IKE - podatek sankcyjny
REKLAMA
Kiedy tak się stanie? Wtedy, gdy okaże się, że w trakcie oszczędzania lokowaliśmy pieniądze na więcej niż jednym IKE. Wówczas zapłacimy podatek w wysokości 75 proc. dochodu. I to od obu (lub więcej) IKE, a nie tylko od nadwyżki ponad jedno IKE. Stanie się tak także wtedy, gdy nie dotrzymamy warunków umowy, a więc środki z IKE będą miały charakter wypłaty, a nie zwrotu. Oznacza to, że utracimy prawo do zwolnienia, a ponadto objęci zostaniemy podatkiem sankcyjnym.
Wynika to z art. 30 ust. 1 pkt 7a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z tytułu gromadzenia oszczędności na więcej niż jednym indywidualnym koncie emerytalnym, w rozumieniu przepisów o indywidualnych kontach emerytalnych, należy zapłacić podatek zryczałtowany w wysokości 75 proc. uzyskanego dochodu na każdym indywidualnym koncie emerytalnym.
Podatek sankcyjny będziemy musieli zapłacić sami lub na wezwanie urzędu skarbowego.
Natomiast jeśli oszczędzaliśmy na jednym IKE i wypowiemy umowę oraz wypłacimy zgromadzone oszczędności przed terminem, będziemy obciążeni 19-proc. podatkiem od zysku z oszczędności. Podatek ten wyliczy, pobierze i zapłaci fiskusowi instytucja finansowa, która prowadziła nasze IKE.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA