Trzeba podać NIP
REKLAMA
Obowiązek podawania numeru identyfikacji podatkowej (NIP) do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) wynika z art. 82 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. – Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie gospodarczej (Dz.U. nr 173, poz. 1808). Przedsiębiorcy już wpisani do rejestru powinni uzupełniać swoje dane o NIP do 31 maja 2006 r. Obowiązek taki istnieje od 1 stycznia 2005 r.
– Z danych sądów wynika, że mimo upływu prawie roku od wprowadzenia przepisów niewielu przedsiębiorstwo uzupełniło wpisy o numer podatkowy – tłumaczyła Agnieszka Stanisławska z HLB Frąckowiak i Wspólnicy.
– Wymierzenie grzywny przez sąd nastąpi dopiero po bezskutecznym upływie dodatkowego terminu na złożenie wniosku. Sąd może ponawiać wymierzanie grzywny, ale w jednym postanowieniu może nałożyć grzywnę nie wyższą niż jeden tysiąc złotych, chyba że trzykrotne wymierzenie grzywny okazało się nieskuteczne. Wówczas nie ma ograniczenia co do sumy grzywien (w innych przypadkach ogólna suma grzywien w tej samej sprawie nie może przewyższać stu tysięcy złotych) – argumentował Marcin Zimny, prawnik z CMS Cameron McKenna.
Standardowy wniosek umożliwiający dokonanie odpowiedniego wpisu w KRS zostanie wprowadzony dopiero w grudniu 2006 r. i będą mogli skorzystać z niego ci podatnicy, którzy będą rozpoczynać działalność. – Do tego czasu informacje o numerze NIP powinny być składane do akt rejestrowych w postaci oświadczenia podpisanego przez uprawnioną osobę – wyjaśniła Agnieszka Stanisławska.
Marcin Zimny pozytywnie ocenił obowiązek uzupełnienia wpisu o NIP, gdyż rejestr przedsiębiorców w KRS zapewnia dostęp do danych niezbędnych przedsiębiorcom, a do takich informacji niewątpliwie kwalifikuje się numer identyfikacji podatkowej.
Złożenie wniosku nie podlega opłacie sądowej. Wpis dokonany w wyniku rozpoznania takiego wniosku nie podlega również ogłoszeniu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat