REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Lepiej sprawdź cudze długi

REKLAMA

Od 1 września 2005 r. zmienił się na niekorzyść podatników limit, od którego nabywcę np. firmowego samochodu obciążają cudze długi podatkowe.
Nabywca składnika majątku związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą odpowiada całym swoim majątkiem (ale solidarnie ze zbywcą) za powstałe do dnia nabycia zaległości podatkowe zbywcy. Dotyczy to również zaległości związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą zbywcy. Przed odpowiedzialnością chroni uzyskanie zaświadczenia o braku zaległości podatkowych zbywcy. Często nie wiedzą o tym np. nabywcy firmowych aut od przedsiębiorców. Już po zakupie dowiadują się, że odpowiadają za ich zaległości podatkowe do wartości kupionego samochodu.
Od 1 września 2005 r., dla jej zastosowania wartość nabytego składnika majątku wynosić musi (w dniu zbycia) co najmniej 15 000 zł.
Limit 15 000 zł jest zapisany w art. 112 par. 1 pkt 3 Ordynacji podatkowej od 2003 r. Kwota ta jednak była podwyższana o wielkość inflacji. Minister finansów, w porozumieniu z prezesem GUS, co roku ogłasza nowy limit, o ile nastąpił wzrost inflacji. Ostatnie takie obwieszczenie zostało wydane w sierpniu 2005 r. – minister finansów ogłosił, że w 2006 r. wysokość tego limitu wynosić będzie 15 700 zł. Z obwieszczenia z sierpnia 2004 r. wynika, że w 2005 r. obowiązuje limit 15 300 zł. Oba te obwieszczenia utraciły swoją moc 1 września 2005 r., po wejściu w życie nowelizacji Ordynacji podatkowej.
Wszystko wskazuje na to, że jest to zmiana niezamierzona. Celem nowelizacji wspomnianego przepisu było bowiem sprecyzowanie, że limit 15 000 zł dotyczy jednego składnika majątku nabywanego od przedsiębiorcy. Po nowelizacji wiadomo już, że nabycie kilku składników majątku jednej firmy o łącznej wartości 15 000 zł nie powoduje powstania odpowiedzialności za długi podatkowe zbywcy.
Pojawienie się w omawianym przepisie warunku odpowiedzialności nabywcy „jeżeli wartość jednostkowa w dniu zbycia wynosi co najmniej 15 000 zł” sprawiło jednak, że od 1 września 2005 r. straciły moc wszelkie obwieszczenia ministra finansów w sprawie waloryzacji kwoty limitu. Waloryzacji ponownie – choć dopiero w 2007 r. – będzie podlegać kwota 15 000 zł. Stanowisko takie w odpowiedzi na nasze zapytanie potwierdziło Ministerstwo Finansów w piśmie z 8 września 2005 r. „Biorąc pod uwagę literalne brzmienie art. 112 par. 1 pkt 3 Ordynacji podatkowej oraz fakt, że w systemie źródeł prawa ustawa zajmuje wyższą rangę niż przepis wykonawczy, Ministerstwo Finansów uprzejmie informuje, iż od dnia 1 września br. do końca roku oraz w 2006 r. będzie obowiązywała kwota wynikająca z ustawy – czyli 15 000 zł, nie zaś kwoty określone w powołanych obwieszczeniach” – wyjaśniło Ministerstwo Finansów.
Tomasz Król
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wystawienie faktury w walucie obcej przed otrzymaniem zaliczki. Jaki kurs przeliczeniowy stosować dla celów VAT?

W dniu 9 maja 2024 r. podatnik wystawił fakturę zaliczkową w euro na poczet eksportu towarów. Zaliczkę, na którą opiewa ta faktura, podatnik otrzymał 13 maja 2024 r. Według jakiego kursu należy w takim przypadku przeliczyć dla celów VAT kwotę zaliczki?

Podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł. Zarabiasz do 6 tys. zł brutto? Nie zapłacisz podatku dochodowego. Od kiedy?

W rozmowach polityków pojawia się temat obietnicy podwyższenia kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł. Szef klubu Koalicji Obywatelskiej, Zbigniew Konwiński, podkreślił, że nie wycofują się z tej obietnicy i chcą ją zrealizować w obecnej kadencji Sejmu.

Do 7- 8%. Lokaty bankowe – oprocentowanie pod koniec czerwca 2024 r. [tabela najlepszych ofert] Banki zwiększają wymagania

Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec czerwca 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? Średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wyniosło w czerwcu 5,56%. W tabeli przedstawiamy najlepsze lokaty i konta oszczędnościowe

Pieniądze dla MŚP z Polski Wschodniej na automatyzację i robotyzację. Nabór wniosków już od sierpnia 2024 r.

Automatyzacja i robotyzacja stają się kluczowymi elementami transformacji przedsiębiorstw w makroregionie Polski Wschodniej. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) zapowiedziała konkurs w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej, trwający od 1 sierpnia do 26 września 2024 roku.

REKLAMA

SN: Sklep internetowy może być przedsiębiorstwem w rozumieniu art. 55[1] kodeksu cywilnego

Sąd Najwyższy uznał, że sklep internetowy może stanowić odrębne, samodzielne dobro majątkowe będące przedsiębiorstwem w znaczeniu przedmiotowym (art. 551 kodeksu cywilnego), a jako składnik większej całości – zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa; jego zbycie może prowadzić do powstania solidarnej odpowiedzialności nabywcy ze zbywcą za zobowiązania związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części (art. 554 k.c.). Tak wynika z wyroku z 19 czerwca 2024 r. (sygn. ​II CSKP 2110/22).

Co najmniej 4300 zł brutto co miesiąc od lipca 2024 r. Jaka płaca minimalna w 2025 roku? Od kiedy wdrożenie dyrektywy o minimalnym wynagrodzeniu?

Od 1 lipca 2024 r. wzrasta minimalne wynagrodzenie za pracę (do 4300 zł brutto) a minimalna stawka godzinowa na zleceniu i podobnych umowach (do 28,10 zł brutto). Rząd proponuje, by w 2025 roku najniższa krajowa wyniosła 4626 zł brutto, a minimalna stawka godzinowa 30,20 zł. Jeszcze w tym roku ma zostać wdrożona do polskiego prawa unijna dyrektywa o minimalnym wynagrodzeniu.

Obligacje skarbowe - lipiec 2024 r. Jakie oprocentowanie? Np. 6,2% przez 3 lata z coroczną kapitalizacją odsetek. Korzyści przy zamianie

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 21czerwca 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w lipcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w czerwcu br. Od 25 czerwca 2024 r. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zmiany w Ordynacji podatkowej 2024. Likwidacja terminu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty podatku po wyroku TSUE i TK, rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pisma

Likwidacja ograniczenia czasowego na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty powstałej w wyniku orzeczenia TSUE lub TK oraz rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pism do organów podatkowych – to najważniejsze nowości zawarte w projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który został opublikowany 14 czerwca 2024 r. Nowe przepisy mają wejść w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia, a więc najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

REKLAMA

Zmiany w VAT. Uproszczenia dla drobnych przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z VAT

Szykują się zmiany w VAT. Małe firmy będą miały możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE niż ten, w którym mają siedzibę. Tak wynika z planowanej nowelizacji ustawy o VAT. Dotyczy to zarówno firm z Polski, jak i z innych krajów członkowskich UE.

Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

REKLAMA