REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Minister wie, jak rozliczyć nianie

REKLAMA

Minister finansów opracował już projekt druków obowiązujących przy rozliczaniu niań i pomocy domowych zatrudnionych na podstawie umowy aktywizacyjnej. Przepisy dotyczące rozliczenia tych osób wejdą w życie 1 listopada. W tym dniu ma też zacząć obowiązywać rozporządzenie w sprawie określenia wzorów formularzy.
Nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy umożliwiła zawieranie umów aktywizacyjnych z bezrobotnymi przez osoby prowadzące gospodarstwo domowe. W takim przypadku osoba prowadząca gospodarstwo domowe staje się pracodawcą zatrudnionego bezrobotnego, np. niani, gosposi domowej. Osoba prowadząca gospodarstwo domowe jest obowiązana, jako płatnik, do poboru miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19 proc. należności wynikającej z umowy aktywizacyjnej. Przy obliczaniu zaliczki uwzględnia się koszty uzyskania przychodu w wysokości 20-proc. przychodu oraz składki na ubezpieczenia społeczne, potrącone w danym miesiącu. Tak obliczoną zaliczkę zmniejsza się o kwotę 1/12 tzw. kwoty wolnej oraz o składkę na ubezpieczenie zdrowotne, pobraną w danym miesiącu. Oczywiście odliczeniu podlega tylko 7,75 proc. jej wymiaru.

Aby osoby zatrudniające nianie mogły prawidłowo wykonać nałożone na nie obowiązki, minister finansów przygotował projekt rozporządzenia w sprawie określenia wzorów deklaracji i informacji podatkowych, do sporządzania których obowiązana jest osoba prowadząca gospodarstwo domowe. Jest to o tyle ważne, że przepisy wprowadzające do ustawy o PIT zasady rozliczania osób zatrudnionych w gospodarstwach domowych wejdą w życie 1 listopada br. Od tego też czasu osoby prowadzące gospodarstwo domowe występują w roli płatnika i zaczną rozliczanie zatrudnionych przez siebie bezrobotnych.

Projekt rozporządzenia zakłada wprowadzenie dwóch nowych formularzy. Pierwszy oznaczony jako PIT-4G stanowi zbiorczą deklarację na zaliczkę miesięczną na podatek dochodowy. Deklaracja składana ma być co miesiąc i wykazywać liczbę zatrudnionych bezrobotnych oraz zaliczki przekazywane z tego tytułu do urzędu skarbowego. Druga oznaczona jako PIT-8G stanowi informację o wysokości przychodu uzyskanego na podstawie umowy aktywizacyjnej i podlega przesłaniu do urzędu skarbowego oraz osobie bezrobotnej do końca lutego roku następnego po roku podatkowym. Deklaracja ta będzie podstawą rocznego rozliczenia przez osoby zatrudnione na podstawie umowy aktywizacyjnej.

PIT-4G
To deklaracja składana w urzędzie skarbowym co miesiąc do 20 dnia następnego miesiąca.
Podatnik wypełniając deklarację powinien:
• wpisać swój NIP
• określić miesiąc, za który pobrano zaliczki
• wpisać swój urząd skarbowy, do którego prześle deklarację
• wpisać swoje dane
• określić liczbę zatrudnionych niań (pomocy domowych), przychód wynikający z umowy aktywizacyjnej oraz kwotę zaliczek. Przy obliczaniu zaliczki uwzględnia się 20-proc. koszty uzyskania przychodów oraz składki na ZUS. Zaliczkę zmniejsza się o składkę zdrowotną oraz 1/12 tzw. kwoty wolnej
• wpisać odliczenie za pobranie podatku w kwocie 0,3 proc. kwoty pobranego podatku oraz kwotę do zapłaty po odliczeniach
• złożyć swój podpis
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

PIT-8G
To informacja składana do urzędu skarbowego niani. Informację trzeba też przekazać niani do końca lutego roku następnego po roku podatkowym. Podatnik wypełniając deklarację powinien:
• wpisać swój NIP
• określić okres, za który pobrano zaliczki
• wpisać urząd skarbowy zatrudnionej niani
• wpisać swoje dane oraz dane niani
• określić przychód wynikający z umowy aktywizacyjnej, koszty uzyskania przychodów, dochód oraz kwotę zaliczek
• wpisać odprowadzone za nianię składki do ZUS oraz składki zdrowotne odliczone od zaliczek na podatek
• złożyć swój podpis
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Bogdan Świąder


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

  Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

  Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

  Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  REKLAMA