Podstawowym problemem z VAT w bankach jest podwójne opodatkowanie podatkiem naliczonym, którego banki nie mogą odliczać. Chodzi o sytuacje, gdy bank płaci VAT dostawcy towarów lub usług i nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego. Następnie udziela kredytu kredytobiorcy komercyjnemu. Dostawa usług i towarów dla konsumenta jest znów opodatkowana. Efektem tego jest opodatkowanie VAT wartości podatku nieodliczonego przez bank. Takie uregulowania niestety uderzają w klientów banków, którzy płacą większe odsetki – powiedział „GP” Paweł Gruza, menedżer w dziale podatkowym Ernst & Young.
Bankowcy dążą więc do korzystnych dla siebie i konsumentów zmian przepisów. Jak powiedział nam P. Gruza, potrzebne jest rozporządzenie ministra finansów w tej sprawie. O tym, jak ważny jest to problem, świadczą liczby. Według ekspertów, polski sektor bankowy mógłby odliczyć podatek naliczony w wysokości ok. 2 mld zł.
Te i inne problemy związane z VAT, takie jak metody wyliczania współczynnika VAT na podstawie rozwiązań przyjętych w krajach Unii, poruszano na konferencji zorganizowanej przez Ernst & Young. Zdaniem ekspertów w Polsce powinny być wprowadzone alternatywne metody liczenia współczynnika struktury sprzedaży.
Łukasz Zalewski