REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe zasady zaokrąglania podatków nie rozwiązały problemów

REKLAMA

Dla wszystkich deklaracji i ich korekt składanych po 1 stycznia 2006 roku obowiązują nowe zasady zaokrąglania podatków. Nie rozwiązują one jednak wszystkich problemów. Nie wiadomo, jak zaokrąglić podatek w zeznaniach po odliczeniu 1 proc. ulgi na organizację pożytku publicznego.
Obowiązujące przed 1 stycznia 2006 roku zasady zaokrąglania kwot w deklaracjach podatkowych różniły się od siebie. Inne obowiązywały w PIT, a inne w CIT i VAT. Podatnicy popełniali błędy. Nowelizacja Ordynacji podatkowej z 30 czerwca ubiegłego roku wprowadziła zmiany w zasadach zaokrąglania podstawy opodatkowania, kwoty podatków, odsetek za zwłokę, opłaty prolongacyjnej, oprocentowania nadpłat oraz wynagrodzenia przysługującego płatnikom lub inkasentom. W myśl art. 63 Ordynacji podatkowej, kwoty te zaokrągla się do pełnych złotych w ten sposób, że końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, a końcówki kwot wynoszące 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych (nie zaokrągla się opłat skarbowych oraz innych opłat). Przepis ten wszedł jednak w życie 1 stycznia 2006 roku.

Przypomnijmy, że 1 września 2005 r. utraciło moc rozporządzenie ministra finansów z 24 grudnia 2002 r. w sprawie naliczania odsetek za zwłokę oraz opłaty prolongacyjnej, dokonywania zaokrągleń (Dz.U. nr 240, poz. 2063). Powstała wówczas wątpliwość, jakie zasady stosować.

Minister finansów – w trybie art. 14 Ordynacji podatkowej – stwierdził, że nowe zasady zaokrąglania powinny być stosowane: do wszystkich deklaracji (korekt deklaracji) składanych po 1 stycznia 2006 r. dotyczących zobowiązań, których termin płatności upływa po tym dniu oraz w decyzjach lub postanowieniach, które zostaną wydane po 1 stycznia 2006 r. – niezależnie od tego, czy będą dotyczyły zobowiązań, których termin płatności upłynął przed czy po 1 stycznia 2006 r. Stanowisko to rozwiązało pewne problemy. Okazuje się jednak, że nie wszystkie.

– Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów znalazły się interaktywne druki VAT błędnie zaokrąglające. W połowie 2004 roku zostały umieszczone tam interaktywne formularze VAT-7, VAT-7K, VAT-8, VAT-9, VAT-10, VAT-11, VAT-12 – zauważa Tomasz Król, ekspert z Monitora Księgowego. Podkreśla, że druki te miały być ułatwieniem dla podatników uczących się stosowania nowej ustawy o VAT. Nie miały funkcji liczących (np. nie liczyły wartości podatku, nie dokonywały sumowań kwot podatku), ale dokonywały zaokrągleń. Po wpisaniu jako podstawy opodatkowania np. 12 300,60 zł interaktywna deklaracja VAT-7 ze strony internetowej www.mf.gov.pl wskazywała, że prawidłowa wartość to 12 301 zł. W rzeczywistości powinno to być 12 300 zł. Formularze te są wciąż obecne na stronie ministerstwa, mimo że obowiązują już nowe wzory dla tych deklaracji – zauważa Tomasz Król.

Nie wiadomo też, jak postąpić w zeznaniach podatkowych za 2005 rok, kiedy skorzystamy z ulgi podatkowej, darowując 1 proc. na organizację pożytku publicznego. Wyliczony w zeznaniu podatek stanowiący podstawę do wyliczenia 1 proc. zaokrąglamy oczywiście do pełnego złotego (zgodnie z Ordynacją podatkową i opisem np. do rubryki 110 PIT-37). Załóżmy, że wynosi on 5720 zł. 1 proc. z tej kwoty to 57,20 zł. Opis do rubryki 111 zeznania PIT-37 mówi, że kwotę 1 proc. zaokrąglamy do pełnych dziesiątek groszy w dół, a nie do pełnego złotego. Kolejna rubryka zeznania to podatek należny po zmniejszeniu i tu brak opisu jak postąpić, zaokrąglić czy nie. Jednolite stanowisko w tej kwestii rozwiałoby wątpliwości podatników przy wypełnianiu zeznania i ułatwiłoby życie urzędnikom, zapobiegając konieczności korygowania PIT-ów. Dlatego GP zwróciła się do Ministerstwa Finansów o wyjaśnienie tego problemu.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Wiesława Moczydłowska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA