REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pożądany szybszy zwrot podatku

REKLAMA

Za skróceniem terminów zwrotów VAT oraz podwyższeniem kwoty granicznej uprawniającej podatników do korzystania ze zwolnienia podmiotowego w podatku od towarów i usług opowiadają się przedsiębiorcy biorący udział w dyskusjach dotyczących zmian w obowiązującej ustawie.
Podstawowy 60-dniowy termin zwrotu VAT, w sytuacji gdy istnieją tzw. zatory w płatnościach za roboty budowlane, jest stanowczo za długi – uważają przedsiębiorcy z branży budowlanej. Dlatego proponują skrócenie terminów zwrotów VAT, bez względu na spełnienie warunku uregulowania płatności za faktury dokumentujące kwoty podatku naliczonego wykazane w deklaracji – wynika z badań przeprowadzonych przez Krajową Izbę Gospodarczą (KIG).

Kwota graniczna

Przedstawiciele przedsiębiorców ponadto wnioskują o podwyższenie kwoty granicznej uprawniającej podatników do korzystania ze zwolnienia podmiotowego w podatku od towarów i usług, w tym także w zakresie obowiązków ewidencyjnych związanych z instalacją kas fiskalnych. Postulaty w tej sprawie nie znajdowały dotychczas wsparcia w resorcie finansów. Ostatnio upowszechniane są informacje, że rząd zamierza wprowadzić znaczne podwyższenie progu kwotowego dla zwolnień od VAT.

Wyłączenie z opodatkowania

Poparcie przedsiębiorców zyskały też propozycje nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, w tym m.in. wyłączenie z opodatkowania transakcji, których przedmiotem jest zorganizowana część przedsiębiorstwa. Obecnie zwolnienie dotyczy tylko sprzedaży oddziału lub zakładu samodzielnie sporządzającego bilans – podkreślono w informacji KIG.
Przedsiębiorcy chcieliby ponadto, aby zwolniono z VAT dostawy wszystkich towarów, przy nabyciu których podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego. Teraz regulacje ograniczają prawo do zwolnienia do tych towarów, które spełniają ustawową definicję towarów używanych. Należy też wyeliminować z ustawy o VAT wszystkie wyjątki od zasad ogólnych, przewidzianych w VI dyrektywie takich jak: prawo do odliczania podatku naliczonego, sposób określania podstawy opodatkowania. W szczególności chodzi o likwidację przepisu zakazującego odliczenia podatku od wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów (dotyczy przekroczenia limitu 0,25 proc. przychodów, kosztów zaniechanych inwestycji). Warunek ten powinien tylko zależeć od związku ze sprzedażą opodatkowaną – uważają przedsiębiorcy biorący udział w badaniu przeprowadzonym przez KIG.
Chcieliby również wprowadzenia wprost do ustawy przepisów regulujących prawo do refakturowania towarów i usług nabytych w imieniu i na rzecz osoby trzeciej. Obecnie w praktyce uprawnienie do refakturowania istnieje tylko w przypadku sprzedaży: energii elektrycznej, usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych.

Odliczanie VAT

Postulowane jest umożliwienie podatnikom odliczania VAT od wydatków poniesionych przed rejestracją dla celów VAT. Podatnik nie powinien być pozbawiony prawa do odliczenia VAT tylko z powodu niedopełnienia formalności rejestracyjnych:
Właściciele firm wnioskują też o likwidację kaucji gwarancyjnych obowiązujących podatników rozpoczynających działalność i dokonujących dostaw wewnątrzwspólnotowych. Opowiadają się też za doprecyzowaniem definicji podatnika VAT, w tym wyłączenia określonych czynności z zakresu samodzielnie wykonywanej działalności gospodarczej.

Przepisy do zmiany

Co proponowali m.in. eksperci:
Jerzy Martini, doradca podatkowy z Baker & McKenzie Doradztwo Podatkowe:
Ważnym postulatem jest wprowadzenie możliwości korygowania na bieżąco (tzn. w rozliczeniu za okres otrzymania dokumentów) stawki przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów w sytuacji, gdy dostawca przed złożeniem deklaracji za dany okres nie otrzymał dokumentów potwierdzających wywóz towarów do nabywcy w innym państwie członkowskim.
Andrzej Dębiec, partner i szef działu podatkowego Międzynarodowej Kancelarii Lovells
Sposób redakcji wielu przepisów, niekończące się odesłania, bałagan terminologiczny, błędy legislacyjne nie ułatwiają lektury i zrozumienia postanowień ustawy o VAT. Stworzenie jasnego i przejrzystego prawa podatkowego powinno być jednym z głównych celów ustawodawcy.

Krzysztof Tomaszewski


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

REKLAMA

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA

Są już propozycje nowych definicji budynku i budowli, na potrzeby podatkowe. Jest temat garaży wielostanowiskowych

Mamy już propozycje nowych definicji budynku i budowli oraz rozwiązanie kwestii opodatkowania garaży wielostanowiskowych. Zmiany zawiera projekt nowelizacji ustawy o podatku rolnym i innych ustaw, który został właśnie opublikowany na stronach rządowych.

Przedsiębiorca wydaje pieniądze na edukację i szkolenia. Kiedy może te wydatki zaliczyć do kosztów podatkowych firmy?

Czy przedsiębiorca może zaliczyć różnoraki wydatki edukacyjne i szkoleniowe do kosztów uzyskania przychodów? Przedsiębiorca może bowiem podjąć naukę w celu rozpoczęcia wykonywania określonej działalności gospodarczej lub zdobycia przewagi konkurencyjnej w ramach już wykonywanej. Nierzadko również dochodzi do otwierania nowej gałęzi prowadzonej działalności. Idąc tym samym tropem można spotkać się ze szkoleniami dla pracowników oraz współpracowników, które mogą okazać się korzystniejszym rozwiązaniem niż poszukiwanie nowych specjalistów. Co na ten temat sądzą organy podatkowe?

REKLAMA