reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > IKE - podatek sankcyjny

IKE - podatek sankcyjny

Jeśli w trakcie oszczędzania lub wypłaty środków z indywidualnego konta emerytalnego naruszymy przepisy ustawy o IKE, to albo pozbawimy się prawa do ulgi w podatku od oszczędności, albo wręcz zmuszeni zostaniemy do zapłacenia podatku w sanacyjnej wysokości 75 proc.

Kiedy tak się stanie? Wtedy, gdy okaże się, że w trakcie oszczędzania lokowaliśmy pieniądze na więcej niż jednym IKE. Wówczas zapłacimy podatek w wysokości 75 proc. dochodu. I to od obu (lub więcej) IKE, a nie tylko od nadwyżki ponad jedno IKE. Stanie się tak także wtedy, gdy nie dotrzymamy warunków umowy, a więc środki z IKE będą miały charakter wypłaty, a nie zwrotu. Oznacza to, że utracimy prawo do zwolnienia, a ponadto objęci zostaniemy podatkiem sankcyjnym.
Wynika to z art. 30 ust. 1 pkt 7a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z tytułu gromadzenia oszczędności na więcej niż jednym indywidualnym koncie emerytalnym, w rozumieniu przepisów o indywidualnych kontach emerytalnych, należy zapłacić podatek zryczałtowany w wysokości 75 proc. uzyskanego dochodu na każdym indywidualnym koncie emerytalnym.
Podatek sankcyjny będziemy musieli zapłacić sami lub na wezwanie urzędu skarbowego.
Natomiast jeśli oszczędzaliśmy na jednym IKE i wypowiemy umowę oraz wypłacimy zgromadzone oszczędności przed terminem, będziemy obciążeni 19-proc. podatkiem od zysku z oszczędności. Podatek ten wyliczy, pobierze i zapłaci fiskusowi instytucja finansowa, która prowadziła nasze IKE.

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT129.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

ExpaTax

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama