Ewidencja odsetek od środków pieniężnych
REKLAMA
Odsetki od środków pieniężnych na rachunkach bankowych, w tym również od lokat terminowych, doliczane są przez bank i zwiększają stan środków pieniężnych na rachunku bankowym jednostki. Równolegle zalicza się je do przychodów finansowych, zgodnie z art. 42 ust. 3 ustawy z dnia 29 września 1994 roku o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.), z wyjątkiem odsetek od środków pieniężnych na wyodrębnionym rachunku bankowym ZFŚS.
Doliczone przez bank do stanu na rachunku bankowym środków pieniężnych odsetki są przychodem podatkowym w okresie ich doliczenia (realizacji). Stanowi o tym art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.) oraz art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).
Zapisy w księgach rachunkowych związane z odsetkami będą następujące:
Odsetki od lokat środków pieniężnych ustalone przy wycenie na dzień bilansowy księgowane są inaczej. W przypadku gdy dopisanie odsetek przez bank nastąpi po dniu bilansowym, to przy wycenie bilansowej należy ustalić część odsetek za okres trwania lokaty do dnia bilansowego. Odsetki te ujmuje się wówczas jako rozliczenia międzyokresowe, a drugostronnie zalicza do przychodów finansowych. Ewidencja tak naliczonych odsetek wygląda następująco:
Odsetki te, nie powodując zwiększenia stanu środków pieniężnych na rachunku lokaty terminowej i w związku z tym nie są uznawane za przychód podatkowy. W tej sytuacji, po dniu bilansowym, w następnym roku obrotowym dokonuje się następujących zapisów:
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat