Postępowanie egzekucyjne z nieruchomości
REKLAMA
Uproszczenie przepisów o egzekucji z nieruchomości ma dać nabywcom pewność, że nie będą musieli uiszczać zaległości podatkowych licytowanych dłużników. Projekt senacki w tej sprawie rozpatrzy dzisiaj Sejm.
Proponowane przez Senat zmiany dotyczą przebiegu postępowania egzekucyjnego z nieruchomości. Obecnie art. 954 kodeksu postępowania cywilnego (k.p.c.) przewiduje, że obwieszczenie o licytacji trzeba przesłać m.in. urzędowi skarbowemu miejsca położenia nieruchomości z wezwaniem, aby najpóźniej w terminie licytacji zgłosił zestawienie podatków i innych danin publicznych (należnych po dzień licytacji) pod rygorem utraty prawa dochodzenia zaległych świadczeń od nabywcy.
Przepis ten wywołuje dużo wątpliwości w praktyce i jest jedną z przyczyn nieskutecznej egzekucji z wielu nieruchomości. Dominuje pogląd – znajdujący oparcie w art. 112 Ordynacji podatkowej – że w przypadku nabycia nieruchomości w egzekucji nabywca ponosi odpowiedzialność za zaległości podatkowe egzekwowanego dłużnika. – Ryzyko, iż zaległości podatkowe będą dochodzone od nabywcy, sprawia, że wiele nieruchomości sprzedawanych w egzekucji nie znajduje nabywców.
Zgodnie z propozycją senatorów ma się to zmienić.
Z art. 954 k.p.c. ma zniknąć przepis, z którego wynikać ma odpowiedzialność nabywcy nieruchomości za zaległości podatkowe egzekwowanego dłużnika, jeśli urząd skarbowy przedstawi do dnia licytacji nieruchomości listę zaległych podatków. – Proponowane zmiany usuną wątpliwości i w konsekwencji doprowadzą do wzrostu skuteczności egzekucji z nieruchomości – uważają senatorowie. Potencjalni nabywcy będą mieli bowiem pewność, jakie zobowiązania ciążyłyby na nich, jeśli nabędą licytowaną nieruchomość. Z projektem nie do końca zgadza się Krajowa Rada Komornicza (KRK).
– Z uzasadnienia projektu wynika, że jego celem jest zniesienie możliwości dochodzenia zaległości podatkowych od nabywcy nieruchomości – podkreśla prezes KRK Iwona Karpiuk-Suchecka. Dlatego nie ma sensu, aby urząd skarbowy nadal zgłaszał zestawienie podatków i innych danin publicznych należnych po dzień licytacji.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat