reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > VAT. Usługi finansowe

VAT. Usługi finansowe

Niekorzystne przepisy podatkowe powodują, że banki nie mogą odliczać VAT. To uderza z kolei w klientów banków. Ci ostatni muszą płacić wysokie odsetki.

Podstawowym problemem z VAT w bankach jest podwójne opodatkowanie podatkiem naliczonym, którego banki nie mogą odliczać. Chodzi o sytuacje, gdy bank płaci VAT dostawcy towarów lub usług i nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego. Następnie udziela kredytu kredytobiorcy komercyjnemu. Dostawa usług i towarów dla konsumenta jest znów opodatkowana. Efektem tego jest opodatkowanie VAT wartości podatku nieodliczonego przez bank. Takie uregulowania niestety uderzają w klientów banków, którzy płacą większe odsetki – powiedział „GP” Paweł Gruza, menedżer w dziale podatkowym Ernst & Young.

Bankowcy dążą więc do korzystnych dla siebie i konsumentów zmian przepisów. Jak powiedział nam P. Gruza, potrzebne jest rozporządzenie ministra finansów w tej sprawie. O tym, jak ważny jest to problem, świadczą liczby. Według ekspertów, polski sektor bankowy mógłby odliczyć podatek naliczony w wysokości ok. 2 mld zł.

Te i inne problemy związane z VAT, takie jak metody wyliczania współczynnika VAT na podstawie rozwiązań przyjętych w krajach Unii, poruszano na konferencji zorganizowanej przez Ernst & Young. Zdaniem ekspertów w Polsce powinny być wprowadzone alternatywne metody liczenia współczynnika struktury sprzedaży.
Łukasz Zalewski
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Przewodnik po zmianach przepisów 2020/2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS99.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wilk Latkowski Doradcy Podatkowi i Radcowie Prawni

Nowoczesna kancelaria doradztwa podatkowego i prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama