reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Najwięcej kłopotów z rozliczaniem podatku od paliw

Najwięcej kłopotów z rozliczaniem podatku od paliw

Ustawa o VAT przysparza problemów podatnikom. W województwie zachodniopomorskim najwięcej kłopotów jest z odliczeniem podatku naliczonego od paliwa - wynika z wyjaśnień Izby Skarbowej w Szczecinie.

Po wejściu w życie 22 sierpnia 2005 r. części przepisów nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług (art. 86-88 ustawy o VAT) wiele problemów podatnikom sprawia prawo do odliczenia podatku naliczonego od paliwa zakupionego do samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony oraz do samochodów, które spełniały warunki do odliczenia podatku naliczonego od zakupionego paliwa, kiedy obowiązywał wzór Lisaka.
Zgodnie z nowym brzmieniem przepisów to, czy samochody spełniają wymogi uprawniające do odliczenia podatku naliczonego od zakupionego paliwa, stwierdza się na podstawie zaświadczenia wydanego, po przeprowadzeniu dodatkowego badania technicznego, przez okręgową stację kontroli pojazdów.
Według informacji podatników okręgowe stacje kontroli pojazdów nie chcą wydawać takich zaświadczeń.

Rabaty i bonifikaty

Organy podatkowe województwa zachodniopomorskiego często spotykają się z pytaniami dotyczącymi opodatkowania wszelkiego rodzaju dotacji, otrzymywania rabatów, bonifikat. Podatnicy pytają, jakie dotacje podlegają opodatkowaniu, kiedy powstaje obowiązek podatkowy i jak liczyć podstawę opodatkowania, szczególnie w sytuacji otrzymywania rabatów, bonifikat czy też bonusów w postaci premii pieniężnych.

Zakupy refundowane

Podatnicy często zwracają się także o interpretację art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w kwestii możliwości odliczania podatku naliczonego przy zakupach refundowanych ze środków (funduszy) unijnych. Powyższe informacje są niezbędne do oceny, czy podatek od towarów i usług może być uznany za koszt kwalifikowany podlegający refundacji.

Ewa Matyszewska


reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Kowalska-Matis

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama