reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Lepiej sprawdź cudze długi

Lepiej sprawdź cudze długi

Od 1 września 2005 r. zmienił się na niekorzyść podatników limit, od którego nabywcę np. firmowego samochodu obciążają cudze długi podatkowe.

Nabywca składnika majątku związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą odpowiada całym swoim majątkiem (ale solidarnie ze zbywcą) za powstałe do dnia nabycia zaległości podatkowe zbywcy. Dotyczy to również zaległości związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą zbywcy. Przed odpowiedzialnością chroni uzyskanie zaświadczenia o braku zaległości podatkowych zbywcy. Często nie wiedzą o tym np. nabywcy firmowych aut od przedsiębiorców. Już po zakupie dowiadują się, że odpowiadają za ich zaległości podatkowe do wartości kupionego samochodu.


Od 1 września 2005 r., dla jej zastosowania wartość nabytego składnika majątku wynosić musi (w dniu zbycia) co najmniej 15 000 zł.


Limit 15 000 zł jest zapisany w art. 112 par. 1 pkt 3 Ordynacji podatkowej od 2003 r. Kwota ta jednak była podwyższana o wielkość inflacji. Minister finansów, w porozumieniu z prezesem GUS, co roku ogłasza nowy limit, o ile nastąpił wzrost inflacji. Ostatnie takie obwieszczenie zostało wydane w sierpniu 2005 r. – minister finansów ogłosił, że w 2006 r. wysokość tego limitu wynosić będzie 15 700 zł. Z obwieszczenia z sierpnia 2004 r. wynika, że w 2005 r. obowiązuje limit 15 300 zł. Oba te obwieszczenia utraciły swoją moc 1 września 2005 r., po wejściu w życie nowelizacji Ordynacji podatkowej.


Wszystko wskazuje na to, że jest to zmiana niezamierzona. Celem nowelizacji wspomnianego przepisu było bowiem sprecyzowanie, że limit 15 000 zł dotyczy jednego składnika majątku nabywanego od przedsiębiorcy. Po nowelizacji wiadomo już, że nabycie kilku składników majątku jednej firmy o łącznej wartości 15 000 zł nie powoduje powstania odpowiedzialności za długi podatkowe zbywcy.


Pojawienie się w omawianym przepisie warunku odpowiedzialności nabywcy „jeżeli wartość jednostkowa w dniu zbycia wynosi co najmniej 15 000 zł” sprawiło jednak, że od 1 września 2005 r. straciły moc wszelkie obwieszczenia ministra finansów w sprawie waloryzacji kwoty limitu. Waloryzacji ponownie – choć dopiero w 2007 r. – będzie podlegać kwota 15 000 zł. Stanowisko takie w odpowiedzi na nasze zapytanie potwierdziło Ministerstwo Finansów w piśmie z 8 września 2005 r. „Biorąc pod uwagę literalne brzmienie art. 112 par. 1 pkt 3 Ordynacji podatkowej oraz fakt, że w systemie źródeł prawa ustawa zajmuje wyższą rangę niż przepis wykonawczy, Ministerstwo Finansów uprzejmie informuje, iż od dnia 1 września br. do końca roku oraz w 2006 r. będzie obowiązywała kwota wynikająca z ustawy – czyli 15 000 zł, nie zaś kwoty określone w powołanych obwieszczeniach” – wyjaśniło Ministerstwo Finansów.


Tomasz Król

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Realizuje rządową politykę ochrony konsumentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama