reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jak rozliczyć podatek od tłumaczeń

Jak rozliczyć podatek od tłumaczeń

Jeśli wartość tłumaczeń wykonanych przez Polaków dla Komisji Europejskiej w danym roku podatkowym przekroczy kwotę w złotych odpowiadającą równowartości 10000 euro, będą oni zobowiązani, jako podatnicy VAT, zgodnie z przepisami, które zaczną obowiązywać od 20 października 2005 r., do wystawiania faktur ze stawką 0 proc.

Wyjaśnia Michał Skwierczyński, ekspert w zakresie prawa europejskiego, Kancelaria Prawna White & Case

Zasada ta będzie miała zastosowanie przy umowach zawieranych bezpośrednio z Komisją Europejską lub innymi instytucjami Wspólnot, a nie jej przedstawicielstwem w Polsce, np. Reprezentacją Komisji Europejskiej w Polsce.
W odniesieniu natomiast do umów zawieranych z Reprezentacją Komisji Europejskiej w Polsce oraz wcześniejszych umów z Komisją Europejską lub innymi instytucjami Wspólnot (zawartych po 1 maja 2004 r.) zastosowanie znajdą przepisy o zwrocie VAT zawartego w cenie towarów i usług nabytych przez te instytucje, o ile ich wartość przekroczyła 500 zł. Instytucje te mogą uzyskać taki zwrot pod warunkiem, że dostawy towarów lub świadczenie usług, w tym np. tłumaczenia, były wykonywane w celach służbowych tych instytucji.
Wprowadzone rozwiązania doprecyzowują zakres immunitetu podatkowego w zakresie VAT, jakim dysponuje Wspólnota i jej instytucje w Polsce w związku z Protokołem w sprawie przywilejów i immunitetów Wspólnot Europejskich z 8 kwietnia 1965 r.

Not. EM


reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami103.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Warzecha – Ważydrąg

Ekspert podatkowy, księgowa, właścicielka Biura Rachunkowego EVA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama