reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Postępowanie egzekucyjne z nieruchomości

Postępowanie egzekucyjne z nieruchomości

Uproszczenie przepisów o egzekucji z nieruchomości ma dać nabywcom pewność, że nie będą musieli uiszczać zaległości podatkowych licytowanych dłużników. Projekt senacki w tej sprawie rozpatrzy dzisiaj Sejm.
Proponowane przez Senat zmiany dotyczą przebiegu postępowania egzekucyjnego z nieruchomości. Obecnie art. 954 kodeksu postępowania cywilnego (k.p.c.) przewiduje, że obwieszczenie o licytacji trzeba przesłać m.in. urzędowi skarbowemu miejsca położenia nieruchomości z wezwaniem, aby najpóźniej w terminie licytacji zgłosił zestawienie podatków i innych danin publicznych (należnych po dzień licytacji) pod rygorem utraty prawa dochodzenia zaległych świadczeń od nabywcy.
Przepis ten wywołuje dużo wątpliwości w praktyce i jest jedną z przyczyn nieskutecznej egzekucji z wielu nieruchomości. Dominuje pogląd – znajdujący oparcie w art. 112 Ordynacji podatkowej – że w przypadku nabycia nieruchomości w egzekucji nabywca ponosi odpowiedzialność za zaległości podatkowe egzekwowanego dłużnika. – Ryzyko, iż zaległości podatkowe będą dochodzone od nabywcy, sprawia, że wiele nieruchomości sprzedawanych w egzekucji nie znajduje nabywców.
Zgodnie z propozycją senatorów ma się to zmienić.
Z art. 954 k.p.c. ma zniknąć przepis, z którego wynikać ma odpowiedzialność nabywcy nieruchomości za zaległości podatkowe egzekwowanego dłużnika, jeśli urząd skarbowy przedstawi do dnia licytacji nieruchomości listę zaległych podatków. – Proponowane zmiany usuną wątpliwości i w konsekwencji doprowadzą do wzrostu skuteczności egzekucji z nieruchomości – uważają senatorowie. Potencjalni nabywcy będą mieli bowiem pewność, jakie zobowiązania ciążyłyby na nich, jeśli nabędą licytowaną nieruchomość. Z projektem nie do końca zgadza się Krajowa Rada Komornicza (KRK).
– Z uzasadnienia projektu wynika, że jego celem jest zniesienie możliwości dochodzenia zaległości podatkowych od nabywcy nieruchomości – podkreśla prezes KRK Iwona Karpiuk-Suchecka. Dlatego nie ma sensu, aby urząd skarbowy nadal zgłaszał zestawienie podatków i innych danin publicznych należnych po dzień licytacji.

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna ARKANA

Profesjonalna obsługa prawna firm i porady prawne dla biznesu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama