Kłopotliwy okres przejściowy
REKLAMA
Szczególne trudności sprawia stosowanie regulacji dotyczących samochodów i pojazdów samochodowych będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy, leasingu, lub innej umowy o podobnym charakterze, zawartych po 1 czerwca, ale przed wejściem w życie przepisów dotyczących samochodów.
REKLAMA
Problemem jest rozliczenie za sam sierpień, ponieważ okres przejściowy trwa do 21 sierpnia.
– Niejasne jest, czy za ten miesiąc będzie można odliczyć cały podatek, czy też nadal tylko jego część – podkreśla Dominik Dudziński, specjalista do spraw prawnych w firmie LeasePlan Fleet Management (Polska). Wydaje się jednak, że właściwą interpretacją jest to, że o wysokości odliczanego podatku będzie decydować data wystawienia faktury, tzn. jeśli zostanie ona wystawiona przed 21 sierpnia, to stosować się będzie stare zasady, jeśli po tym terminie, wówczas należy stosować zasady nowe.
Podobny problem mają podatnicy rozliczający się kwartalnie, bowiem w deklaracji VAT-7K za III kwartał, składanej do 25 października, będą ujmować podatek powstały do odliczenia w lipcu, sierpniu i wrześniu.
– Powstaje wątpliwość, na jakich zasadach będzie można wówczas dokonać odliczenia – na nowych czy też starych. Wydaje się, że w deklaracjach miesięcznych za sierpień lub kwartalnych uwzględniających sierpień powinny być uwzględnione faktury rozliczane w różny sposób, w zależności od terminu nabycia prawa do odliczenia, czyli daty wystawienia faktury – podkreśla Dominik Dudziński.
REKLAMA
W przypadku posiadania faktury wystawionej przed 21 sierpnia, miesiąc ten rozliczamy na starych zasadach, natomiast jeśli faktura została wystawiona po tej dacie, rozliczenia dokonujemy według zasad nowych, mając tym samym prawo do pełnego odliczenia podatku – dodaje D. Dudziński.
W przypadku umów leasingowych aut obecnie uprawniających do pełnego odliczania VAT od opłat leasingowych oraz od zakupu paliwa do końca okresu przejściowego, czyli do 21 sierpnia, będzie można rozliczać się według starych przepisów, a więc korzystać z odliczenia pełnego. Należy jednak pamiętać, że po wspomnianym terminie, od opłat leasingowych odliczyć będzie można już tylko 60 proc. podatku i nie więcej niż 6 tys. zł.
Krzysztof Tomaszewski
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat