Zasady zwrotu VAT trzeba zmienić
REKLAMA
Jednym z najważniejszych zagadnień, które reguluje projekt nowelizacji, jest odliczanie podatku naliczonego. Z jednej strony postulowane jest wyeliminowanie części zakazów dotyczących odliczania podatku naliczonego (wydatki niestanowiące kosztu uzyskania przychodu, import usług z rajów podatkowych, wydatki poniesione przed rejestracją dla celów podatku VAT czy usługi noclegowe). Z drugiej strony projekt zakłada wprowadzenie możliwości odliczenia w terminie 5 lat od nabycia prawa do odliczenia podatku, bez konieczności korygowania deklaracji dotyczącej rozliczenia za okres otrzymania lub okres następny.
Kolejną kwestią uwzględnioną w projekcie nowelizacji jest zmiana zasad otrzymywania zwrotów nadwyżki podatku naliczonego. Postulowane jest określenie, że podstawowym terminem zwrotu powinno być 60 dni, zliberalizowane byłyby też zasady otrzymywania „przyśpieszonego zwrotu” (w terminie 25 dni).
Ważnym postulatem jest również wprowadzenie możliwości korygowania „na bieżąco” – tzn. w rozliczeniu za okres otrzymania dokumentów – stawki przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów w sytuacji, gdy to dostawca przed złożeniem deklaracji za dany okres nie otrzymał dokumentów potwierdzających wywóz towarów do nabywcy w innym państwie członkowskim.
Proponowane jest również m.in. wprowadzenie możliwości rozliczania podatku importowego w deklaracji VAT, wprowadzenie uproszczeń dla tzw. call off stock pozwalających na uniknięcie obowiązku rejestracji zagranicznego dostawcy, a także uproszczenia dotyczące rozpoznawania obowiązku podatkowego.
W sposób kompleksowy uproszczone zostały też zasady fakturowania, w tym zasady dotyczące faktur korygujących, faktur wystawianych przez nabywcę czy faktur elektronicznych. Projekt zawiera również wiele innych ważnych zmian. Jest on dostępny na stronie www.rp.org.pl.
Krzysztof Tomaszewski
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA