REKLAMA
REKLAMA
Prezydent Centrum imienia Adama Smitha, które już 21 raz przygotowało raport w sprawie Dnia Wolności Podatkowej, Robert Gwiazdowski twierdzi, że data tegorocznego dnia wolności podatkowej to powód do zadowolenia. Jego zdaniem, każde zmniejszenie wydatków przez rząd jest pozytywne. Ekspert przyznał jednak, że wciąż najbardziej obciążone podatkami są praca i przedsiębiorczość.
REKLAMA
Data ta wynika z udziału sektora wydatków publicznych w PKB - w tym roku wynosi blisko 45%. Jak zauważył Andrzej Sadowski, w tym roku, wraz ze zmianą sposobu ekspozycji danych o wydatkach przez Ministerstwo Finansów, niezwykle trudno było je zebrać i łącznie oszacować.
„Warto zauważyć, że sam Bank Gospodarstwa Krajowego prowadzi co najmniej 10 tzw. funduszy celowych, z których finansowany jest szereg rządowych wydatków”, dodał. Biorąc pod uwagę wymienione fundusze, Polskie Inwestycje Rozwojowe, rozchody z tytułu prywatyzacji oraz refundację dla FUS z tytułu przekazania składek do OFE, szacowana kwota wydatków publicznych wynosi 766,8 mld PLN. „Przypomnijmy, że budżet nie jest bytem samoistnym, a każdy wydatek jest wyłącznie konsekwencją wcześniej podjętych decyzji politycznych”, dodał Kamil Zubelewicz.
W strukturze dochodów sektora publicznego nie obserwujemy gwałtowanych zmian. Nadal najbardziej obciążone daninami są praca, przedsiębiorczość i świadczenia społeczne. Maleją natomiast wpływy z podatku VAT.
Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet
„Potwierdza się prawidłowość, że co najmniej 80% dochodów publicznych pochodzi z co najwyżej 20% źródeł”, podsumował Robert Gwiazdowski.
Jednocześnie Centrum im. Adama Smitha przedstawia projekt gruntownej przebudowy systemu dochodów publicznych. Ireneusz Jabłoński podkreślił, że absolutną koniecznością jest zmniejszenie kosztów pracy.
REKLAMA
W miejsce podatku PIT oraz składek na fundusze celowe przypomniał, że Centrum proponuje wprowadzenie zintegrowanego podatku nakładanego na wynagrodzenia w wysokości 25 procent płacy netto. Podatek CIT zostałby zastąpiony 1-procentowym podatkiem od wartości sprzedaży, a stawka VAT-u zostałaby ujednolicona, za wyjątkiem obszarów regulowanych przez Unię Europejską.
Przedstawiciel Centrum, Andrzej Sadowski dodaje, że w kolejnych latach dzień ten może przypadać wcześniej. Jego zdaniem coraz więcej młodych ludzi zdaje sobie sprawę, że rząd wydaje tylko te pieniądze, które zabierze wcześniej swoim obywatelom. W opinii eksperta nowe pokolenie nie wierzy w emerytury od rządu, ani w inne świadczenia.
W Polsce obowiązuje 18 płatności podatkowych. W tegorocznym raporcie firmy doradczej PWC polski system podatkowy, pod względem wysokości danin i stopnia skomplikowania, sklasyfikowano na 113. miejscu na 189 przebadanych państw.
Do obliczania Dnia Wolności Podatkowej służy stosunek udziału wydatków publicznych w stosunku do produktu krajowego brutto. Dane pochodzą z budżetu państwa opracowywanego przez Ministerstwo Finansów.
W 2013 roku Dzień Wolności Podatkowej przypadał 22 czerwca. W 2012 roku był to 21. czerwca, w 2011 roku - 24. czerwca, w 2010 r. - 23. czerwca, a w 2009 r. - także 14. czerwca.
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat