| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Polskie przepisy niezgodne z unijnymi

Polskie przepisy niezgodne z unijnymi

Pobieranie akcyzy od używanych samochodów jest niezgodne z prawem wspólnotowym i Konstytucją RP - twierdzi rzecznik praw obywatelskich. W tej sprawie rzecznik zwrócił się do ministra finansów, aby przedstawił swoje stanowisko.

Podatnicy skarżący się na przepisy nakładające akcyzę na samochody sprowadzane z krajów UE twierdzą, że Polska nie respektuje prawa unijnego. Za niezgodne z Konstytucją RP i przepisami UE podatnicy uważają rozporządzenie ministra finansów z dnia 22 kwietnia 2004 r. w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego (Dz.U. nr 87, poz. 825). Ustawodawca nałożył na używane samochody pochodzące z innych państw członkowskich podatek akcyzowy, w sytuacji gdy nie są nim obciążone używane samochody osobowe zarejestrowane na terenie Polski będące przedmiotem umowy kupna i sprzedaży.
Argumenty te znajdują potwierdzenie m.in. w orzecznictwie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Za niezgodne z prawem wspólnotowym ETS uznał przepisy niemieckie, na podstawie których podatek był nakładany na mleko sprowadzane z Luksemburga, podczas gdy mleko w proszku produkowane w Niemczech nie podlegało temu podatkowi (wyrok w sprawie C-57/65 Lüticke). Również wojewódzki sąd administracyjny w wyroku z 25 maja 2005 r. (sygn. akt I S.A./Lu 77/05) uchylił zaskarżoną przez podatnika decyzję dyrektora Izby Celnej w Białej Podlaskiej, w której skarżący podniósł m.in., że art. 80 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym w związku z par. 7 ust. 1 i 2 rozporządzenia w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego jest niezgodny z art. 90 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską.
Rzecznik zaapelował do ministra finansów, aby ten pilnie przedstawił stanowisko resortu finansów w tej sprawie.
Ewa Matyszewska


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »