reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Kiedy można korygować zeznanie

Kiedy można korygować zeznanie

Prawo do korygowania zeznań podatkowych jest jednym z podstawowych uprawnień podatników. Zeznanie można poprawić, zarówno gdy pomyliliśmy się na swoją korzyść, jak i na korzyść fiskusa. Od 1 września korekta nie pociąga za sobą niebezpieczeństwa odpowiedzialności karnej.

Co do zasady prawo do korekty deklaracji (są nimi także zeznania) przysługuje nie tylko podatnikom, ale także płatnikom i inkasentom. Korekcie podlega tylko deklaracja już złożona. Z przepisów nie wynika natomiast, w jakich sytuacjach można dokonać korekty. Należy więc uznać, że będą to zarówno przypadki błędów popełnionych na niekorzyść fiskusa, jak i pomyłki na jego korzyść. W przypadku zeznań rocznych składanych przez osoby fizyczne będą to najczęściej sytuacje, kiedy podatnik wykazał nienależną nadpłatę, np. skorzystał z odliczenia, do którego nie miał prawa, albo zapłacił za mało podatku, a także jeśli nie odliczył ulgi, która mu przysługiwała, lub zapłacił podatek w wysokości wyższej lub nienależnej.

Korekta deklaracji nie jest sprawą skomplikowaną. Trzeba jeszcze raz wypełnić formularz, zaznaczając jako cel złożenia korektę. Bardzo ważne jest dołączenie do skorygowanego zeznania pisemnego uzasadnienia przyczyn korekty. W oddzielnym piśmie należy wyjaśnić, z jakich przyczyn musimy jej dokonać.
Prawo do korekty zostało jednak ograniczone w dwóch przypadkach. Uprawnienie do skorygowania zeznania ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej. Jeżeli nawet po wszczęciu kontroli lub postępowania złożymy korektę w zakresie nimi objętym, korekta będzie nieskuteczna. Po zakończeniu kontroli czy postępowania podatkowego w zakresie nieobjętym decyzją określającą wysokość zobowiązania podatkowego będzie przysługiwała nadal.

Bardzo ważne jest to, że od 1 września znów nie musimy się bać sankcji karnych skarbowych w przypadku dokonania korekty błędu na niekorzyść fiskusa. Zgodnie z nowym przepisem, kto złożył prawnie skuteczną korektę wraz z uzasadnieniem jej przyczyny, nie musi bać się sankcji karnych. Koniecznie trzeba jednak w całości niezwłocznie lub w terminie wyznaczonym przez uprawniony organ uiścić należność publicznoprawną uszczuploną lub narażoną na uszczuplenie.

Przepisy dotyczące korekty nie stanowią, do kiedy można zrobić korektę. Ale trzeba pamiętać o przedawnieniu zobowiązania podatkowego. Przedawniają się one co do zasady z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Jeżeli podatnik pomylił się na niekorzyść fiskusa, po przedawnieniu nie istnieje już zagrożenie sankcji podatkowych. Jeżeli podatnik pomylił się na swoją niekorzyść, z naprawieniem błędu nie wolno zwlekać. W końcu prawo do zwrotu nadpłaty podatku wygasa również po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin jej zwrotu.

Aleksandra Tarka


reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Nowodworski Estates

Biuro Nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama