Kiedy można korygować zeznanie
REKLAMA
Korekta deklaracji nie jest sprawą skomplikowaną. Trzeba jeszcze raz wypełnić formularz, zaznaczając jako cel złożenia korektę. Bardzo ważne jest dołączenie do skorygowanego zeznania pisemnego uzasadnienia przyczyn korekty. W oddzielnym piśmie należy wyjaśnić, z jakich przyczyn musimy jej dokonać.
Bardzo ważne jest to, że od 1 września znów nie musimy się bać sankcji karnych skarbowych w przypadku dokonania korekty błędu na niekorzyść fiskusa. Zgodnie z nowym przepisem, kto złożył prawnie skuteczną korektę wraz z uzasadnieniem jej przyczyny, nie musi bać się sankcji karnych. Koniecznie trzeba jednak w całości niezwłocznie lub w terminie wyznaczonym przez uprawniony organ uiścić należność publicznoprawną uszczuploną lub narażoną na uszczuplenie.
Przepisy dotyczące korekty nie stanowią, do kiedy można zrobić korektę. Ale trzeba pamiętać o przedawnieniu zobowiązania podatkowego. Przedawniają się one co do zasady z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Jeżeli podatnik pomylił się na niekorzyść fiskusa, po przedawnieniu nie istnieje już zagrożenie sankcji podatkowych. Jeżeli podatnik pomylił się na swoją niekorzyść, z naprawieniem błędu nie wolno zwlekać. W końcu prawo do zwrotu nadpłaty podatku wygasa również po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin jej zwrotu.
Aleksandra Tarka
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat