REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pożądany szybszy zwrot podatku

REKLAMA

Za skróceniem terminów zwrotów VAT oraz podwyższeniem kwoty granicznej uprawniającej podatników do korzystania ze zwolnienia podmiotowego w podatku od towarów i usług opowiadają się przedsiębiorcy biorący udział w dyskusjach dotyczących zmian w obowiązującej ustawie.
Podstawowy 60-dniowy termin zwrotu VAT, w sytuacji gdy istnieją tzw. zatory w płatnościach za roboty budowlane, jest stanowczo za długi – uważają przedsiębiorcy z branży budowlanej. Dlatego proponują skrócenie terminów zwrotów VAT, bez względu na spełnienie warunku uregulowania płatności za faktury dokumentujące kwoty podatku naliczonego wykazane w deklaracji – wynika z badań przeprowadzonych przez Krajową Izbę Gospodarczą (KIG).

Kwota graniczna

Przedstawiciele przedsiębiorców ponadto wnioskują o podwyższenie kwoty granicznej uprawniającej podatników do korzystania ze zwolnienia podmiotowego w podatku od towarów i usług, w tym także w zakresie obowiązków ewidencyjnych związanych z instalacją kas fiskalnych. Postulaty w tej sprawie nie znajdowały dotychczas wsparcia w resorcie finansów. Ostatnio upowszechniane są informacje, że rząd zamierza wprowadzić znaczne podwyższenie progu kwotowego dla zwolnień od VAT.

Wyłączenie z opodatkowania

Poparcie przedsiębiorców zyskały też propozycje nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, w tym m.in. wyłączenie z opodatkowania transakcji, których przedmiotem jest zorganizowana część przedsiębiorstwa. Obecnie zwolnienie dotyczy tylko sprzedaży oddziału lub zakładu samodzielnie sporządzającego bilans – podkreślono w informacji KIG.
Przedsiębiorcy chcieliby ponadto, aby zwolniono z VAT dostawy wszystkich towarów, przy nabyciu których podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego. Teraz regulacje ograniczają prawo do zwolnienia do tych towarów, które spełniają ustawową definicję towarów używanych. Należy też wyeliminować z ustawy o VAT wszystkie wyjątki od zasad ogólnych, przewidzianych w VI dyrektywie takich jak: prawo do odliczania podatku naliczonego, sposób określania podstawy opodatkowania. W szczególności chodzi o likwidację przepisu zakazującego odliczenia podatku od wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów (dotyczy przekroczenia limitu 0,25 proc. przychodów, kosztów zaniechanych inwestycji). Warunek ten powinien tylko zależeć od związku ze sprzedażą opodatkowaną – uważają przedsiębiorcy biorący udział w badaniu przeprowadzonym przez KIG.
Chcieliby również wprowadzenia wprost do ustawy przepisów regulujących prawo do refakturowania towarów i usług nabytych w imieniu i na rzecz osoby trzeciej. Obecnie w praktyce uprawnienie do refakturowania istnieje tylko w przypadku sprzedaży: energii elektrycznej, usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych.

Odliczanie VAT

Postulowane jest umożliwienie podatnikom odliczania VAT od wydatków poniesionych przed rejestracją dla celów VAT. Podatnik nie powinien być pozbawiony prawa do odliczenia VAT tylko z powodu niedopełnienia formalności rejestracyjnych:
Właściciele firm wnioskują też o likwidację kaucji gwarancyjnych obowiązujących podatników rozpoczynających działalność i dokonujących dostaw wewnątrzwspólnotowych. Opowiadają się też za doprecyzowaniem definicji podatnika VAT, w tym wyłączenia określonych czynności z zakresu samodzielnie wykonywanej działalności gospodarczej.

Przepisy do zmiany

Co proponowali m.in. eksperci:
Jerzy Martini, doradca podatkowy z Baker & McKenzie Doradztwo Podatkowe:
Ważnym postulatem jest wprowadzenie możliwości korygowania na bieżąco (tzn. w rozliczeniu za okres otrzymania dokumentów) stawki przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów w sytuacji, gdy dostawca przed złożeniem deklaracji za dany okres nie otrzymał dokumentów potwierdzających wywóz towarów do nabywcy w innym państwie członkowskim.
Andrzej Dębiec, partner i szef działu podatkowego Międzynarodowej Kancelarii Lovells
Sposób redakcji wielu przepisów, niekończące się odesłania, bałagan terminologiczny, błędy legislacyjne nie ułatwiają lektury i zrozumienia postanowień ustawy o VAT. Stworzenie jasnego i przejrzystego prawa podatkowego powinno być jednym z głównych celów ustawodawcy.

Krzysztof Tomaszewski


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zadeklarowałaś składki od 8000 zł? Chciałaś zdobyć dobry zasiłek? ZUS go obniży

  ZUS może obniżać podstawę składek społecznych zadeklarowanych przez przedsiębiorcę, który przez krótki czas płaci wysokie składki społeczne. Jego celem jest "nabicie" wysokiej podstawy składek przez kilka miesięcy, by później otrzymywać wysoki zasiłek (np. macierzyński). 

  Zmiany: zwolnienie z PIT zapomóg do 10 000 zł tylko do końca 2023 r. W 2024 r. będzie gorzej

  Tylko do końca 2023 r. wysokie limity zwolnień w PIT dla niektórych zapomóg. Już od 1 stycznia 2024 r. gorsze warunki podatkowe dla tych świadczeń.

  Ile lat trzeba pracować by dostać emeryturę. Jak zagwarantować sobie minimalną emeryturę - 1 588,44 zł do corocznej waloryzacji

  Po to każdy pracujący na etacie jest zobowiązany do płacenia obowiązkowo składek na ubezpieczenie społeczne – podobnie jak jego pracodawca – by w przyszłości gdy już osiągnie ustawowy wiek emerytalny mógł złożyć wniosek o emeryturę i już do końca życia otrzymywać z ZUS takie świadczenie, które zapewni mu utrzymanie, podobnie jak wcześniej zapewniało wynagrodzenie za pracę. Mało kto jest zadowolony ze swojej emerytury, a ściślej – jej wysokości.

  MF ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail o zwrocie podatku

  Ministerstwo Finansów ostrzegło dzisiaj przed fałszywymi wiadomościami o zwrocie podatku. Resort podkreślił, że ani MF, ani KAS nie wysyłają tego typu wiadomości do podatników.

  Zamknięcie roku podatkowego 2023 – o czym muszą pamiętać przedsiębiorcy?

  Przedsiębiorcy przed zakończeniem roku podatkowego muszą wykonać wiele różnych czynności, takich jak sporządzenie inwentaryzacji czy weryfikacja ujęcia wszystkich wydatków w działalności gospodarczej. Przygotowana roczna dokumentacja pozwoli na sporządzenie i złożenie zeznania rocznego.

  Czy zostaną nałożone nowe podatki na spółki Skarbu Państwa?

  Nie ma planów nakładania dodatkowych podatków na spółki Skarbu Państwa - powiedziała posłanka Polska2050 Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że Orlen do tej pory korzystał z uprzywilejowanej pozycji i nie rozliczył się z nadmiarowych zysków.

  Wysoki wzrost wynagrodzeń. Jak bardzo ożywi inflację?

  Wynagrodzenia realne wzrosły w najwyższym tempie od lutego 2019 r. Natomiast dwucyfrowe tempo wzrostu nominalnych płac, które jest czynnikiem napędzającym inflację, utrzymuje się od początku 2022 r. Dynamika konsumpcji znów rośnie.

  Funkcjonariusze KAS wykryli proceder obrotu podrabianą odzieżą. Wartość zajętego towaru to ponad 1 mln zł

  Warmińsko-mazurscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wspólnie z policją ujawnili proceder obrotu odzieżą z podrabianymi znakami znanych marek odzieżowych - poinformowały obie służby. Wartość ubrań zabezpieczonych w magazynach i mieszkaniach na terenie Elbląga i Pasłęka to ponad 1 mln zł.

  Szybki szacunek inflacji w listopadzie 2023 r. Dane GUS

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. Pełne dane o listopadowej inflacji GUS przekaże 15 grudnia.

  Jednorazowe odszkodowania ZUS w 2024 roku

  Jednorazowe odszkodowania od ZUS w pierwszym kwartale 2024 roku są już znane. Określa je obwieszczenie MRiPS. Jakie dokładnie wypłaty z ZUS należą się w przypadku uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową?

  REKLAMA