Ryczałtowiec musi zlikwidować działalność
REKLAMA
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wyklucza wspólne rozliczenie małżonków, w przypadku gdy jeden z nich jest opodatkowany ryczałtem lub kartą podatkową (zasada ta nie dotyczy jedynie sytuacji, gdy ryczałtem objęte są tylko przychody z najmu).
Wielu podatników sądzi, że zawieszenie prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem na przykład z powodu nieosiągania przychodów z tego tytułu automatycznie oznacza likwidację opodatkowania ryczałtem lub kartą. Nic bardziej błędnego. Zawieszenie prowadzenia działalności jest argumentem dla ZUS, który może zwolnić przedsiębiorcę z płacenia składek, ale nie dla urzędu skarbowego. Fiskus uważa, że jedynie w wyniku likwidacji działalności gospodarczej podatnik przestaje podlegać ustawie o ryczałcie, co pozwala na wspólne z małżonkiem opodatkowanie dochodów.
Ministerstwo Finansów wyraziło swoje stanowisko w piśmie z 26 maja 2004 r. (PB2/RB-066-0241-898/04). Stwierdza w nim, że zgodnie z przepisami ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, obowiązuje zasada, w myśl której, jeżeli do dnia 20 stycznia roku podatkowego podatnik nie zgłosił likwidacji działalności gospodarczej lub nie dokonał innej formy wyboru opodatkowania, uważa się, że prowadzi nadal działalność gospodarczą w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub karty podatkowej.
Urzędy skarbowe skrupulatnie stosują się do wykładni MF. Oznacza to, że prawa do wspólnego rozliczenia dochodów z małżonkiem nie ma osoba, która co prawda od kilku lat nie osiąga przychodów opodatkowanych ryczałtem, ale zapomniała zlikwidować działalność gospodarczą.
– Ustawa o PIT mówi, że z zasady z łącznego opodatkowania małżonków nie mogą skorzystać podatnicy, do których zastosowanie ma ustawa o podatku ryczałtowym. Warunek osiągnięcia przychodów opodatkowanych ryczałtem nie ma znaczenia – mówi Rafał Kłagisz.
W Biurze Prasowym Ministerstwa Finansów dowiedzieliśmy się, że resort nie zmienił zdania. Wydano kolejne niekorzystne dla ryczałtowców interpretacje. W piśmie z lipca ubiegłego roku MF przypomina, że do 1 stycznia 2003 roku z łącznego opodatkowania małżonków mogli skorzystać podatnicy ryczałtowi, którzy nie uzyskiwali dochodów z działalności gospodarczej. Po zmianie przepisów kryterium dochodu z tego tytułu nie ma już znaczenia. Liczy się natomiast to, czy ryczałtowiec formalnie zlikwidował swoją działalność.
Kiedy urzędy kwestionują możliwość wspólnego rozliczania się małżonków
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA