| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Czy fiskus nam ulży?

Czy fiskus nam ulży?

Na bieżącym posiedzeniu Sejmu zaplanowano głosowanie nad przyszłorocznymi zmianami w podatkach dochodowych. Posłowie mają m.in. zadecydować o tym, czy zostaną wprowadzone dodatkowe ulgi i zwolnienia, i czy najlepiej zarabiający będą objęci nową 50-procentową stawką PIT.

Podczas niedawnej debaty nad sprawozdaniami Komisji Finansów Publicznych o projektach zmian w ustawach: o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz od osób prawnych posłowie zgłosili bardzo dużo propozycji. Poselskie wnioski trafiły następnie do komisji, która – generalnie – nie udzieliła im poparcia. I tak np. komisja opowiedziała się przeciwko zwiększeniu kwoty dochodu zwolnionego z podatku oraz przeciw wprowadzeniu preferencji na dzieci – na pierwsze 360 zł, a na kolejne – 420 zł.
Aprobaty komisji nie zyskała poprawka przewidująca wspólne rozliczenia małżonków z dziećmi. Komisja wypowiedziała się również przeciwko ponownemu wprowadzeniu m.in. ulgi remontowej oraz odliczeń z tytułu odpłatnego dokształcania, zakupu przyrządów i pomocy naukowych oraz kształcenia w szkołach wyższych. Negatywnie oceniła też postulaty wprowadzenia nowej, 50-procentowej stawki PIT. Proponowano, żeby ten najwyższy podatek objął osoby o miesięcznych dochodach – w zależności od poselskich propozycji – od 50 tys. zł albo od 12 tys. zł.
Zyskał natomiast aprobatę postulat wprowadzenia ulgi związanej z wydatkami na dostęp do internetu. W przypadku wprowadzenia tej ulgi będzie można odliczać od dochodu maksymalnie 760 zł rocznie. Komisja opowiedziała się również za wprowadzeniem do ustaw: o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz prawnych przepisu, aby przedsiębiorstwa nie mogły zaliczać do kosztów wynagrodzeń, które nie są wypłacane we właściwym czasie.
Głosowanie nad przyszłorocznymi zmianami w podatkach powinno zostać przeprowadzone w piątek. Nie można wykluczyć, że uchwalone zostaną niektóre propozycje, które nie zyskały poparcia Komisji Finansów Publicznych.
Krzysztof Tomaszewski

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Kliś

Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu prawa handlowego - m.in rejestracje, szeroko pojęte zmiany w spółkach oraz zdarzenia restrukturyzacyjne - przekształcenia, podziały oraz połączenia spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »