REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niemcy podniosą naszą atrakcyjność

REKLAMA

Planowana podwyżka podstawowej stawki VAT w Niemczech z 16 do 19 proc. może zwiększyć atrakcyjność inwestycyjną Polski. Nie oznacza to jednak, że Polska automatycznie stanie się krajem atrakcyjnym dla nowych inwestycji. Jest tak dlatego, że VAT płacą ostateczni konsumenci - uważają eksperci.

To już pewne. Niemcy szykują się do podnoszenia podatków. Nowy rząd musi z jednej strony zmierzyć się z czteromilionowym bezrobociem, ogromną dziurą budżetową oraz praktycznie zerowym wzrostem gospodarczym. Z drugiej jednak strony, nowa niemiecka koalicja rządząca (CDU/CSU/SPD) szuka wszelkich sposobów, aby poprawić sytuację ekonomiczną państwa. Jednym z rozwiązań, które mają to umożliwić, jest podwyżka podatków. Już od 1 stycznia 2007 r. podstawowa stawka niemieckiego VAT ma wzrosnąć z 16 do 19 proc. Rośnie też niemiecki PIT dla osób o rocznych dochodach przewyższających 250 tys. euro (500 tys. dla małżeństw). Tu stawka wzrasta z 42 do 45 proc.

– Podwyżka ta może stanowić barierę dla wzrostu gospodarczego Niemiec. Przeważa jednak nadzieja, że korzyści wynikające z obniżenia deficytu budżetowego i pozapłacowych kosztów pracy będą większe od negatywnych skutków podniesienia VAT – wyjaśnili w rozmowie z „GP” dr Günter Kahlert oraz mec. Bernd Rühland z biura międzynarodowej kancelarii prawnej White & Case w Hamburgu.

Eksperci z Hamburga podkreślili jednocześnie, że zasadnicze zmiany przepisów dotyczących opodatkowania podmiotów gospodarczych mają zostać wprowadzone w Niemczech dopiero od 1 stycznia 2008 r. W szczególności zapowiadane jest wprowadzenie konkurencyjnych stawek podatków. Reformy mają poprawić konkurencyjność niemieckiego systemu podatkowego na tle systemów podatkowych innych państw, a zarazem zapobiec odpływowi podatników do innych jurysdykcji. Na poziomie europejskim Niemcy chciałyby zabiegać o zaostrzenie przepisów chroniących przed nieuczciwą konkurencją podatkową.

I tak płacą konsumenci

Czy podwyżka VAT spowoduje wycofywanie się polskich przedsiębiorców z Niemiec? Zdaniem dr. Janusza Fiszera, partnera w kancelarii prawnej White & Case w Warszawie, adiunkta Uniwersytetu Warszawskiego taka sytuacja nie nastąpi. Wysokość VAT nie ma większego znaczenia dla inwestycji, ponieważ jest to tzw. pozycja przechodnia, neutralna dla podmiotów gospodarczych. Ekonomiczne koszty tego podatku – w tym i jego ewentualne podwyżki – ponosi jedynie ostateczny, końcowy konsument danego towaru lub usługi.

Nie zaleją nas inwestycje...

Według Roberta Zajdlera, pracownika departamentu prawa Unii Europejskiej UKIE, różnica w stawkach podatkowych Polski i Niemiec jest tylko jednym z kryteriów wpływających na większą konkurencyjność towarów i usług z danego państwa. – VAT płacony jest de facto przez konsumentów. To oni odczują skutki obniżenia bądź podwyższenia stawek. Dla przedsiębiorstw i ich polityki inwestycyjnej w danym państwie dużo większe znaczenie mają podatki korporacyjne, koszty pracy czy też szerzej – faktyczne koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Zróżnicowanie stawek VAT ma znaczenie w sytuacji, gdy konsument ma wybór – albo kupić dany towar w Polsce, albo pojechać do Niemiec i tam go nabyć. Pośrednio obniżenie stawki VAT w Polsce w połączeniu z podwyższeniem stawki VAT w Niemczech może pozytywnie wpływać na zwiększone obroty przedsiębiorstw mających siedzibę w Polsce. Stanowić to może również potencjalny bodziec zwiększania inwestycji zagranicznych. Nie przeceniałbym jednak jego roli – dodał dr Zajdler.

Podobnego zdania jest Joanna Kanicka, partner EVIP Doradztwo Podatkowe, która uważa, że zmniejszanie VAT w Polsce w porównaniu z planami jego podniesienia w Niemczech nie spowoduje automatycznie, że Polska stanie się krajem atrakcyjnym dla nowych (zagranicznych) inwestycji.

...ale atrakcyjność wzrasta

Wśród ekspertów pojawiają się również opinie, że podwyżka VAT w Niemczech spowoduje wzrost atrakcyjności inwestycyjnej w Polsce. Jacek Tkaczyk, dyrektor ds. podatków CTL Logistics, wyjaśnił nam, że już dziś według wielu międzynarodowych rankingów Polska plasuje się w czołówce państw europejskich najbardziej atrakcyjnych dla nowych inwestorów. Poza tym w Unii Europejskiej w ostatnich dwóch latach zarysował się wyraźny podział na tzw. stare państwa Unii z wysokimi podatkami dochodowymi oraz nowe państwa Europy Środkowo-Wschodniej, w których występuje stała tendencja do obniżania podatków.

– Zjawisko to można określić mianem konkurencji podatkowej. Konkurencja ta została kilka miesięcy temu dostrzeżona przez Niemcy i Francję, które chcąc się jej przeciwstawić i zapobiec odpływowi inwestycji z własnych terytoriów, postulowały, aby Unia ujednoliciła stawki podatków dochodowych od przedsiębiorstw dla wszystkich swoich członków – stwierdził Jacek Tkaczyk.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Ewa Matyszewska

Autopromocja


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

Nowe zwolnienia z PIT za 2023 r. Jeszcze tydzień na złożenie zeznania albo korekty [Rzut na taśmę rządu]

Skorzystają osoby, które otrzymały możliwość kupna laptopów na preferencyjnych warunkach. Przede wszystkim nauczyciele. Nie muszą płacić podatku od bonu 2500 zł na komputer. Podobnie rodzice uczniów IV klas, którzy otrzymali darmowe komputery dla swoich dzieci. 

Transformacja ESG w polskich firmach. Jak sfinansować?

Większość firm deklaruje, że zrównoważony rozwój jest dla nich ważny a nawet kluczowy. Ale jedynie 65% z nich jest gotowych inwestować w działania z nim związane. Największym wyzwaniem dla firm pozostaje pozyskanie finansowania na inwestycje zrównoważone - określonego przez większość firm jako główne wyzwanie w procesie transformacji ESG. Przedsiębiorstwa w Polsce, pomimo, że korzystają z części dostępnych narzędzi wsparcia, to jednak nie wykorzystują w pełni ich potencjału. Tak wynika z najnowszego raportu Ayming Polska. W związku z wejściem w życie dyrektywy CSRD, autorzy raportu postanowili zapytać organizacje 250+ m.in. o to, jak przygotowują się na zmiany, jakie wyzwania w związku z nimi identyfikują oraz w jaki sposób zamierzają finansować transformację ESG.

Bon energetyczny - czy trzeba będzie zapłacić podatek od jego wartości?

W uwagach do projektu ustawy o bonie energetycznym Ministerstwo Finansów sugeruje, aby beneficjentów bonu energetycznego zwolnić z podatku, inaczej będą musieli zapłacić PIT.

Legalna praca w Niemczech - rozliczenie podatkowe. Średni zwrot podatku z Niemiec to ok. 4 tys. zł. Czy trzeba złożyć PIT-a w Polsce?

Na złożenie deklaracji podatkowej w Polsce został zaledwie tydzień. Termin mija 30 kwietnia 2024 r. Jeśli więc w 2023 roku pracowałeś w Niemczech i wciąż zastanawiasz się czy masz obowiązek złożyć zeznanie podatkowe w Polsce i wykazać dochód zarobiony u naszego zachodniego sąsiada, to ten artykuł jest dla Ciebie. 

Fundacja rodzinna wynajmuje mieszkania - kwestie podatkowe

Fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą jedynie w ustalonym ustawowo zakresie. Na podstawie art. 5 ustawy o fundacjach rodzinnych – fundacja rodzinna może prowadzić działalność z zakresu najmu, dzierżawy lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie. Co za tym, idzie może np. wynajmować lokale mieszkalne.

REKLAMA