REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulgi są, choć ich nie ma

REKLAMA

Jeszcze do końca 2006 roku będzie można korzystać z ulg, których od dawna nie ma w ustawach podatkowych. Skreślono je kilka lat temu. Znalazły się jednak w przepisach przejściowych, które już znowelizowano. W efekcie z ustawą o CIT problemy mają nie tylko podatnicy, ale i profesjonaliści.
Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z 12 listopada 2003 r. zlikwidowała liczne zwolnienia podatkowe, które znajdowały się w art. 17 ustawy o CIT. Chodziło głównie o ulgi dotyczące dochodów przeznaczonych na cele statutowe osiąganych między innymi przez spółdzielnie mieszkaniowe, Agencję Mienia Wojskowego, Polską Konfederację Sportu, związki zawodowe czy kluby sportowe.
W rzeczywistości jednak zwolnienia nie znikły. Ustawodawca wprowadził przepisy przejściowe, zgodnie z którymi ulgi miały obowiązywać do końca 2004 roku.

Zmiany w nowelizacji

Prowizorka okazała się trwała. W listopadzie 2004 roku postanowiono, że zwolnienia zostaną dłużej, bo do 31 grudnia 2006 roku. Wprowadzono więc „nowelizację nowelizacji” z 2003 roku. Jej brzmienie przyprawia o ból głowy nawet doradców podatkowych.
– To „nowoczesna” legislacja – komentuje dr Irena Ożóg, partner z kancelarii Ożóg i Wspólnicy.
Zdaniem Dariusza Malinowskiego, dyrektora z KPMG, przykład ulg wynikających z przepisów przejściowych świadczy o bałaganie legislacyjnym.
– Tak nie powinno być. Czytając ustawę o CIT, można być pewnym, że ulg takich nie ma. Tymczasem okazuje się, że są, ale zupełnie gdzie indziej – mówi Dariusz Malinowski. Inni eksperci podatkowi określają sposób wprowadzania, ulg przepisami przejściowymi bardziej dosadnie.
Co ciekawe, warunkiem skorzystania z ulgi jest przeznaczenie, a nie wydatkowanie pieniędzy na określony cel. Oznacza to, że jeżeli np. spółdzielnia mieszkaniowa przeznaczy w 2006 roku 100 tys. zł dochodu na cele statutowe, może skorzystać z ulgi, nie wydając pieniędzy w tym roku. Zgodnie z obowiązującym w przepisach przejściowych stanem prawnym, ma na to nieograniczony czas. Pieniądze może wydać na przykład w 2020 roku.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Ulgi w innych ustawach

Zlikwidowane w 2003 roku ulgi podatkowe w CIT, które jednak ciągle obowiązują, to nie jedyne zwolnienia, których nie można znaleźć w ustawach podatkowych. W ustawach regulujących stosunki państwa z poszczególnymi kościołami są przepisy zwalniające z podatku darowizny na kościelną działalność charytatywno-opie- kuńczą. Kościelna osoba prawna musi przedstawić darczyńcy pokwitowanie odbioru oraz – w okresie dwóch lat od dnia przekazania darowizny – sprawozdanie o przeznaczeniu jej na tę działalność. Przepisy te są adresowane zarówno do podatników PIT, jak i CIT.

Porządki w przepisach

– Od 2000 roku nie ma jednolitego tekstu ustawy o CIT. Można skorzystać z tekstu ujednoliconego, ale to nie to samo. Nie ma w nim przepisów przejściowych, które przedłużają obowiązywanie ulg.
– Nawet profesjonaliści mają problemy z czytaniem tej ustawy – uważa dr Irena Ożóg. Według niej należy ją napisać od nowa. Kolejna nowelizacja nie rozwiąże problemu.
Innego zdania jest Dariusz Malinowski. Uważa, że prawidłowo przeprowadzona nowelizacja może uporządkować ustawę.
– Nieważne, czy będzie to ustawa napisana od nowa, czy kolejna nowelizacja. Ważne, by stała się czytelna – mówi.

Marcin Musiał, Konrad Piłat

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA