REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasady zwrotu VAT trzeba zmienić

REKLAMA

Należy zmienić zasady otrzymywania zwrotów nadwyżki podatku naliczonego. Podstawowym terminem zwrotu powinno być 60 dni - uważają eksperci.
Ustawa o podatku od towarów i usług zawiera wiele przepisów, które są uciążliwe dla podatników, niekorzystne z finansowego punktu widzenia lub niezgodne z prawem wspólnotowym – uważa Jerzy Martini, doradca podatkowy z Baker & McKenzie Doradztwo Podatkowe. Jak podkreśla, przy Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan powołano Radę Podatkową zrzeszającą kilkudziesięciu przedstawicieli przedsiębiorców oraz doradców podatkowych. Opracowali oni kompleksowy projekt nowelizacji ustawy o VAT, który ma na celu wyeliminowanie złych przepisów.

Jednym z najważniejszych zagadnień, które reguluje projekt nowelizacji, jest odliczanie podatku naliczonego. Z jednej strony postulowane jest wyeliminowanie części zakazów dotyczących odliczania podatku naliczonego (wydatki niestanowiące kosztu uzyskania przychodu, import usług z rajów podatkowych, wydatki poniesione przed rejestracją dla celów podatku VAT czy usługi noclegowe). Z drugiej strony projekt zakłada wprowadzenie możliwości odliczenia w terminie 5 lat od nabycia prawa do odliczenia podatku, bez konieczności korygowania deklaracji dotyczącej rozliczenia za okres otrzymania lub okres następny.

Kolejną kwestią uwzględnioną w projekcie nowelizacji jest zmiana zasad otrzymywania zwrotów nadwyżki podatku naliczonego. Postulowane jest określenie, że podstawowym terminem zwrotu powinno być 60 dni, zliberalizowane byłyby też zasady otrzymywania „przyśpieszonego zwrotu” (w terminie 25 dni).

Ważnym postulatem jest również wprowadzenie możliwości korygowania „na bieżąco” – tzn. w rozliczeniu za okres otrzymania dokumentów – stawki przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów w sytuacji, gdy to dostawca przed złożeniem deklaracji za dany okres nie otrzymał dokumentów potwierdzających wywóz towarów do nabywcy w innym państwie członkowskim.

Proponowane jest również m.in. wprowadzenie możliwości rozliczania podatku importowego w deklaracji VAT, wprowadzenie uproszczeń dla tzw. call off stock pozwalających na uniknięcie obowiązku rejestracji zagranicznego dostawcy, a także uproszczenia dotyczące rozpoznawania obowiązku podatkowego.

W sposób kompleksowy uproszczone zostały też zasady fakturowania, w tym zasady dotyczące faktur korygujących, faktur wystawianych przez nabywcę czy faktur elektronicznych. Projekt zawiera również wiele innych ważnych zmian. Jest on dostępny na stronie www.rp.org.pl.

Krzysztof Tomaszewski


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA