REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ważne miliony, nie terminy

REKLAMA

Precedensowy wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego dał podatnikom dłuższy termin do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R. Spora grupa podatników może starać się o całkiem pokaźne zwroty podatku. Jak pokazują pierwsze doświadczenia, zwroty te idą nawet w miliony złotych.
Walka fiskusa z firmami Romana Kluski kosztuje budżet państwa coraz więcej. Gdy przed dwoma laty wyrok NSA upokorzył urzędników skarbowych (w głośnej sprawie Optimusa), państwo musiało zwrócić ponad 18 mln zł. W tym przypadku dzięki korzystnemu orzeczeniu NSA należąca do R. Kluski firma Prodoks (księgarnia internetowa) otrzymała zwrot w sumie 19 mln zł niesłusznie pobranego podatku wraz z odsetkami. Roman Kluska powiedział, że pieniądze pozwoliły uregulować zaległości wobec kontrahentów, zwłaszcza Poczty Polskiej, które nastąpiły po zapłacie niesłusznie naliczonego podatku.
Korzenie sprawy sięgają przełomu roku 2000/2001. Spółka wystąpiła o zwrot 9,5 mln zł VAT naliczonego na fakturze wystawionej 29 grudnia 2000 r. i dokumentującej zakup nieruchomości w Warszawie. Urząd odmówił zwrotu tłumacząc, że transakcja została dokonana przed złożeniem przez Prodoks tzw. zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R. Nie miał znaczenia fakt, że zgłoszenie wpłynęło 4 stycznia, a fakturę firma otrzymała dopiero 12 stycznia. Dla urzędu liczyła się tylko data jej wystawienia. Nie pomogło tłumaczenie, że prawdopodobnie ktoś musiał pomylić datę na fakturze, gdyż widniał na niej też numer NIP spółki, którego pod koniec grudnia firma jeszcze nie miała. Prodoks zaskarżył decyzję do wojewódzkiego sądu administracyjnego, ale ten przyznał rację izbie skarbowej. Pomogła dopiero kasacja do NSA.
W orzeczeniu uchylającym wyrok pierwszej instancji NSA stwierdził, że status podatnika zarejestrowanego jest konieczny, ale na zakończenie okresu rozliczeniowego, którego dotyczy faktura, a nie w chwili jej otrzymania.
– Nie ma racjonalnych przesłanek, by podatnika, który status podatnika zarejestrowanego ma w dniu zakończenia okresu rozliczeniowego, pozbawić podstawowego dla konstrukcji VAT prawa do obniżenia podatku (...), a w konsekwencji prawa do zwrotu różnicy podatku – czytamy w uzasadnieniu do wyroku (FSK 733/40). Ma on o tyle istotne znaczenie, że w innych orzeczeniach w podobnych sprawach sądy przyznawały raczej rację fiskusowi. Co prawda, wyrok oparty jest na ustawie o VAT obowiązującej do 1 maja 2004 r., ale przepisy dotyczące zgłoszeń rejestracyjnych i prawa do odliczenia pozostały niemal niezmienione.

Fiskus gnębi, państwo płaci
Roman Kluska stał się symbolem przedsiębiorcy gnębionego przez fiskusa. Przed kilkoma laty organy skarbowe omal nie doprowadziły do upadłości Optimusa, jego poprzedniej firmy produkującej komputery. Podejrzany o wyłudzenie podatku R. Kluska trafił do aresztu, ale wyszedł po wpłaceniu wielomilionowej kaucji. NSA, do którego poskarżyła się firma, uznał, że spółka postępowała zgodnie z prawem. Razem z odsetkami Optimus dostał ponad 18 mln zł zwrotu podatku. Tyle szczęścia nie miała wrocławska firma komputerowa JTT, wobec której organy skarbowe miały zarzuty identyczne jak w przypadku Optimusa. Co prawda, i tym razem sąd przyznał rację podatnikowi, ale na ratowanie firmy było już za późno. Wcześniej ogłoszono jej upadłość, a pracę straciło kilkaset osób. Byli udziałowcy JTT przygotowują pozew przeciw fiskusowi o odszkodowanie.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Marcin Musiał 
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Fiskus kontroluje mniej, ale za to skuteczniej. Kto może spodziewać się kontroli?

Ministerstwo Finansów podało, że w 2023 roku wszczęto prawie 29 proc. mniej kontroli podatkowych niż rok wcześniej. Jednak wciąż są one bardzo skuteczne, w 97,6 proc. stwierdzono nieprawidłowości. Czy w tym roku będzie podobnie? Na pewno w związku z tzw. dyrektywą DAC7, fiskus będzie sprawdzać, czy firmy korzystające z internetowych platform sprzedażowych nie uchylają się od płacenia podatków.

Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

REKLAMA