| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Polskie przepisy niezgodne z unijnymi

Polskie przepisy niezgodne z unijnymi

Pobieranie akcyzy od używanych samochodów jest niezgodne z prawem wspólnotowym i Konstytucją RP - twierdzi rzecznik praw obywatelskich. W tej sprawie rzecznik zwrócił się do ministra finansów, aby przedstawił swoje stanowisko.

Podatnicy skarżący się na przepisy nakładające akcyzę na samochody sprowadzane z krajów UE twierdzą, że Polska nie respektuje prawa unijnego. Za niezgodne z Konstytucją RP i przepisami UE podatnicy uważają rozporządzenie ministra finansów z dnia 22 kwietnia 2004 r. w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego (Dz.U. nr 87, poz. 825). Ustawodawca nałożył na używane samochody pochodzące z innych państw członkowskich podatek akcyzowy, w sytuacji gdy nie są nim obciążone używane samochody osobowe zarejestrowane na terenie Polski będące przedmiotem umowy kupna i sprzedaży.
Argumenty te znajdują potwierdzenie m.in. w orzecznictwie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Za niezgodne z prawem wspólnotowym ETS uznał przepisy niemieckie, na podstawie których podatek był nakładany na mleko sprowadzane z Luksemburga, podczas gdy mleko w proszku produkowane w Niemczech nie podlegało temu podatkowi (wyrok w sprawie C-57/65 Lüticke). Również wojewódzki sąd administracyjny w wyroku z 25 maja 2005 r. (sygn. akt I S.A./Lu 77/05) uchylił zaskarżoną przez podatnika decyzję dyrektora Izby Celnej w Białej Podlaskiej, w której skarżący podniósł m.in., że art. 80 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym w związku z par. 7 ust. 1 i 2 rozporządzenia w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego jest niezgodny z art. 90 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską.
Rzecznik zaapelował do ministra finansów, aby ten pilnie przedstawił stanowisko resortu finansów w tej sprawie.
Ewa Matyszewska


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Agencja interaktywna LTB.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK