REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niemcy podniosą naszą atrakcyjność

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Planowana podwyżka podstawowej stawki VAT w Niemczech z 16 do 19 proc. może zwiększyć atrakcyjność inwestycyjną Polski. Nie oznacza to jednak, że Polska automatycznie stanie się krajem atrakcyjnym dla nowych inwestycji. Jest tak dlatego, że VAT płacą ostateczni konsumenci - uważają eksperci.

To już pewne. Niemcy szykują się do podnoszenia podatków. Nowy rząd musi z jednej strony zmierzyć się z czteromilionowym bezrobociem, ogromną dziurą budżetową oraz praktycznie zerowym wzrostem gospodarczym. Z drugiej jednak strony, nowa niemiecka koalicja rządząca (CDU/CSU/SPD) szuka wszelkich sposobów, aby poprawić sytuację ekonomiczną państwa. Jednym z rozwiązań, które mają to umożliwić, jest podwyżka podatków. Już od 1 stycznia 2007 r. podstawowa stawka niemieckiego VAT ma wzrosnąć z 16 do 19 proc. Rośnie też niemiecki PIT dla osób o rocznych dochodach przewyższających 250 tys. euro (500 tys. dla małżeństw). Tu stawka wzrasta z 42 do 45 proc.

– Podwyżka ta może stanowić barierę dla wzrostu gospodarczego Niemiec. Przeważa jednak nadzieja, że korzyści wynikające z obniżenia deficytu budżetowego i pozapłacowych kosztów pracy będą większe od negatywnych skutków podniesienia VAT – wyjaśnili w rozmowie z „GP” dr Günter Kahlert oraz mec. Bernd Rühland z biura międzynarodowej kancelarii prawnej White & Case w Hamburgu.

Eksperci z Hamburga podkreślili jednocześnie, że zasadnicze zmiany przepisów dotyczących opodatkowania podmiotów gospodarczych mają zostać wprowadzone w Niemczech dopiero od 1 stycznia 2008 r. W szczególności zapowiadane jest wprowadzenie konkurencyjnych stawek podatków. Reformy mają poprawić konkurencyjność niemieckiego systemu podatkowego na tle systemów podatkowych innych państw, a zarazem zapobiec odpływowi podatników do innych jurysdykcji. Na poziomie europejskim Niemcy chciałyby zabiegać o zaostrzenie przepisów chroniących przed nieuczciwą konkurencją podatkową.

I tak płacą konsumenci

Czy podwyżka VAT spowoduje wycofywanie się polskich przedsiębiorców z Niemiec? Zdaniem dr. Janusza Fiszera, partnera w kancelarii prawnej White & Case w Warszawie, adiunkta Uniwersytetu Warszawskiego taka sytuacja nie nastąpi. Wysokość VAT nie ma większego znaczenia dla inwestycji, ponieważ jest to tzw. pozycja przechodnia, neutralna dla podmiotów gospodarczych. Ekonomiczne koszty tego podatku – w tym i jego ewentualne podwyżki – ponosi jedynie ostateczny, końcowy konsument danego towaru lub usługi.

Nie zaleją nas inwestycje...

Według Roberta Zajdlera, pracownika departamentu prawa Unii Europejskiej UKIE, różnica w stawkach podatkowych Polski i Niemiec jest tylko jednym z kryteriów wpływających na większą konkurencyjność towarów i usług z danego państwa. – VAT płacony jest de facto przez konsumentów. To oni odczują skutki obniżenia bądź podwyższenia stawek. Dla przedsiębiorstw i ich polityki inwestycyjnej w danym państwie dużo większe znaczenie mają podatki korporacyjne, koszty pracy czy też szerzej – faktyczne koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Zróżnicowanie stawek VAT ma znaczenie w sytuacji, gdy konsument ma wybór – albo kupić dany towar w Polsce, albo pojechać do Niemiec i tam go nabyć. Pośrednio obniżenie stawki VAT w Polsce w połączeniu z podwyższeniem stawki VAT w Niemczech może pozytywnie wpływać na zwiększone obroty przedsiębiorstw mających siedzibę w Polsce. Stanowić to może również potencjalny bodziec zwiększania inwestycji zagranicznych. Nie przeceniałbym jednak jego roli – dodał dr Zajdler.

Podobnego zdania jest Joanna Kanicka, partner EVIP Doradztwo Podatkowe, która uważa, że zmniejszanie VAT w Polsce w porównaniu z planami jego podniesienia w Niemczech nie spowoduje automatycznie, że Polska stanie się krajem atrakcyjnym dla nowych (zagranicznych) inwestycji.

...ale atrakcyjność wzrasta

Wśród ekspertów pojawiają się również opinie, że podwyżka VAT w Niemczech spowoduje wzrost atrakcyjności inwestycyjnej w Polsce. Jacek Tkaczyk, dyrektor ds. podatków CTL Logistics, wyjaśnił nam, że już dziś według wielu międzynarodowych rankingów Polska plasuje się w czołówce państw europejskich najbardziej atrakcyjnych dla nowych inwestorów. Poza tym w Unii Europejskiej w ostatnich dwóch latach zarysował się wyraźny podział na tzw. stare państwa Unii z wysokimi podatkami dochodowymi oraz nowe państwa Europy Środkowo-Wschodniej, w których występuje stała tendencja do obniżania podatków.

– Zjawisko to można określić mianem konkurencji podatkowej. Konkurencja ta została kilka miesięcy temu dostrzeżona przez Niemcy i Francję, które chcąc się jej przeciwstawić i zapobiec odpływowi inwestycji z własnych terytoriów, postulowały, aby Unia ujednoliciła stawki podatków dochodowych od przedsiębiorstw dla wszystkich swoich członków – stwierdził Jacek Tkaczyk.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Ewa Matyszewska

REKLAMA



Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pozwani przez PFR – jak program pomocy dla firm stał się przyczyną tysięcy pozwów? Sprawdź, jak się bronić

Ponad 16 tysięcy firm już otrzymało pozew z Polskiego Funduszu Rozwoju [i]. Kolejne są w drodze. Choć Tarcza Finansowa miała być tarczą – dla wielu stała się źródłem wieloletnich problemów prawnych.

Kawa z INFORLEX. Nowy plan wdrożenia KSeF

Spotkania odbywają się w formule „na żywo” o godzinie 9.00. Przy porannej kawie poruszamy najbardziej aktualne tematy, które stanowią także zasób kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Rozmawiamy o podatkach, księgowości, rachunkowości, kadrach, płacach oraz HR. 15 maja br. tematem spotkania będzie nowy plan wdrożenia KSeF.

Zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami w 2025 r. Jak i ile można zaoszczędzić na wpłatach do PFRON? Case study i obliczenia dla pracodawcy

Dlaczego 5 maja to ważna data w kontekście integracji i równości? Co powstrzymuje pracodawców przed zatrudnianiem osób z niepełnosprawnościami? Jakie są obowiązki pracodawcy wobec PFRON? Wyjaśniają eksperci z HRQ Ability Sp. z o.o. Sp. k. I pokazują na przykładzie ile może zaoszczędzić firma na zatrudnieniu osób z niepełnosprawnościami.

Koszty NKUP w księgach rachunkowych - klasyfikacja i księgowanie

– W praktyce rachunkowej i podatkowej przedsiębiorcy często napotykają na wydatki, które - mimo że wpływają na wynik finansowy jednostki - to jednak nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów (tzw. NKUP) – zauważa Beata Tęgowska, ekspertka ds. księgowości i płac z Systim.pl i wyjaśnia jak je prawidłowo klasyfikować i księgować?

REKLAMA

Zmiany w podatku od spadków darowizn w 2025 r. Likwidacja obowiązku uzyskiwania zaświadczenia z urzędu skarbowego i określenie wartości nieodpłatnej renty [projekt]

W dniu 28 kwietnia 2025 r. w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano założenia nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn. Ta nowelizacja ma dwa cele. Likwidację obowiązku uzyskiwania zaświadczenia naczelnika urzędu skarbowego potwierdzającego zwolnienie z podatku od spadków i darowizn

na celu ograniczenie formalności i zmniejszenie barier administracyjnych wynikających ze stosowania ustawy o podatku od spadków i darowizn, związanych z dokonywaniem obrotu majątkiem nabytym tytułem spadku lub inny nieodpłatny sposób objęty zakresem ustawy o podatku od spadków i darowizn, od osób z kręgu najbliższej rodziny, a także uproszczenie rozliczania podatku z tytułu nabycia nieodpłatnej renty.

Co zmieni unijne rozporządzenie w sprawie maszyn od 2027 roku. Nowe wymogi prawne cyberbezpieczeństwa przemysłu w UE

Szybko zachodząca cyfrowa transformacja, automatyzacja, integracja środowisk IT i OT oraz Przemysł 4.0 na nowo definiują krajobraz branży przemysłowej, przynosząc nowe wyzwania i możliwości. Odpowiedzią na ten fakt jest m.in. przygotowane przez Komisję Europejską Rozporządzenie 2023/1230 w sprawie maszyn. Firmy działające na terenie UE muszą dołożyć starań, aby sprostać nowym, wynikającym z tego dokumentu standardom przed 14 stycznia 2027 roku.

Skarbówka kontra przedsiębiorcy. Firmy odzyskują miliardy, walcząc z niesprawiedliwymi decyzjami

Tysiące polskich firm zostało oskarżonych o udział w karuzelach VAT - często niesłusznie. Ale coraz więcej z nich mówi "dość" i wygrywa w sądach. Tylko w ostatnich latach odzyskali aż 2,8 miliarda złotych! Sprawdź, dlaczego warto walczyć i jak nie dać się wciągnąć w urzędniczy absurd.

Krajowy System e-Faktur – czas na konkrety. Przygotowania nie powinny czekać. Firmy muszą dziś świadomie zarządzać dostępnością zasobów, priorytetami i ryzykiem "przeciążenia projektowego"

Wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) przeszło z etapu spekulacji do fazy przygotowań wymagających konkretnego działania. Ministerstwo Finansów ogłosiło nowy projekt ustawy, który wprowadza obowiązek korzystania z KSeF, a 25 kwietnia skończył się okres konsultacji publicznych. Dla wszystkich zainteresowanych oznacza to jedno: czas, w którym można było czekać na „ostateczny kształt przepisów”, dobiegł końca. Dziś wiemy już wystarczająco dużo, by prowadzić rzeczywiste przygotowania – bez odkładania na później. Ekspert komisji podatkowej BCC, radca prawny, doradca podatkowy Tomasz Groszyk o wdrożeniu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF).

REKLAMA

Wdrożenie KSeF i JPK_CIT to nie lada wyzwanie dla firm w 2025 r. [KOMENTARZ EKSPERCKI]

Rok 2025 będzie się przełomowy dla większości działów finansowych polskich firm. Wynika to z obowiązków podatkowych nałożonych na przedsiębiorców w zakresie konieczności wdrożenia obligatoryjnego e-fakturowania (KSeF) oraz raportowania danych księgowo- podatkowych w formie nowej schemy JPK_CIT.

Sprzedałeś 30 rzeczy w sieci przez rok? Twoje dane ma już urząd skarbowy. Co z nimi zrobi? MF i KAS walczą z szarą strefą w handlu internetowym i unikaniem płacenia podatków

Ministerstwo Finansów (MF) i Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wdrożyły unijną dyrektywę (DAC7), która nakłada na operatorów platform handlu internetowego obowiązki sprawozdawcze. Dyrektywa jest kolejnym elementem uszczelnienia systemów podatkowych państw członkowskich UE. Dyrektywa nie wprowadza nowych podatków. Do 31 stycznia 2025 r. operatorzy platform mieli obowiązek składać raporty do Szefa KAS za lata 2023 i 2024. 82 operatorów platform przekazało za ten okres informacje o ponad 177 tys. unikalnych osobach fizycznych oraz ponad 115 tys. unikalnych podmiotach.

REKLAMA