REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Które samochody wymagają badań technicznych dla potrzeb VAT

REKLAMA

Podatnicy, którym termin badań technicznych samochodów upływa między 22 sierpnia br. a 31 maja 2006 r., powinni przy ich okazji uzyskać stosowne zaświadczenie dla potrzeb VAT. Obowiązek ten dotyczy samochodów nabytych przed 1 czerwca 2005 r.
Podatnicy wciąż mają wątpliwości, czy powinni przeprowadzać badania techniczne samochodów oraz jaki termin ich obowiązuje. W szczególności dotyczy to przedsiębiorców, którzy już użytkują samochody i chcieliby nadal odliczać VAT od paliwa. Uporządkujmy więc wiedzę w tym zakresie. Przede wszystkim część osób może odliczać VAT od paliwa bez konieczności przeprowadzania badań. Dotyczy to trzech grup pojazdów:

• samochodów o masie całkowitej powyżej 3500 kg,
• samochodów będących pojazdami specjalnymi w rozumieniu przepisów prawa o ruchu drogowym o następujących przeznaczeniach: agregat elektryczny lub spawalniczy, bankowóz, pojazd do prac wiertniczych, koparki i koparko-spycharki, ładowarki, pojazdy przeznaczone do oczyszczania dróg, podnośniki do prac konserwacyjno-montażowych, pomoce drogowe, żurawie samochodowe, pojazdy zimowego utrzymania dróg,
• samochodów konstrukcyjnie przeznaczonych do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą – jeżeli z dokumentów wydanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym wynika takie przeznaczenie.

Samochody, w stosunku do których wprowadzono obowiązek badania, wymieniamy w ramce.

Jeśli chodzi o termin badań, to jasno sprecyzowana jest tylko sytuacja podatników, którzy zakupili samochód przed 1 czerwca 2005 r. Mają oni czas na przeprowadzenie badań do końca maja przyszłego roku. Jednak ustawodawca przewidział wyjątki od tej zasady. Jeżeli termin najbliższego obowiązkowego okresowego badania technicznego wypada przed 1 czerwca 2006 r. to dodatkowe badania należy przeprowadzić przy okazji tych badań. Ponadto, jeżeli przed terminem najbliższego obowiązkowego badania technicznego lub przed 1 czerwca 2006 r. pojazd jest przedmiotem dostawy (np. planowana jest jego sprzedaż), dodatkowe badanie techniczne powinno być przeprowadzone nie później niż przed dniem jej dokonania.

Samochody podlegające obowiązkowym badaniom dla celów VAT:
• samochody mające jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą, klasyfikowanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van,
• samochody mające więcej niż jeden rząd siedzeń, które oddzielone są od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą i u których długość części bagażowej przekracza połowę długości pojazdu,
• samochody mające otwartą część przeznaczoną do przewozu ładunków,
• samochody posiadające kabinę kierowcy i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu.

W przypadku samochodów nabytych po 31 maja br. przepisy nie określają wyraźnie terminu badania. Nie warto jednak z nim zwlekać. Posiadanie stosownego zaświadczenia daje bowiem podatnikowi pewność, że odliczanie przez niego VAT-u jest prawidłowe. Ponadto w pewnych przypadkach losowych późniejsze wykonanie badania może okazać się niemożliwe (np. w przypadku kradzieży samochodu). Do przeprowadzania badań uprawnione są tylko okręgowe stacje badania pojazdów. Tylko niewielka część stacji diagnostycznych posiada taki status. 

Kopię uzyskanego z okręgowej stacji badania pojazdów zaświadczenia podatnik jest obowiązany dostarczyć do naczelnika urzędu skarbowego. Należy tego dokonać w terminie 14 dni od dnia jego otrzymania. W przypadku gdy w pojeździe, dla którego wydano zaświadczenie, zostały wprowadzone zmiany, w wyniku których pojazd nie spełnia odpowiednich wymagań technicznych, o których mowa w art. 86 ust. 4 pkt 1-4 ustawy o VAT – podatnik obowiązany jest do pisemnego zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o tych okolicznościach, w terminie 7 dni od ich zaistnienia.

Konrad Piłat
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

Podatek od nieruchomości w przypadku najmu lokali mieszkalnych. Kiedy stawka niższa a kiedy nawet 28 razy wyższa?

Wynajęcie swojego mieszkania lub domu nie zwalnia właściciela z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Ale w tym przypadku wątpliwe jest jaka stawka podatku od nieruchomości jest właściwa. Ta dla budynków mieszkalnych, czy dla budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej? Problem jest istotny, bo ta druga stawka jest ponad 28 razy wyższa.

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe?

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe? Przepisy wskazują na obowiązek przechowania dokumentacji podatkowej do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (o ile nie został zawieszony/przerwany bieg terminu przedawnienia).

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki. Podatnikowi przysługuje możliwość złożenia wniosku o zaliczenie w całości lub w części nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Ma do tego prawo, gdy spełnione są przesłanki zawarte w przepisach Ordynacji podatkowej.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

Do 31 maja 2024 r. rolnik musi poinformować KRUS o podatku dochodowym z działalności gospodarczej za 2023 r.

31 maja 2024 roku upływa termin złożenia zaświadczenia lub oświadczenia do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) w sprawie wysokości należnego podatku dochodowego za 2023 rok. Wysokość rocznej kwoty granicznej za rok ubiegły wynosi 4.088 zł.

MRiT: Usługa Firma już w aplikacji mObywatel 2.0. W czym może pomóc przedsiębiorcy?

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało w komunikacie z 23 maja 2024 r., że do aplikacji mObywatel wprowadzono nową usługę, która znacząco ułatwi życie przedsiębiorcom. Usługa Firma pozwala na wygodne gromadzenie i zarządzanie danymi dotyczącymi działalności gospodarczej oraz informacji o zarejestrowanej firmie, co może dać przedsiębiorcy oszczędność czasu i lepszą organizację pracy.

REKLAMA