REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy jest jeden rodzaj wniosku

REKLAMA

Czy we wszystkich krajach Unii wniosek o zwrot podatku jest taki sam? Jak złożyć ten wniosek i co do niego należy dołączyć?
Tak. Wniosek o zwrot VAT to standardowy formularz na poziomie Wspólnoty. Szczegółowe zasady zwrotu VAT określają przepisy każdego kraju, dlatego też przed złożeniem wniosku o zwrot należy sprawdzić, czy dokonane zakupy uprawniają do odliczenia (zwrotu) VAT w tym kraju.
Trzeba pamiętać również, że prawo do zwrotu zagranicznym podatnikom przysługuje w takim zakresie jak podatnikom krajowym, a zatem, jeśli podatnik niemiecki może odliczyć VAT od zakupu paliwa bez ograniczeń, to i podatnik z Polski może ubiegać się o zwrot podatku bez ograniczeń. Jeśli zaś podatnik włoski ma ograniczone prawo do odliczenia podatku z wydatków na zakup paliw, to takiemu samemu ograniczeniu będzie podlegał polski podatnik.
Trzeba też pamiętać, że zwrotem mogą być objęte tylko takie towary, które nie będą przedmiotem wwozu do Polski, np. zużyte podczas przewozów po danym kraju paliwo.
Każdy z krajów ustala również indywidualnie minimalne kwoty, od jakich można ubiegać się o zwrot podatku.
Ubiegać się o zwrot można jedynie w stosunku do wydatków związanych z czynnościami, które w kraju siedziby podatnika dają prawo do odliczenia albo zwrotu podatku naliczonego. Tym samym podatnik prowadzący działalność zwolnioną nie może otrzymać zwrotu, a podatnik, który prowadzi działalność zarówno zwolnioną, jak i opodatkowaną, ograniczony będzie w prawie do zwrotu w kwocie obliczanej na podstawie tzw. struktury sprzedaży, według obrotów wykazywanych w kraju siedziby.
Do wniosku należy dołączyć:
• oświadczenie, że w okresie, za który występuje się z wnioskiem o zwrot, podatnik nie dokonywał dostaw towarów i nie świadczył usług, które uznaje się za wykonane w kraju zwrotu,
• oryginały dokumentów potwierdzające dokonanie opodatkowanych zakupów (tj. faktury lub dokument importowy), dokumenty muszą być kolejno ponumerowane i ujęte w zestawieniu zawierającym daty wystawienia dokumentów, opis rodzaju towaru czy usługi, wartość brutto poszczególnych faktur, wartość podatku (oryginały rachunków zostaną oznakowane i zwrócone).
Zamierzając występować o zwrot podatku, podatnik musi dysponować zaświadczeniem wydanym przez właściwy (w sprawach VAT) dla podatnika urząd skarbowy potwierdzającym posiadanie statusu podatnika.
O zwrot można występować za okresy nie krótsze niż 3 miesiące i nie dłuższe niż rok (w terminie do końca czerwca następnego roku). Organ skarbowy dokonuje zwrotu w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia wniosku wraz z wymaganymi załącznikami. Jednak z przestrzeganiem terminu zwrotu jest w poszczególnych krajach różnie.

Andrzej T. Prelicz, doradca podatkowy z Kancelarii A.T. Prelicz, J. Szymańska w Katowicach

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

Spory skok inflacji w lipcu 2024 r. Na jesieni już 4%. Powodem wzrost cen gazu i energii elektrycznej

W lipcu wzrost rachunków za gaz i energię elektryczną podbije inflację o 1,3-1,5 pkt. proc. – czytamy w komentarzu ekonomisty banku ING BSK Adama Antoniaka do poniedziałkowych danych GUS. Zdaniem ekonomistów PKO BP może to być nawet +2 pkt proc. W opinii ekonomistów PKO BP trend spadkowy inflacji bazowej wyczerpuje się i jesienią możemy zobaczyć jej nieznaczny wzrost, ponownie do ok. 4 proc. rdr.

Dlaczego księgowość wciąż jest pewnym wyborem? Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje

Księgowość jest nadal pewnym wyborem. Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Niezależnie od tego, jak rozwija się technologia, firmy zawsze będą potrzebować wykwalifikowanych osób do zarządzania swoimi finansami. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje, mimo nowych technologii i sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Skarbówka gorliwie kontroluje podatek u źródła (WHT). WSA w Warszawie: zabezpieczenie „na zapas” wykluczone

Rozliczenia w podatku u źródła (WHT) w ostatnich latach są obiektem wzmożonego zainteresowania organów podatkowych. Oprócz wszczynania kontroli podatkowych czy celno-skarbowych wobec płatników, organy dokonują bardziej dotkliwych i niekorzystnych działań, takich jak chociażby wszczynanie postępowań karnoskarbowych czy wydawanie decyzji zabezpieczających. Często te dodatkowe działania podejmowane są jedynie w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia i wydłużenia czasu na wydanie decyzji. Takie działania organów podlegają jednak kontroli sądowej, czego wyraz dał WSA w Warszawie w wyroku z 22 lutego 2024 r., sygn. III SA/Wa 2564/23.

Nowa era fundacji rodzinnych w Polsce: wyzwania i korzyści po roku funkcjonowania

W ciągu roku od wprowadzenia przepisów o fundacjach rodzinnych, powstało ich ponad tysiąc, a setki innych czekają na rejestrację. Niemniej jednak, w tym okresie pojawiły się pewne aspekty wymagające poprawy.

Rzecznik MŚP: Liczne małe firmy nie udźwigną kosztów podwyżki płacy minimalnej od 2025 roku. Upadną lub zawieszą działalność

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia za pracę, które od 1 stycznia 2025 r. ma wynosić ponad 4,6 tys. złotych brutto, sprawi, że wielu małych firm nie będzie stać na zatrudnianie pracowników - poinformowała PAP rzeczniczka małych i średnich przedsiębiorców Agnieszka Majewska.

Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

REKLAMA

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

REKLAMA