| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Pożądany szybszy zwrot podatku

Pożądany szybszy zwrot podatku

Za skróceniem terminów zwrotów VAT oraz podwyższeniem kwoty granicznej uprawniającej podatników do korzystania ze zwolnienia podmiotowego w podatku od towarów i usług opowiadają się przedsiębiorcy biorący udział w dyskusjach dotyczących zmian w obowiązującej ustawie.

Podstawowy 60-dniowy termin zwrotu VAT, w sytuacji gdy istnieją tzw. zatory w płatnościach za roboty budowlane, jest stanowczo za długi – uważają przedsiębiorcy z branży budowlanej. Dlatego proponują skrócenie terminów zwrotów VAT, bez względu na spełnienie warunku uregulowania płatności za faktury dokumentujące kwoty podatku naliczonego wykazane w deklaracji – wynika z badań przeprowadzonych przez Krajową Izbę Gospodarczą (KIG).

Kwota graniczna

Przedstawiciele przedsiębiorców ponadto wnioskują o podwyższenie kwoty granicznej uprawniającej podatników do korzystania ze zwolnienia podmiotowego w podatku od towarów i usług, w tym także w zakresie obowiązków ewidencyjnych związanych z instalacją kas fiskalnych. Postulaty w tej sprawie nie znajdowały dotychczas wsparcia w resorcie finansów. Ostatnio upowszechniane są informacje, że rząd zamierza wprowadzić znaczne podwyższenie progu kwotowego dla zwolnień od VAT.

Wyłączenie z opodatkowania

Poparcie przedsiębiorców zyskały też propozycje nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, w tym m.in. wyłączenie z opodatkowania transakcji, których przedmiotem jest zorganizowana część przedsiębiorstwa. Obecnie zwolnienie dotyczy tylko sprzedaży oddziału lub zakładu samodzielnie sporządzającego bilans – podkreślono w informacji KIG.
Przedsiębiorcy chcieliby ponadto, aby zwolniono z VAT dostawy wszystkich towarów, przy nabyciu których podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego. Teraz regulacje ograniczają prawo do zwolnienia do tych towarów, które spełniają ustawową definicję towarów używanych. Należy też wyeliminować z ustawy o VAT wszystkie wyjątki od zasad ogólnych, przewidzianych w VI dyrektywie takich jak: prawo do odliczania podatku naliczonego, sposób określania podstawy opodatkowania. W szczególności chodzi o likwidację przepisu zakazującego odliczenia podatku od wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów (dotyczy przekroczenia limitu 0,25 proc. przychodów, kosztów zaniechanych inwestycji). Warunek ten powinien tylko zależeć od związku ze sprzedażą opodatkowaną – uważają przedsiębiorcy biorący udział w badaniu przeprowadzonym przez KIG.
Chcieliby również wprowadzenia wprost do ustawy przepisów regulujących prawo do refakturowania towarów i usług nabytych w imieniu i na rzecz osoby trzeciej. Obecnie w praktyce uprawnienie do refakturowania istnieje tylko w przypadku sprzedaży: energii elektrycznej, usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

SI-Consulting Sp. z o.o.

Kompleksowe rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »